Mária Juríková: Vlas sa v čase mení a je odrazom vášho životného štýlu

0
Mária Juríková: Vlas sa v čase mení a je odrazom vášho životného štýlu

„Vlasy sú odrazom životného štýlu,“ hovorí majiteľka kaderníctva You hair styling a kaderníčka-trichologička Mária Juríková, ktorá je nielen odborníčkou na vlasy, ale dokáže pomôcť s akýmkoľvek kožným neduhom. Hoci kedysi služby kaderníctiev boli pre ňu španielskou dedinou, dnes sa vo svojom salóne po siedmich rokoch cíti ako doma.

V rozhovore pre portál Akčné ženy Mária Juríková prezradila:

  • koľko kaderníctiev je v Bratislave,
  • čo je základná povinná výbava každej ženy v rámci starostlivosti o vlasy,
  • ako často je potrebné umývať si vlasy,
  • ako sa vlas mení v čase.

Ako vznikla myšlienka podnikať s kaderníctvom? Začať podnikať v dnešnej dobe je veľmi odvážne…

S „kaderníčtinou“ ako takou nemám nič spoločné. Začínala som ako projektový manažér v americkej firme. Po nejakom čase som dostala ponuku ísť investične do kaderníctva. Ponuku som prijala s tým, že som si myslela, že tam budem riešiť marketing a niektoré manažérske záležitosti a zbytok bude mať na starosti moja spoločníčka. Veci sa však veľmi rýchlo udiali inak. Akonáhle som vstúpila do celého projektu, ľudia z neho poodchádzali a ja som zrazu ostala sama. Som však taká, keď niečo začnem, potrebujem to aj dokončiť. Nevzdala som sa, zostavila som nanovo celý tím a sama som prešla kurzami, ktoré sa týkajú kaderníctva.

Pritom človek z vás má pocit, že viete a robíte všetko od A po Z…

Musela som študovať po večeroch. Po rozhodnutí viesť celý biznis, som si bola vedomá, že to musím vedieť odpredu, odzadu, ba aj zboku (úsmev). Mám síce v rodine kaderníčky, ale v živote nikdy ma to nelákalo a nikdy by som nepovedala, že sa raz tomu budem venovať. Bola to pre mňa španielska dedina. Podarilo sa však vyskladať naozaj super tím žien. Tým, že som v Bratislave chodila do jedného kaderníctva, ktoré skončilo, mala som dosť dobré kontakty na klientelu, ktorá začala ku mne chodiť, akonáhle sme otvorili. Potom sme začali riešiť akým spôsobom budeme ľudom servis podávať, lebo v Bratislave je viac ako 175 kaderníctiev. Je potrebné sa trošku odlišovať. Nakoľko som bola v kaderníctve od začiatku, všimla som si, že zákazníci mávali často problémy s pokožkou.

Trichológia vlasov

Snažila som sa zistiť, v čom sú ich problémy, prečo sa opakujú, začala som to skúmať aj ja, až som sa dostala k trichológii. Trichológia sa stala akoby stavebným kameňom toho, čo robíme a od toho sa odvíjajú všetky ďalšie servisy. Základná rovnica je zdravá pokožka = zdravé vlasy. Začali sme teda s trichológiou, najprv som pracovala s americkou značkou, neskôr sme prirodzene prešli k bezchemickej, resp. nízko chemickej bio eko, ktorá sa zaoberala aj už spomínanou trichológiou. Postupne sme od tejto značky doplnili aj farby, stylingy. Začali sme chodiť aj na medzinárodné konferencie.

Čo je pravdy na tom, že ak mám sivé vlasy, vegánska kozmetika mi nepomôže? Chytí sa aj na sivé vlasy?

Áno, funguje základná chémia. Nemá to nič spoločné s tým, či sa jedná o vegánsky, nevegánsky, chemický, nechemický produkt. Ak sú výrobky miešané správne, je to naozaj o chémii a posúvaní pH. Funguje akákoľvek značka, len to musia kaderníci vedieť a musia ovládať chémiu.

Používate špeciálnu značku OWAY. V čom je výnimočná?

OWAY je biodynamika, čo znamená, že si všetko pestujú sami alebo majú spriatelené farmy, od ktorých vykupujú všetky bylinky potrebné na výrobu šampónov, farieb, masiek a všetkého v portfóliu. Ako jediný na svete majú zalistované označenie „agro-kozmetika“, čo znamená, že kozmetika pochádza z poľa. Mne sa veľmi páčili od začiatku aj ich udržateľnosťou, pretože firma je na trhu viac ako 75 rokov a všetko je už dlhodobo balené v skle (úplne vypustili plasty).

