Vo Veľkej Británii je väčšina pacientov, ktorí sú v nemocnici s ochorením Covid-19, nezaočkovaná. Mnohí čelia svojim posledným dňom s obrovskou ľútosťou a ich príbuzní o nich rozprávajú, aby sa pokúsili presvedčiť ostatných váhajúcich.
Matt Wynter, 42-ročný hudobný agent z Leek, Staffordshire, práve cvičil v telocvični, keď na svoje veľké prekvapenie videl, že jeho najlepší priateľ Marcus Birks je v televízii. Vyskočil z eliptického trenažéra a pozorne počúval. Prvé, čo si všimol, bolo, že Birks, ktorý bol tiež z Leek a vystupoval v tanečnej skupine Cappella, vyzeral hrozne. Lapal po dychu a jeho tvár bola bledá. “Marcus by zvyčajne nešiel do televízie bez toho, aby si urobil vlasy a oholil sa,” hovorí Wynter.
Marcus Birks, ktorý ležal v posteli na jednotke intenzívnej starostlivosti v univerzitnej nemocnici Royal Stoke, povedal reportérovi BBC, že sa v súvislosti s ochorením Covid-19 mýlil. “Ak ste neboli chorí,” povedal, “tak si asi myslíte si, že neochoriete, a počúvate názory proti očkovaniu.”
Hovoril o ľútosti nad tým, že sa nedal zaočkovať. “Prvá vec, ktorú chcem povedať celej svojej rodine, je, aby sa dali zaočkovať, a to chcem odkázať aj všetkým ostatnym,” povedal. “A hneď, ako budem mať možnosť, tiež sa určite dám zaočkovať.”
Birks predtým očkovaciu látku odmietol, pretože si myslel, že sa s ňou prišlo príliš rýchlo. “Myslel si, že je to núdzová očkovacia látka,” hovorí Wynter, “a chcel som chvíľu počkať, kým si ju vezmu ostatní.”
Priznal svoju chybu
Birks bol typ človeka, ktorý bol vždy „veľmi proti tomu, aby si čokoľvek dával do tela“, hovorí Wynter. Nepil a ani sa nedotýkal drog – na bolesť hlavy by si nevzal ani paracetamol. Okrem toho bol Birks nadšencom fitness, chodil do posilňovne päťkrát týždenne, a tak si myslel, že ak dostane Covid-19, bude s najväčšou pravdepodobnosťou v poriadku.
Pri sledovaní jeho rozhovoru v televízii nebol Wynter nikdy tak hrdý na svojho najlepšieho priateľa. „Priznať si, že ste sa možno rozhodli nesprávne a mali nesprávne názory, si vyžaduje veľa sily,“ povedal. Hneď poslal správu Birksovi. „Som na teba hrdý, kamarát, si hrdina.“ Birks odpovedal z nemocničného lôžka: „Ďakujem, človeče, bolo to šialené.“
„Je to emocionálne skutočne ťažké, najmä keď viete, že tejto chorobe sa dá predchádzať.“
Birks nikdy nemal šancu dostať sa z nemocnice a nechať sa zaočkovať. Zomrel 27. augusta vo veku 40 rokov. Zanechal po sebe manželku a hudobnú partnerku Lis, ktorá je tehotná s prvým dieťaťom. „Nikdy som nezažil taký smútok,“ hovorí jeho priateľ Matt Wynter.
Covid-19 stala pandémiou neočkovaných
Profesor Chris Whitty, anglický lekár, minulý mesiac na Twitteri uviedol, že: “Väčšina našich hospitalizovaných pacientov s Covidom je neočkovaná, a ľutujú, že odmietli svoju očkovaciu látku.” Asi 60% všetkých hospitalizácií kvôli koronavírusu vo Veľkej Británii sú neočkovaní ľudia.
Nedávno zverejnená správa Office for National Statistics (Úrad pre národnú štatistiku) uvádza, že v prvých šiestich mesiacoch roku 2021 sa koronavírus podieľal na 37,4% úmrtí neočkovaných ľudí – a iba 0,8% na úmrtiach plne zaočkovaných osôb.
