Tvrdá voda nie je zodpovedná iba za usadeniny v rýchlovarnej konvici alebo za zničenú špirálu vo vašej práčke. Rovnako deštruktívne pôsobí aj na našu pokožku.
Rozdiel medzi tvrdou a mäkkou vodou
Tvrdú a mäkkú vodu pravdepodobne nerozoznáte na dotyk a neskúšajte to ani podľa zápachu. Líši sa obsahom látok, ktoré sú v nej rozpustené. V prípade tvrdej vody ide o vápnik a horčík. Voda sa pohybuje v nekonečnom cykle – vyparuje sa a znovu naprší na zem. Práve v pôde sa obohacuje o minerálne látky, ktoré rozpúšťa a dostávajú sa tak až priamo do našich vodovodných kohútikov. Preto existujú v každej krajine oblasti, kde je mäkká voda a kde je tvrdá voda.
Máme doma tvrdú vodu – čo s tým?
Aby ste si overili tvrdosť vody, môžete použiť jednoduchý test, kedy do nej namočíte špeciálny papierik a zafarbí sa podľa miery obsahu minerálov. Varovnými príznakmi sú aj usadeniny vodného kameňa okolo kohútikov a tesnení. Niektorí ľudia sú schopní mäkkú a tvrdú vodu rozoznať aj podľa chuti – mäkká chutí o niečo lepšie. Je to najmä kvôli vyššiemu obsahu horčíka v tvrdej vode, ktorý jej dodáva nepatrne horkú príchuť.
Po diagnostike tvrdej vody by mala byť ďalším krokom inštalácia zariadení určených na zmäkčenie vody. V ideálnom prípade je na to použitý centrálny zmäkčovač, ktorý pôsobí na všetku vodu v dome – pitnú i úžitkovú. Inštaluje sa na vstupné potrubie vody do objektu. Okrem vlastného tela tak ochránite aj všetky svoje spotrebiče, ktoré pracujú s vodou. Pokiaľ nie ste majiteľom domu, nerobte si vrásky – existuje aj zmäkčovač vody do bytu. Navyše, zmäkčovače fungujú úplne automaticky. Obsahujú špeciálnu živicu, ktorá mení ióny vápnika a horčíka a do vašich kohútikov už nateká čistá, mäkká voda.
Benefity mäkkej vody pre našu pokožku
Mäkká voda obsahuje menej vápnika a horčíka, preto nevysušuje pokožku tak veľmi ako tvrdá voda. Pri ošetrovaní pokožky tváre, ale i celého tela, zvyčajne používame vodu v kombinácii s rôznymi kozmetickými prípravkami. Mydlá, čistiace emulzie, sprchové gély či šampóny sa však v tvrdej vode ťažšie rozpúšťajú. Preto ich používame nadmerne, spotrebujeme rýchlejšie a naša pokožka ešte viac vysychá. Na druhej strane, mäkká voda si lepšie poradí s rozpustením prípravkov, čo je nielen ekonomické, ale aj priaznivejšie pre pleť. Nepotrebuje sa premasťovať, je menej podráždená, vyhneme sa tak aj začervenaniu a je dokonca vhodnejšia aj pri starostlivosti o aknóznu pleť. Naopak, tvrdá voda môže tvorbu akné ešte viac podporiť, nielen kvôli spomínanému vysušovaniu, ale aj kvôli zvyškom minerálov usadeným na pokožke. Predstavte si to ako vodný kameň – aj ten sa okolo kohútikov usádza nenápadne a napriek tomu vie narobiť veľké problémy.
Keď hovoríme o pozitívnom vplyve mäkkej vody na pokožku, občas zabúdame na pokožku hlavy schovanú pod vlasmi. Mäkká voda ju na rozdiel od tvrdej natoľko nevysušuje, čo nám pomáha hneď pri dvoch problémoch – netvoria sa lupiny a pokožka sa prehnane nepremasťuje.
Nadmerné množstvo mazu pri korienkoch vlasov je totiž často snahou nášho tela ochrániť príliš suchú pokožku. A keď sme už pri tom, aj naše vlasy sú vďaka mäkkej vode hladšie a tým pádom lesklejšie a pružnejšie.
Mäkká voda – elixír zdravia?
Krása vychádza zvnútra a to platí aj pre našu pokožku. Nestačí jej umývanie mäkkou vodou, pokiaľ dostatočne nepijeme. Odporúčané dva litre denne si doprajte v lete aj v zime, kedy na našu pokožku útočí suchý vzduch, kúrenie a vietor. Zdravá pokožka je výsledkom celkového zdravia nášho organizmu. Preto je dôležité, že ho mäkká voda nezaťažuje minerálmi navyše, čím výrazne uľahčuje prácu obličkám.
Informačný servis