Lekári bez hraníc bojujú proti horúčke dengue pomocou komárov

0
Lekári bez hraníc bojujú proti horúčke dengue pomocou komárov
V Hondurase je nahlásených viac ako 10 tisíc prípadov dengue ročne. Foto: Martín Cálix
  • Horúčka dengue ohrozuje v súčasnej dobe viac ako polovicu svetovej populácie. Očakáva sa, že v dôsledku zmeny klímy bude touto chorobou v nasledujúcich desiatkach rokov ohrozená ďalšia miliarda ľudí
  • Dengue je infekčné ochorenie. Je spôsobené vírusom, ktorý prenášajú komáre. Ide o celosvetovú zdravotnú hrozbu, ktorá sa rýchlo šíri. Za posledných 50 rokov sa výskyt zvýšil až tridsaťnásobne.
  • Ochorenie momentálne predstavuje veľkú zdravotnícku krízu v Hondurase a širšom regióne amerického kontinentu.
  • Lekári bez hraníc úzko spolupracujú s miestnymi komunitami a honduraskmi orgánmi a zavádzajú inovatívne riešenia, ktoré majú za cieľ znížiť výskyt ochorenia spôsobeného arbovírusmi, ako sú dengue, Zika (vírus prenášaný komármi rodu Aedes) a Chikungunya

„Súčasné metódy prevencie nedokážu ľudí pred horúčkou dengue ochrániť,“ hovorí Edgar Boquin, koordinátor projektu Lekári bez hraníc v Hondurase, kde je každoročne hlásených viac ako 10 000 prípadov ochorenia.

Momentálne nie je k dispozícii žiadna konkrétna liečba a doteraz nebola ani vyrobená vakcína, ktorá by poskytovala dostatočnú ochranu pred nákazou. Používanie zastaraných techník viedlo naviac k tomu, že komáre sa stali odolné voči súčasným metódam prevencie a pesticídom.

Riešením sú baktérie

Lekári bez hraníc a ich honduraskí partneri sa preto rozhodli vyskúšať metódu, ktorá sa už osvedčila v iných krajinách. V najviac postihnutých oblastiach rozmiestnili komáre Aedes aegypti, ktoré prenášajú Wolbachia.

Táto baktéria konkuruje vírusom, ako je dengue a sťažuje ich rozmnožovanie v komárovi, čím zabraňuje prenosu arbovírusov na človeka. „To znamená, že v oblastiach, kde sa v populácii komárov usídlila baktéria Wolbachia, by sa mal znížiť výskyt horúčky dengue,“ hovorí Claire Dorionová, technická poradkyňa organizácie Lekári bez hraníc.

Hoci sa Wolbachia prirodzene vyskytuje v 50 % hmyzu vrátane niektorých komárov, ovocných mušiek, molí, vážok a motýľov, nie je prirodzene prítomná u hlavných prenášačov arbovírusov, ako je komár Aedes aegypti prirodzene prítomné.

Baktérie sa preto vnášajú do vajíčok komárov v laboratóriu pomocou technológie. Neskôr, keď komáre dosiahnu dospelosť, sú vypustené do intervenčných oblastí, kde sa rozmnožujú s miestnymi komármi, aby sa zabezpečilo zníženie a prenos ochorenia. Tieto komáre sa budú vypúšťať každý týždeň počas šiestich mesiacov v 50 štvrtiach hlavného mesta. Do troch rokov sa vykonajú testy populácie komárov s cieľom určiť percento komárov s Wolbachiou.

Psychologička Lekárov bez hraníc: U mnohých detí sme riešili nočné mory a sebapoškodzovanie

Dengue môže byť smrteľná

Pre Victoriu, obyvateľku jednej z najľudnatejších štvrtí honduraského hlavného mesta Tegucigalpa, bolo uštipnutie komárom takmer smrteľné. „Najprv som dostala horúčku, potom bolesti kĺbov, ktoré mi znemožnili hýbať. Keď som začala krvácať, myslela som si, že zomriem. Jediné, čo som chcela, bolo prežiť, aby som sa mohla postarať o svoju dcéru,“ spomína Victoria.

Horúčka dengue sa najčastejšie vyskytuje v mestských oblastiach v tropickom podnebí. Medzi príznaky patrí horúčka, bolesť hlavy, bolesť tela a nevoľnosť. Ľudia trpiaci ťažkou formou ochorenia musia byť hospitalizovaní, v niektorých prípadoch je choroba smrteľná.

Zdroj: Lékáři bez hraníc

Tegucigalpa/Praha, 4. októbra 2023

 

žiadne príspevky na zobrazenie