Až 80% dospelej populácie Spojeného kráľovstva je plne očkovaných (a 89% dostalo prvú dávku, čo naznačuje, že budú aj naďalej úplne zaočkovaní). Ale miera očkovania sa prakticky vo všetkých regiónoch Spojeného kráľovstva znižuje.
Nezaočkovaní plnia nemocnice
Zdravotnícki pracovníci už niekoľko mesiacov bijú na poplach v súvislosti s neočkovanými ľuďmi, ktorých liečia na Covid-19. “To, čo práve vidíme,” hovorí doktor David Windsor, ktorý pracuje s pacientmi s Covid-19 v juhozápadnom Anglicku, “je veľký počet neočkovaných ľudí, ktorí prichádzajú do nemocnice oveľa častejšie, ako by sme očakávali.”
Windsor hovorí, že za posledný mesiac nemal vo svojej jednotke ani jednu smrť očkovanej osoby. “Videl som stovky pacientov,” hovorí, “ktorí by normálne podľahli koronavírusu, ale ktorí prežili vďaka tomu, že sú dvakrát zaočkovaní.”
Nezaočkovaní pacienti, ktorých ošetruje, majú naopak niekedy 20 až 30 rokov a sú zúfalo chorí. “Je to emocionálne skutočne ťažké,” hovorí Windsor, “keď viete, že tejto chorobe sa dá predchádzať. Zvlášť pre ošetrujúci personál, ktorý je s týmito pacientmi 12 hodín v kuse. Je to srdcervúce.”
Internet je bezcitné miesto
Keď neočkovaná osoba zomrie na Covid-19, ich rodiny väčšinou smútia úplne v súkromí. Nie je ťažké pochopiť, prečo: internet je bezcitné miesto. Trolli na sociálnych sieťach smrť nezaočkovaných ľudí doslova vítajú, ako keby oni sami nikdy nemali nesprávny úsudok.
Trollovia sa schádzajú na facebookovej stránke neočkovanej advokátky z Bournemouthu Leslie Lawrenson. Tá zomrela na Covid-19 po natočení videí, v ktorých tvrdila, že Covid-19 nie je “nič, čoho by sme sa mali báť”.
“To, že má niekto na niečo svoj názor, neznamená, že si zaslúži to najhoršie, čo sa mu môže stať.”
“Svet je teraz o niečo lepšie miesto,” píše jeden z používateľov. “Prirodzený výber,” vraví ďalší. Existuje dokonca aj komunita Reddit, HermanCainAward, pomenovaná po bývalom republikánskom prezidentskom kandidátovi, ktorý zomrel na Covid-19 po tom, ako sa postavil pred ľudí bez rúška. Jeho 138 000 členov si triumfom vymieňa príbehy o neočkovaných ľuďoch, ktorí zomreli na Covid-19.
Markus Birks bol tiež predmetom online šikany. „Hudobník a antivaxer zomiera na Covid“ hlásal titulok na jednom webe. “Ľudia musia voči tejto situácii prejaviť empatiu,” hovorí Matt Wynter. „To, že má niekto na niečo svoj názor, neznamená, že si zaslúži to najhoršie. Existujú tisíce ľudí, ktorí nesúhlasia s očkovaním. To neznamená, že by sa im malo stať niečo zlé. Nikdy som nestretol človeka, ktorý by pred seba kládol ľudí viac ako Marcus. Bol to jediný človek, ktorý by s vami bol v dobrom aj v zlom.“
Povzbudzujú do očkovania
Niektorí však hovoria o smrti svojich priateľov a príbuzných, ktorí boli skeptickí voči Covid, v nádeji, že povzbudia neočkovaných ľudí, aby ignorovali dezinformácie sociálnych médií a dali sa očkovať.
“Ak sa čo i len málo ľudí nechá zaočkovať,” hovorí Matt Wynter, “potom to stojí za to.” Koniec koncov, to je to, čo by práve Birks chcel. “Dôvod, prečo urobil ten rozhovor, bol ten, že chcel, aby ľudia videli, aké je to vážne a aké je to skutočné, a nebol hrdý na to, že sa nedal zaočkovať.” Nechcel, aby niekto iný urobil rovnakú chybu, akú urobil on.
