LANXESS dokončil akvizíciu spoločnosti Emerald Kalama Chemicals

9.8.2021 (Webnoviny.sk) –
Ide o akvizíciu firmy s tržbami vo výške približne 425 miliónov USD a EBITDA vo výške približne 90 miliónov USD.
LANXESS vďaka akvizícii posilňuje segment ochrany spotrebiteľa (aromatické chemikálie a konzervačné látky pre potraviny, domácnosť, kozmetiku a osobnú starostlivosť) a zakladá novú obchodnú jednotku pre príchute a vône
Matthias Zachert, predseda predstavenstva spoločnosti LANXESS AG: „LANXESS bude ešte stabilnejší a ziskovejší.“

Spoločnosť LANXESS, ktorá sa zaoberá výrobou špeciálnych chemikálií, dokončila druhú najväčšiu akvizíciu vo svojej histórii, keď 3. augusta získala spoločnosť Emerald Kalama Chemical. Väčšinovým vlastníkom amerického výrobcu špeciálnych chemikálií boli dcérske spoločnosti American Securities LLC. Všetky potrebné regulačné povolenia boli získané. Emerald Kalama Chemical mala hodnotu podniku 1,075 miliardy USD (900 miliónov EUR). Po odpočítaní záväzkov bola kúpna cena približne 1,04 miliardy USD (870 miliónov EUR), ktorú spoločnosť LANXESS financovala z existujúcich likvidných prostriedkov. Kúpna zmluva bola podpísaná 14. februára 2021.

„Spoločnosť Emerald Kalama Chemical je ďalším krokom v našom raste. Upevňujeme svoju pozíciu na trhoch, najmä v nápojovom a potravinárskom sektore alebo v oblasti čistiacich a kozmetických výrobkov. Spoločnosť Emerald Kalama Chemical navyše posilňuje náš hodnotový reťazec v oblasti ochrany spotrebiteľa. Tento segment je preto dôležitým hnacím motorom na ceste k stabilnejšej a ziskovejšej spoločnosti LANXESS,“ poznamenal Matthias Zachert, predseda predstavenstva spoločnosti LANXESS AG.

„Silný tím teraz pracuje na plné obrátky, aby zabezpečil rýchlu integráciu.“

Uzavretím transakcie sa počet zamestnancov spoločnosti LANXESS zvýši približne o 470 a tri výrobné závody v Kalame/Washingtone (USA), Rotterdame (Holandsko) a Widnes (Spojené kráľovstvo).

V roku 2020 dosiahne spoločnosť Emerald Kalama Chemical celosvetové tržby vo výške približne 425 miliónov USD (375 miliónov EUR) a EBITDA vo výške približne 90 miliónov USD (80 miliónov EUR). V priebehu troch rokov očakáva spoločnosť LANXESS ročný príspevok k EBITDA vo výške približne 30 miliónov USD (25 miliónov EUR) zo synergií. Zisk na akciu sa zvýši už v prvom fiškálnom roku po dokončení akvizície.

Rozširovanie produktového portfólia pre sektor starostlivosti o spotrebiteľa

Tri štvrtiny výnosov nadobudnutých podnikov pripadajú na výrobky špecializované na trh starostlivosti o spotrebiteľa. Akvizíciou sa spoločnosť LANXESS stáva jedným z popredných poskytovateľov produktov v sektore aróm a vôní – v sektore, v ktorom spoločnosť špecializovaná na chemikálie očakáva ďalší silný rast. Tieto látky sa používajú najmä v produktoch osobnej starostlivosti, kozmetike a špeciálnych vôňach, ako aj v potravinách a nápojoch. Sortiment nového portfólia spoločnosti LANXESS zahŕňa viac ako 30 chemických aróm, ktoré ponúkajú zemité, kvetinové, ovocné, korenisté a bylinné tóny.

Spoločnosť LANXESS integruje túto činnosť do svojej novozaloženej obchodnej jednotky Chuťové a vonné látky, ktorá sa stane súčasťou spotrebiteľského segmentu.

Akvizícia tiež posilňuje vedúcu pozíciu spoločnosti LANXESS v oblasti konzervačných látok. Nové výrobky sa budú používať v rýchlo rastúcich aplikáciách v potravinárskom a nápojovom priemysle, ako aj v pracích prostriedkoch, zmäkčovadlách tkanín, kozmetike a výrobkoch osobnej starostlivosti.

Špeciálne chemikálie pre priemyselné aplikácie

Približne jednu štvrtinu tržieb dosiahnutých týmito podnikmi možno pripísať špeciálnym chemikáliám pre rýchlo rastúce priemyselné aplikácie, najmä v odvetviach plastov, farieb a náterov a lepidiel. Tieto produkty budú začlenené do obchodnej jednotky Polymer Additives.

Nemecký LANXESS patrí medzi svetovú špičku v špeciálnej chémii

Spoločnosť LANXESS je vedúcim chemickým koncernom, ktorý v roku 2019 dosiahol obrat 6,8 miliardy EUR a v súčasnosti zamestnáva približne 14 400 zamestnancov v 33 krajinách. Kľúčovým odvetvím podnikania spoločnosti LANXESS je vývoj, výroba a predaj chemických medziproduktov, aditív, špeciálnych chemikálií a plastov. LANXESS je členom popredných indexov trvalej udržateľnosti Dow Jones Sustainability Index (DJSI World a DJSI Europe) a FTSE4Good.

Viac informácií o firme sa nachádza na www.lanxess.com a sociálnych sieťach twitter.com/LANXESS, facebook.com/LANXESS, linkedin.com/company/lanxess a youtube.com/lanxess.

Informačný servis

Viac k témam: akvizícia, LANXESS, PR
Zdroj: Webnoviny.sk – LANXESS dokončil akvizíciu spoločnosti Emerald Kalama Chemicals © SITA Všetky práva vyhradené.