Ekobiznis je v praxi veľmi náročné presadzovať a učiť ľudí, aby takýmto spôsobom fungovali. Počula som, že ľudia si k vám chodia čapovať šampóny…

Áno, chodia (úsmev). Súvisí to s odpadom, ktorý sa snažíme eliminovať. Sklo je donekonečna použiteľný materiál. Obsah fľašky vydržia v priemere šesť až osem mesiacov. Akonáhle zákazník/zákazníčka domíňa šampón, príde s prázdnou fľaškou a môže si dočapovať z čapovacej stanice.

Sú parabény a silikóny prirodzenou súčasťou kozmetiky? Ak kozmetika neobsahuje parabény, ale obsahuje silikóny, je to ešte prírodná kozmetika?

Parabén je konzervant. Obsahuje ho v určitom množstve každý výrobok, lebo keby tam parabén nebol, výrobok sa pokazí. Parabén je aj čučoriedka (úsmev). Parabénov sa netreba báť, Európska únia už veľmi dávno zakázala parabény, ktoré ovplyvňujú endokrinologický systém a teda sú škodlivé a rakovinotvorné. Všetky parabény, ktoré sú na našom trhu, nie sú škodlivé.

Máme dve skupiny silikónov. Sú silikóny, ktoré sú akoby nezmývateľné, „lepiče“ na vlasy, a potom sú silikóny, ktorých sa vieme zbaviť použitím šampónu. Bohužiaľ, väčšina drogériovej a verejne dostupnej kozmetiky obsahuje tie lacnejšie silikóny, čiže tie, ktoré sa na vlasy „lepia“. Preto je aj taký rozdiel v cene medzi profesionálnou kozmetikou, ktorú používajú kaderníci. Samozrejme, je drahšia. Markantný rozdiel je práve v obsahu silikónu. Z toho vyplýva, že silikón môžeme používať na vlasy, len je rozdiel aký.

Kde sa viem dostať k tejto kozmetike OWAY?

Jedine v kaderníctve. Naše produkty nedostanete bežne v drogériách. Dve kaderníctva na Slovensku majú svoje e-shopy, kde sa dá kozmetika kúpiť. My však zákazníkom prízvukujeme, aby aspoň raz do kaderníctva prišli a nechali si poradiť kaderníkom, ktorý im vyberie kozmetiku priamo na ich typ vlasov.

Kozmetika Oway

Ako by mala vyzerať správna základná starostlivosť o vlasy? Čo všetko je potrebné mať doma?

Úplne základný štvorboj, ktorý by mala mať žena doma je šampón, maska, kondicionér a termálna ochrana. Šampónom si umývame pokožku, čiže šampón je na pokožku. Maska sa dáva na vlasy automaticky po šampóne, nie ako posledný krok. Maska buď hydratuje alebo opravuje vlasy. Nič iné nie je možné do vlasu dostať, lebo vlas je vytvorený z vody a proteínu. Po maske musí ísť kondicionér, ktorý má funkciu zatvoriť vlas a vrátiť ho do pôvodného stavu, v ktorom má byť.

Neexistuje niečo také, že dáte si masku a kondicionér si už nedáte. Neexistuje niečo také, že si umyjete hlavu šampónom a nedáte si ani masku, ani kondicionér. Vlas ostáva otvorený, čo nie je dobre. Vlas umiera, chradne, schne. Je potrebné použiť minimálne šampón a kondicionér alebo šampón, masku a kondicionér. Maska by sa nemala používať stále, pri profesionálnych maskách je to jedenkrát za mesiac, maximálne raz za dva týždne.

Ak vyjdete zo sprchy, prvé, čo by ste mali spraviť je, nedať si vlasy do uteráka a behať pol hodiny po byte s pocitom, že si jemne presušíte vlasy… Správny postup by mal byť, že po vyjdení zo sprchy uterákom len ručne vytlačíte nadbytočnú vodu, nastriekate si na vlasy termálnu ochranu a v momente začínate vlasy fénovať… Zdravie vlasov bez fénovania nikdy nebude.

Kedysi sa hovorilo, že fén vysušuje alebo ničí vlasy. Podľa vás to tak nie je. Treba vysušiť vlasovú pokožku, aby nenastávali zápaly. Ako to teda je?

