“Presvedčila ma bývalá spolužiačka z vysokej školy. Tvrdila mi, že má s dlhoročnou známou rozbehnutý obchod a predáva kabelky, že aby som jej poskytol nejaké peniaze,” hovorí jeden z poškodených.
Nedávno otriasol médiami prípad manželského páru Diany a Jána B. z Bratislavy, ktorý podvodným konaním pripravil desiatky ľudí o financie v čiastke spolu takmer milión eur. Porozprávali sme sa s jedným z poškodených, ktorý chce zostať v anonymite.
Akým spôsobom manželia lákali od ľudí peniaze?
Lákali peniaze od vlastných dlhoročných známich a kamarátov. Od známych, ktorých poznali aj 10-15 rokov.
Tiež používali obchod s detským oblečením https://www.gbbaby.sk/, kde videli nákupy klientiek (preskrínovali si ich), a potom ich kontaktovali a vytvorili si s nimi priateľský vzťah. Kontakt trval aj jeden rok. Svoje aktivity robili dlhodobo. Okradli aj mamičky a aj niektoré, ktoré boli v ťažkej situácii. Konkrétne im ponúkla možnosť privyrobiť si, ak jej dajú peniaze na nákup luxusných kabeliek.
Tretí spôsob kontaktu bolo cez známych svojich priateľov. Mňa konkrétne presvedčila bývalá spolužiačka z vysokej školy, ktorú som poznal viac ako 10 rokov. Prišla za mnou s tým, že sa mi chce odvďačiť, keď som jej pomáhal zohnať prácu a pod. Tvrdila mi, že má s dlhoročnou známou rozbehnutý obchod a predáva kabelky, že aby som jej poskytol nejaké peniaze. Tým pádom som pani Dianu B. nevidel pri úvodných presunoch, kontaktovala ma až neskôr, keď som bol nespokojný, že chýbajú peniaze.
Poskytovali týmto ľuďom aj nejaké záruky?
Niekomu áno a iným zase nie. Vo všeobecnosti sa bránili zmluvám. Navyše operovali s ľuďmi, čo ich dobre poznali. Podotýkam, že sa nedávno zistilo, že dotyčná okradla aj svoju rodinu (bratranca a nevlastnú sestru).
O aký tovar presne išlo a odkiaľ ho mal pár zabezpečiť?
Išlo o drahé značkové kabelky, napríklad Hermes, Luis Vuitton a pod. Tovar mala zabezpečovať Diana B. cez svojich dodávateľov resp. priamo od výrobcu.
Na aké skupiny ľudí sa podvodníci zameriavali?
Známi a priatelia. Ľudia, ktorí vyzerali, že majú relatívne peniaze a snažili sa ich nakontaktovať a pôsobiť pred nimi úspešne. Slobodné mamičky. Profilovali si ľudí alebo si o nich zisťovali informácie. Snažili sa rovnako využívať svojich známych, aby zohnali viac ľudí do pyramídy pod zámienkou, že im chcú pomôcť. S každým komunikovali individuálne, to znamená, že konkrétni ľudia mali pocit, že sa to týka okruhu 3-4 osôb.
Kedy sa prišlo na to, že niečo nesedí?
Z mojej strany už po 6-7 týždňoch. Keď začali meškať platby a používali nezmyselné výhovorky.
V akom štádiu je prípad – bolo už podané trestné oznámenie? Ako sa pár stavia k dôkazom – zmluvám?
Pár popiera aj existenciu zmlúv, ktoré boli podpísané u notára. Všetko popierajú a neustále klamú. Dá sa povedať, že už nemajú prehľad o klamstvách, keďže sa jedná o viac ako 30 poškodených ľudí a číslo bude ešte vyššie.
Rozhovor so šéfredaktorom maxazínu Hoax: Na aké podvody si treba dať pozor?
Ako sa navzájom poškodení skontaktovali, ako o sebe vedeli?
Úplnou náhodou. Celá bublina praskla 1.1.2022, kedy jeden z poškodených, konkrétne Massimo, zverejnil status o podvode na profile na Facebooku a následne som ho kontaktoval, s tým, že poznám viac poškodených. Vytvorila sa skupina pre poškodených a následne medializáciou boli poškodení pridávaní do tejto skupiny.
K akej veľkej škode prišlo a koľko je poškodených?
Poškodených je viac ako 30 ľudí a číslo ešte rastie. Tieto aktivity pár vývijal niekoľko rokov. Suma, ktorú získali od poškodených, je okolo 1 milióna eur a ešte nie je konečná. Doplním, že zo zistení sa nachádzam medzi poškodenými s najnižšou sumou. Rieši sa to už civilným oznámením a práve prebiehajúcim trestným oznámením.
Celý prípad je ešte v štádiu vyšetrovania.