Mäkká voda – najlepší priateľ vašej pokožky

0
Mäkká voda – najlepší priateľ vašej pokožky

Tvrdá voda nie je zodpovedná iba za usadeniny v rýchlovarnej konvici alebo za zničenú špirálu vo vašej práčke. Rovnako deštruktívne pôsobí aj na našu pokožku.

Rozdiel medzi tvrdou a mäkkou vodou

Tvrdú a mäkkú vodu pravdepodobne nerozoznáte na dotyk a neskúšajte to ani podľa zápachu. Líši sa obsahom látok, ktoré sú v nej rozpustené. V prípade tvrdej vody ide o vápnik a horčík. Voda sa pohybuje v nekonečnom cykle – vyparuje sa a znovu naprší na zem. Práve v pôde sa obohacuje o minerálne látky, ktoré rozpúšťa a dostávajú sa tak až priamo do našich vodovodných kohútikov. Preto existujú v každej krajine oblasti, kde je mäkká voda a kde je tvrdá voda.

Máme doma tvrdú vodu – čo s tým?

Aby ste si overili tvrdosť vody, môžete použiť jednoduchý test, kedy do nej namočíte špeciálny papierik a zafarbí sa podľa miery obsahu minerálov. Varovnými príznakmi sú aj usadeniny vodného kameňa okolo kohútikov a tesnení. Niektorí ľudia sú schopní mäkkú a tvrdú vodu rozoznať aj podľa chuti – mäkká chutí o niečo lepšie. Je to najmä kvôli vyššiemu obsahu horčíka v tvrdej vode, ktorý jej dodáva nepatrne horkú príchuť.

Po diagnostike tvrdej vody by mala byť ďalším krokom inštalácia zariadení určených na zmäkčenie vody. V ideálnom prípade je na to použitý centrálny zmäkčovač, ktorý pôsobí na všetku vodu v dome – pitnú i úžitkovú. Inštaluje sa na vstupné potrubie vody do objektu. Okrem vlastného tela tak ochránite aj všetky svoje spotrebiče, ktoré pracujú s vodou. Pokiaľ nie ste majiteľom domu, nerobte si vrásky – existuje aj zmäkčovač vody do bytu. Navyše, zmäkčovače fungujú úplne automaticky. Obsahujú špeciálnu živicu, ktorá mení ióny vápnika a horčíka a do vašich kohútikov už nateká čistá, mäkká voda.

Benefity mäkkej vody pre našu pokožku

Mäkká voda obsahuje menej vápnika a horčíka, preto nevysušuje pokožku tak veľmi ako tvrdá voda. Pri ošetrovaní pokožky tváre, ale i celého tela, zvyčajne používame vodu v kombinácii s rôznymi kozmetickými prípravkami. Mydlá, čistiace emulzie, sprchové gély či šampóny sa však v tvrdej vode ťažšie rozpúšťajú. Preto ich používame nadmerne, spotrebujeme rýchlejšie a naša pokožka ešte viac vysychá. Na druhej strane, mäkká voda si lepšie poradí s rozpustením prípravkov, čo je nielen ekonomické, ale aj priaznivejšie pre pleť. Nepotrebuje sa premasťovať, je menej podráždená, vyhneme sa tak aj začervenaniu a je dokonca vhodnejšia aj pri starostlivosti o aknóznu pleť. Naopak, tvrdá voda môže tvorbu akné ešte viac podporiť, nielen kvôli spomínanému vysušovaniu, ale aj kvôli zvyškom minerálov usadeným na pokožke. Predstavte si to ako vodný kameň – aj ten sa okolo kohútikov usádza nenápadne a napriek tomu vie narobiť veľké problémy.

Keď hovoríme o pozitívnom vplyve mäkkej vody na pokožku, občas zabúdame na pokožku hlavy schovanú pod vlasmi. Mäkká voda ju na rozdiel od tvrdej natoľko nevysušuje, čo nám pomáha hneď pri dvoch problémoch – netvoria sa lupiny a pokožka sa prehnane nepremasťuje.

Nadmerné množstvo mazu pri korienkoch vlasov je totiž často snahou nášho tela ochrániť príliš suchú pokožku. A keď sme už pri tom, aj naše vlasy sú vďaka mäkkej vode hladšie a tým pádom lesklejšie a pružnejšie.

Mäkká voda – elixír zdravia?

Krása vychádza zvnútra a to platí aj pre našu pokožku. Nestačí jej umývanie mäkkou vodou, pokiaľ dostatočne nepijeme. Odporúčané dva litre denne si doprajte v lete aj v zime, kedy na našu pokožku útočí suchý vzduch, kúrenie a vietor. Zdravá pokožka je výsledkom celkového zdravia nášho organizmu. Preto je dôležité, že ho mäkká voda nezaťažuje minerálmi navyše, čím výrazne uľahčuje prácu obličkám.

Informačný servis

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu