Macron nepodporuje postoj USA a NATO, vo vzťahu s Ruskom preferuje dialóg

27.1.2022 (Webnoviny.sk) – V ukrajinskej kríze stále existuje priestor pre diplomaciu. Tvrdí to francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý naďalej presadzuje dialóg s Ruskom napriek náznakom poukazujúcim na potenciálnu vojnu.

Elyzejský palác presadzuje dialóg

Tento postoj odzrkadľuje francúzsku tradíciu po druhej svetovej vojne raziť si svoju vlastnú geopolitickú cestu, odmietajúc sa slepo postaviť za Spojené štáty.

Macron by mal v piatok rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. V stredu sa v parížskom prezidentskom paláci uskutočnili rozhovory medzi francúzskymi, nemeckými, ruskými a ukrajinskými poradcami. Tie, zdá sa, poskytli všetkým stranám viac času, keďže sa dohodli, že sa opäť stretnú o dva týždne.

Ruské manévre na ukrajinskej hranici

Francúzska stratégia zameraná na diplomaciu však komplikuje snahy USA a NATO ukázať tvrdý a jednotný postoj voči Rusku. Hovorca francúzskej vlády Gabriel Attal povedal, že Macronov piatkový rozhovor s Putinom má dva ciele – pokračovať v dialógu a tlačiť na Rusko, aby objasnilo svoju pozíciu a zámery svojich vojenských manévrov.

Moskva zhromaždila pri hraniciach s Ukrajinou približne 100-tisíc vojakov a na viacerých miestach v Rusku organizuje vojenské cvičenia. To viedlo Spojené štáty a ich spojencov v NATO k tomu, že sa pripravujú na najhoršie. Moskva však poprela, že by plánovala inváziu na Ukrajinu.

Viac k témam: agresia, Invázia, Vojenské manévre
Zdroj: Webnoviny.sk – Macron nepodporuje postoj USA a NATO, vo vzťahu s Ruskom preferuje dialóg © SITA Všetky práva vyhradené.