Presne tak. Vlasy treba fénovať, aby sa nepremnožovali žiadne kvasinky, lebo na našej pokožke sa nachádza zhluk kvasiniek, hubičiek, ktoré tam normálne žijú. Akonáhle však dostanú priestor nato, aby sa vo vlhku začali rozmnožovať, začnú robiť zle a vzniká priestor pre vznik rôznych alergií, seboreí, lupín a iných dermatitídnych záležitostí, ktoré nik nechce riešiť.

Ako často je potrebné umývať vlasy?

Vždy, keď sú špinavé. Je to úplne individuálne, závisí, ako sa daný človek mastí alebo aj v akom prostredí pracuje.

V našej komunite máme aj kaderníčky. Čo treba urobiť, aby mohli pracovať s komerčnou značkou, napríklad s vašou?

Ktokoľvek, kto má záujem začať robiť so značkou OWAY, nájde informácie na webe, kde nás vie priamo kontaktovať. Kaderníkov zdarma preškoľujeme a na základe toho sa rozhodnú, či idú s nami do spolupráce alebo nie.

Čo by ste odporučili všetkým, ktorí chcú mať zdravé a šťastné vlasy?

Nájdite si kaderníka, ktorému budete veriť.

Ako viem ako bežný spotrebiteľ odlíšiť kvalitu od toho, čo sa na kvalitu len tvári?

Vidíte to práve na vlasoch. Je to presne o tom, že ľudia stále túžia po dokonalých vlasoch a skúšajú, často na vlastnú päsť. Robia si samodiagnostiku, samy si vyberajú šampóny na základe vône, obalu, reklamy. Akoby zabudli, že existuje skupina ľudí – kaderníci a kaderníčky, ktorí sa tomu venujú, rozumejú, študujú, do nekonečna sa vzdelávajú a pomáhajú ľuďom nastaviť produkty v rámci vlasovej starostlivosti.

Čiže žiadne samovoľné nakupovanie. Kaderník je od toho, aby poradil, aj keď sa nefarbíte, nestriháte, ale vie poradiť aj ohľadne vlasovej kozmetiky. Môžete si vybrať kaderníctvo na základe toho, že sa vám páči konkrétna kozmetika. Naša kozmetika funguje tak, že po jednom umytí vidíte výsledky. Nie za dva týždne, nie za mesiac, neexistuje žiadna testovacia fáza. Jedno umytie a okamžité výsledky.

Kvalitná kozmetika sa odráža aj na cene. Vieme to rozmeniť na drobné?

Funguje to tak, že šampóny u nás stoja v priemere cca 30-35 EUR (240 ml fľaška), čo spadá už pod vyššiu kategóriu ceny verzus objem šampónu. Ako som však spomínala na začiatku, 240 ml šampón je ekvivalent päťlitrového šampónu a musí vydržať šesť až osem mesiacov. Ak si toto časové obdobie vydelíte číslom 35, dostaneme sa na sumu cca 5,50 EUR, čo je menej, akoby by ste stále skúšali nový výrobok z drogérie a testovali, či funguje/nefunguje.

Zároveň šetríme životné prostredie, jedna fľaška na celý život (úsmev), pokiaľ ju teda nerozbijete. Šampóny sa dajú stále meniť, lebo dlhodobo vám môže vyhovovať šampón podporuje hydratáciu vo vlase, lebo vlas bol suchý, ale môže prísť obdobie, kedy sú vlasy už dostatočne napité a potrebujú niečo iné.

Mení sa vlas v čase?

Samozrejme, vlas sa v čase mení. Závisí aj od toho, kde ste, či cestujete, či ste doma, či športujete, nešportujete, či ste boli/neboli tehotná. Všetko sa odzrkadli na vlase. Vlas je akoby odraz vášho životného štýlu. Na základe toho by sa mali výrobky aj meniť.

Čo by ste odporúčali iným začínajúcim podnikateľkám? Čo vám pomohlo, resp. stále pomáha?

Pomohlo mi nevzdať sa. Vzdelávať sa. Aj keď výsledky nevidíte hneď, ale nevzdať sa je úplný základ. A čo by som odporučila?

  • Učiť sa.
  • Nevzdať sa.
  • Obklopiť sa ľuďmi, ktorí vám budú veriť. Ako máte kaderníka, ktorému veríte, je dôležité mať blízku komunitu, ktorá vás bude v tom celom procese podporovať.

Autor rozhovoru: Martina Novotná, foto: OWAY Slovensko, foto na titulke: Michal Kinik

žiadne príspevky na zobrazenie