Ktorý národ má najspokojnejších zamestnancov na svete?

0
Ktorý národ má najspokojnejších zamestnancov na svete?

Nie Američania, Nemci, Švajčiari ani iný z najlepšie zarábajúcich národov. Na víťazstvo v rebríčku najspokojnejších zamestnancov nestačí vysoký plat. Potvrdzuje to prvenstvo Turecka, kde sa zďaleka nezarába toľko ako v najvyspelejších štátoch sveta, no tamojší zamestnanci sa napriek tomu cítia v práci lepšie ako obyvatelia bohatších krajín.

Turci boli označení za najspokojnejších zamestnancov v najnovšom prieskume od McKinsey Health Institute. Do prieskumu bolo zapojených viac ako 30 000 respondentov z 30 štátov zo všetkých obývaných svetových regiónov. Zástupcovia inštitútu skúmali momentálny stav sociálneho, fyzického, mentálneho a spirituálneho zdravia pracujúcich. Na základe odpovedí zhodnotili jednotlivé kategórie a podľa výsledkov zostavili konečné poradie krajín.Foto: www.pixabay.com – magnetme

4 hlavné monitorované kategórie:

1. Sociálne zdravie – Schopnosť jednotlivca budovať zdravé, priateľské a férové vzťahy na pracovisku.
2. Fyzické zdravie – Možnosti jednotlivca vykonávať pracovné úlohy a aktivity bez bariér a obmedzení. Schopnosť pracovať vo vysokom nasadení.
3. Mentálne zdravie – Rozsah kognitívnych schopností zamestnanca, jeho rovnováha a miera zaťaženia stresom. Možnosť pracovať v pokojnom prostredí a podávať vysoký výkon.
4. Spirituálne zdravie – Potenciál zamestnanca nájsť v práci zmysel bytia a integrovať jej spoločenský význam do vlastného života.

Turecko s najvyšším skóre 78 %

Najvyššie skóre vyrátané na základe hodnotenia jednotlivých sledovaných kategórií dosiahlo z celej tridsiatky Turecko. Na celosvetové prvenstvo mu stačilo skóre 78 %, čo je o vyše 20 % viac ako celosvetový priemer, ktorý sa vyšplhal na 57 %. Celkový priemer zvýšili najmä ázijské krajiny. Hneď za Tureckom sa umiestnila India s priemerným skóre na úrovni 76 %. Trojicu štátov s najspokojnejšími zamestnancami uzatvára Čína s výsledkom 75 %.Istanbul, Foto: www.pixabay.com – kirill_sobolev

Európske štáty pod priemerom

Skóre nad 70 % nedosiahla žiadna zo zvyšných 27 krajín. Priečky za vedúcou trojkou obsadili prevažne ázijské a africké štáty, ktoré s výnimkou Indonézie a Saudskej Arábie zaznamenali vyše 60 % výsledok. Nadpriemerné skóre dosiahli aj severoamerickí a 2 zo 4 juhoamerických zástupcov. Z európskych krajín sa výsledok nad 57 % podarilo okrem Turecka dosiahnuť iba Švédsku (68 %) a Švajčiarsku (62 %). Nemecko, Holandsko, Francúzsko, Taliansko, Veľká Británia a Poľsko skončili pod celosvetovým priemerom.

Najmenej spokojní sú Japonci

Podpriemerné skóre zaznamenali aj Japonci, ktorí patria dlhodobo medzi najnespokojnejších zamestnancov. V novom rebríčku od McKinsey Health Institute dosiahli iba 25 % skóre, čo je až o 18 % menej ako výsledok Veľkej Británie na 29. priečke. Jediná zo 4 kategórií, kde sa im podarilo dosiahnuť vyšší výsledok, je fyzické zdravie. So skóre 74 % prekonali svetový priemer v tejto kategórii o 4 %. V ostatných 3 kategóriách za celkovým priemerom výrazne zaostali. Najnižší výsledok na úrovni 24 % dosiahli v kategórii spirituálne zdravie.Foto: www.pixabay.com – sofi5t

Fyzické zdravie s najvyšším skóre

Fyzické zdravie nie je najsilnejšou kategóriou len v prípade Japoncov. Najvyššie skóre v nej dosiahlo viacero krajín. Južná Kórea prekonala 70 % priemer až o 13 %. Nad 80 % sa s 81 % skóre podarilo dostať aj Turecku a Indii. Výsledok nad 70 % dosiahli okrem Japoncov aj Číňania, Taliani, Švajčiari, Švédi, Poliaci, Američania a obyvatelia SAE. Veľkej Británii pripadlo rovných 70 %. Najmenej spokojní zamestnanci z hľadiska fyzického zdravia pracujú v Argentíne a v Čile. V oboch krajinách bolo v tejto kategórii namerané skóre 60 %.

Foto na titulke: www.pixabay.com – ernestoeslava

žiadne príspevky na zobrazenie