Príbeh Jadena
44-ročný Jaden z West Midlands nebol antivaxer, aj keď niekedy sa s nimi stýkal na zhromaždeniach proti lockdownu, ktorých sa zúčastnil predtým, ako zomrel na Covid-19. “Bol to jemný obor,” hovorí jeho manželka, 41-ročná Priti, obchodná riaditeľka. Manželmi boli 20 rokov a mali dvoch synov.
Jaden bol milujúci a rodinne orientovaný muž. Cvičil jogu a meditáciu, málokedy pil alkohol a jedol prevažne rastlinnú stravu. “Nechcem ho nazývať hipisákom,” hovorí Priti, “ale smeroval k tomu.” Keď začala pandémia, Jaden bol rozčarovaný z politiky. Hlavným dôvodom bola skutočnosť, že nedostal podporu, rovnako ako Priti, pretože boli podnikatelia a mali spoločnosť s ručením obmedzeným. “Veľmi ho to zasiahlo,” hovorí Priti. “Vždy sme poctivo pracovali, platili dane a nič sme nedostali.”
Jaden začal postovať na sociálne siete príspevky s kritikou vlády. V máji 2020 opísal lockdown v príspevku na Facebooku ako „najhorší zásah do osobných slobôd v histórii“. V septembri a októbri sa zúčastnil protestov proti lockdownu spolu s osobnosťami, akými sú teoretik sprisahania Piers Corbyn. Jaden odmietol nosiť masku, a tak Priti chodila na nákupy.
Vo Veľkej Británii a ďalších krajinách, ako je Francúzsko a USA, sa Covid-19 stal pandémiou neočkovaných
Jaden mal pocit, že vláda nemá právo nútiť ľudí nosiť masky a že svoje stanovisko k noseniu masiek neobjasnila. Po prvotnom spochybnení dôkazov o rúškach vláda 15. júna 2020 stanovila povinné používanie rúšok vo verejnej doprave a v nemocniciach.
Jaden veril, že pandémia je skutočná. “Neschvaľoval však masky a sekírovanie vládou a to, že mu bolo povedané, čo má robiť,” hovorí Priti. Jaden veril, že ak dostane Covid-19, bude v poriadku. Priti si nemyslí, že by si vzal vakcínu, keby mu bola ponúknutá. Ale to už sa nedozvieme. Zomrel skôr, ako jej zavedenie dosiahlo jeho vekovú skupinu.
Po ochorení zmenil názor
Potom, čo Jaden v januári ochorel na Covid-19, sa jeho pohľad na vec zmenil. Jedného dňa ho Priti našla na pohovke, ako si v telefóne prezeral masky na tvár. “Povedal: Táto maska vyzerá pekne, kúpim si túto,” spomína Priti.
Na sociálnych sieťach sa Jaden kajal. „Za posledných 10 mesiacov,“ napísal v januári na Facebooku, „tí z vás, ktorí so mnou zostali v kontakte, videli príspevky, ktoré je teraz možné označiť za úplne nesprávne na tému lockdownu, masiek a obmedzení … Ospravedlňujem sa všetkým, ktorých som urazil a hádal sa s nimi. Verte, že vírus je bolestivo skutočný.“
Jaden zomrel na Covid-19 vo februári 2021. Priti verí, že keby sa uzdravil, chcel by sa dať zaočkovať. Rozprával sa so mnou v nádeji, že povzbudí ostatných, aby to pochopili. “Bol vystrašený,” hovorí Priti o jeho posledných dňoch. “Nechcel zomrieť.”
Príbeh moderátora Phila Valentine
“Dúfam, že z toho vzíde aspoň niečo dobré,” hovorí Mark Valentine, 65-ročný konzultant z Wendell v Severnej Karolíne. Jeho brat, moderátor rádiovej talkshow v Nashville, Tennessee, Phil Valentine, zomrel v auguste na Covid-19 vo veku 61 rokov. „Tucty ľudí nám napísalo, že sa nechali zaočkovať v dôsledku toho, čo sa stalo Philovi.”
Phil vystupoval proti noseniu masiek a potvrdenia o stave očkovania, ktoré nosí zdravotnícky personál, prirovnával k žltým hviezdam, ktoré nosili Židia v nacistickom Nemecku.