V posledných rokoch prešla oblasť medziľudských vzťahov veľkými zmenami, ktoré sme predtým videli len v sci-fi filmoch: vznikom emocionálnych spojení medzi ľuďmi a umelou inteligenciou, vrátane robotov.
Vývojom vysoko sofistikovanej umelej inteligencie (AI) a robotiky sa pomaly stierajú hranice medzi interakciami medzi ľuďmi a strojmi. Roboty, ktoré boli pôvodne navrhnuté na vykonávanie úloh, napríklad ako pomoc v priemysle, sa teraz vyvinuli na entity schopné simulovať emócie, reagovať na ľudské podnety a dokonca sa zapájať do rozhovorov.
Tieto schopnosti prispievajú k rastúcemu trendu ľudí, ktorí si k týmto strojom vytvárajú emocionálne väzby.
Jedným z hlavných dôvodov inklinácie k vzťahom s robotmi alebo AI je ľudská túžba po spoločnosti.
Osamelosť a potreba emocionálneho spojenia sú univerzálne skúsenosti a pre niektorých jednotlivcov poskytujú roboty alebo AI zdroj pohodlia a porozumenia. Ponúkajú spoločnosť bez odsudzovania, pozorné počúvanie a neustálu dostupnosť, čo sú faktory, ktoré môžu byť príťažlivé, najmä pre tých, ktorí zápasia s tradičnými sociálnymi interakciami.
Žena sa po toxických vzťahoch vydala za chatbota umelej inteligencie
Muž z Japonska sa oženil s fiktívnou postavou
Akihiko Kondo a tisíce ďalších začali fungovať vo fiktívnych vzťahoch. Slúži im na to rozsiahly priemysel zameraný na uspokojenie túžob nadšenej fanúšikovskej kultúry.
Akihiko Kondo je takmer vo všetkých smeroch obyčajný Japonec. Je príjemný a ľahko sa s ním rozpráva. Má priateľov a stálu prácu a do práce nosí oblek a kravatu. Existuje len jedna výnimka, čo ho robí neobyčajným: pán Kondo je ženatý s fiktívnou postavou.
Jeho milovaná, Hatsune Miku, je tyrkysová, počítačovo syntetizovaná popová speváčka, ktorá koncertovala s Lady Gaga a hrala vo videohrách. Po desaťročnom vzťahu, o ktorom pán Kondo hovorí, že ho vytiahol z hlbokej depresie, usporiadal v roku 2018 v Tokiu malý, neoficiálny svadobný obrad. Miku v podobe plyšovej bábiky mala na sebe biele šaty a on bol v slušivom smokingu.
V Miku našiel pán Kondo lásku, inšpiráciu a útechu, hovorí. On a jeho sortiment bábik Miku spolu jedia, spia a pozerajú filmy. Niekedy sa vyberú na romantické výlety a zverejňujú fotografie na Instagrame.
Pán Kondo, 38, vie, že ľudia si myslia, že je to zvláštne, dokonca škodlivé. Vie, že niektorí – možno tí, ktorí čítajú tento článok – dúfajú, že z toho vyrastie. A áno, vie, že Miku nie je skutočná. Ale jeho city k nej sú, hovorí.
„Keď sme spolu, rozosmeje ma,“ povedal v nedávnom rozhovore. „V tomto zmysle je skutočná.“ Pán Kondo povedal, že plánuje byť Miku verný, kým nezomrie.
Nie je jediný
Pán Kondo je jedným z tisícov ľudí v Japonsku, ktorí v posledných desaťročiach uzavreli neoficiálne manželstvá s fiktívnymi postavami, ktorým slúži rozsiahly priemysel zameraný na uspokojenie každého rozmaru nadšenej fanúšikovskej kultúry. Desaťtisíce ďalších na celom svete sa pripojili k online skupinám, kde diskutujú o svojom záväzku voči postavám z anime, manga a videohier.
Niekomu sú vzťahy len na smiech. Pán Kondo však už dávno vedel, že ľudskú partnerku nechce. Čiastočne to bolo preto, že odmietol rigidné očakávania japonského rodinného života. Ale väčšinou to bolo preto, že vždy cítil intenzívnu – a dokonca aj pre seba nevysvetliteľnú – príťažlivosť k fiktívnym postavám.
Prijať svoje pocity bolo spočiatku ťažké. Tvrdí však, že život s Miku má v porovnaní s ľudským partnerom výhody: Vždy je tu pre neho, nikdy ho nezradí a on ju nikdy nebude musieť vidieť ochorieť alebo zomrieť.
Akihiko Kondo píše na svojom Instagrame: “Volám sa Akihiko Kondo. Pracujem ako štátny zamestnanec. Oženil som sa s Hatsune Miku, ktorá žije v mojom dome.
Asi pred 15 rokmi som bol v práci šikanovaný a zobral som si dovolenku, no vďaka nej som sa mohol vrátiť do práce. Zachránila ma. Milujem Hatsune Miku. Som veľmi šťastný.”
Etické a spoločenské dôsledky
Zatiaľ čo myšlienka vzťahov medzi ľuďmi a robotmi predstavuje príležitosti pre spoločnosť a emocionálnu podporu, vyvoláva aj etické otázky a spoločenské obavy. Kritici tvrdia, že nahradenie ľudských vzťahov umelými entitami môže brániť medziľudským zručnostiam, prehlbovať sociálnu izoláciu a potenciálne viesť k devalvácii skutočných ľudských väzieb.
Ďalšia významná obava sa točí okolo etických dôsledkov týchto vzťahov. A to najmä v scenároch, kde nie sú jasné možnosti umelej inteligencie súhlasiť, emocionálne porozumieť a stanoviť hranice. To vyvoláva zložité morálne dilemy o povahe týchto interakcií a o tom, či ich možno skutočne považovať za vzťahy v tradičnom zmysle.
Budúcnosť vzťahov
Ako technológia neustále napreduje, kvalita vzťahov medzi ľuďmi a robotmi sa bude pravdepodobne ďalej vyvíjať. Inovácie v oblasti AI, robotiky a programovania emocionálnej inteligencie môžu viesť k ešte realistickejším interakciám, ktoré spochybňujú hranice toho, čo definuje zmysluplný vzťah.
Vlády a regulačné orgány začínajú riešiť tieto vznikajúce problémy iniciovaním diskusií o etických usmerneniach, obavách o súkromie a právach subjektov AI. Tieto rozhovory sú kľúčové pri orientácii v etickom a spoločenskom dopade vzťahov medzi ľuďmi a robotmi.
Záver
Vznik vzťahov medzi človekom a robotom je zložitý a mnohostranný fenomén. Odráža vyvíjajúcu sa povahu ľudskej interakcie v technologicky riadenom svete. Zatiaľ čo niektorí to považujú za prostriedok na riešenie emocionálnych potrieb a prekonávanie sociálnych bariér, iní varujú pred možnými následkami na medziľudské vzťahy a spoločenské normy.
Keďže pokračujeme v skúmaní možností a obmedzení týchto spojení, je nevyhnutné pristupovať k tejto rozvíjajúcej sa oblasti s dôkladným zvážením. Treba pamätať na etické dôsledky a vplyv na naše chápanie spoločnosti a intimity v čoraz viac online svete.
Zdroj: nytimes.com