Medovníkarka Andrea Hiklová: Netušila som, že sa budem týmto remeslom živiť

0
Medovníkarka Andrea Hiklová: Netušila som, že sa budem týmto remeslom živiť

Vôňa medovníkov nám pripomína Vianoce, a preto mnohé z nás pečú na sviatky práve tento druh koláčov. Máloktorá z nás však dokáže vytvoriť také prekrásne diela ako medovníkarka Andrea Hiklová z obce Stráňavy pri Žiline.

V rozhovore nám prezradila:

  • čo ju pri tvorbe inšpiruje,
  • ako dlho trvá výroba medovníka a jeho zdobenie,
  • aké cesto používa,
  • ako dlho vydržia medovníky a ako ich skladovať.

Čo vás inšpirovalo začať vyrábať zdobené medovníky?

Počas materskej dovolenky som sa vrátila k dávnej záľube maľovania kraslíc horúcim voskom. Tomuto tvoreniu som sa však venovala len v období Veľkej noci a hľadala som niečo, čomu by som sa mohla venovať celoročne. Prvé zdobené medovníčky niesli už črty, ťahy a presné línie, ktoré som si vycibrovala počas zdobenia kraslíc a tak som sa začala zdokonaľovať. To som ešte vtedy netušila, že sa budem týmto remeslom živiť (úsmev).

Mohli by ste sa trochu podeliť o svoju cestu? Ako ste sa učili a zdokonaľovali svoje zručnosti? Odkiaľ máte recept?

V začiatkoch som medovníčky piekla a zdobila pre rodinu a širší okruh známych. A keď mi táto voňavá činnosť napĺňala už väčšiu čas dňa, vedela som, že sa chcem medovníkarstvu venovať naplno a oficiálne.

Pracujem s receptom, ktorý mám povôdne od mojej mamy. Časom som si ho troška upravila.

Recept je verejne dostupný aj na mojej webovej stránke.

Zatiaľ som nikdy nenavštívila žiadny kurz, inšpiráciu som najskôr čerpala z rôznych časopisov, z obrázkov a videí na internete. Teraz už idem cestou mojej fantázie a rada improvizujem.

Aký je váš obľúbený aspekt tvorby medovníkov? Existuje konkrétna časť procesu, ktorá vám prináša najväčšiu radosť?

Jednoznačne zdobenie už napečených medovníkov. Tu sa vždy odreagujem, vypnem od okolitého sveta a nechávam pracovať moju predstavivosť.

Máte charakteristický štýl alebo špecifickú tému, ktorú často začleňujete do svojich vzorov?

Mojou srdcovkou sú folklórne motívy a ornamenty v rôznych formách. Vlastním veľa publikácií, ktoré sa venujú ľudovým maľbám, výšivkam a krojom. Postupne prechádzam už do vlastného rukopisu a pri spájaní jednotlivých motívov improvizujem.

Existujú nejaké jedinečné techniky alebo nástroje, ktoré používate na vytváranie úžasných ozdôb?

Väčšinou zdobím klasicky bielou polevou vymiešanou z bielka a práškového cukru. Ďalej polevou zafarbenou rôznymi potravínarskymi farbami. Pracujem niekedy aj so štyrmi rôznymi hustotami, kde jedna je vhodná napr. na vylievanie celých plôch medovníka, iná zas na ťahanie rovných čiar alebo tvorenie ornamentov. Polevou plním cukrárske vrecúško, na ktorom ostrými nožničkami odstrinem koniec.

3D ružičky a kvietky tvorím pomocou cukrárskych špičiek. Obľúbená je aj vitrážová technika, kde sa obrysy zdobené polevou vypĺnajú zafarbeným glukózovým sirupom, výsledným efektom je zdobenie podobné farebným sklíčkam.

Približne ako dlho vám trvá ozdobenie jedného medovníka?

Záleží od veľkosti medovníka, techniky a časovej náročnosti zdobenia. Rozpätie je naozaj veľké, od 5 minút pri jednoduchých malých medovníčkov po viacdennú prácu, napríklad pri veľkých 3D medovníkoch.

Máte jednotnú receptúru na pečenie medovníkov? Alebo experimentujete s viacerými – napríklad podľa veľkosti?

Zatiaľ pracujem stále s jedným receptom a pri rôznych veľkostiach a viacrozmerných medovníkoch upravujem teplotu a čas pečenia.

Ako dlho také medovníky vydržia a ako ich najlepšie skladovať?

Oficiálna trvanlivosť mojich medovníkov je 4 – 5 mesiacov. Medovníky majú vďaka medu schopnosť pohlcovať a udržiavať vzdušnú vlhkosť. Najlepšie je ich v suchom období ako je zima uskladniť v uzátvarateľnej nádobe, aby sa príliš nevysušili a nestrvdli.

Ako zvyčajne plánujete svoje návrhy? Načrtnete si ich vopred alebo pri zdobení radšej necháte plynúť svoju kreativitu?

Ako som už spomenula, najradšej mám osobnú kreativitu a rada improvizujem. Pri špecifických objednávkach ako sú konkrétne vzory alebo firemné logá si musím vzory načrtnúť a rozvrhnúť.

Sú nejaké výzvy, ktorým čelíte pri zdobení medovníkov a ako ich prekonávate?

Najväčším problémom je pre mňa zakaždým iná vlastnosť upečených medovníkov a cesta v rôznych ročných obdobiach. V zimnom období je vplyvom nižšej vlhkosti ťažšia práca s cestom, ktoré býva príliš tuhé, v letnom vlhkom období je problém s pomalým sušením bielkovej polevy. To riešim podľa potreby krátkym sušením na nízkej teplote v rúre.

Mali ste objednávku na nejaký atypický formát perníka?

Na nejaký konkrétny atypický formát si nepamätám, bežne pečiem 3D kolísky, medovníkové kazety alebo vianočné svietniky s krajinkami.

Okrem medovníkov, baví vás práca s inými druhmi sladkého pečiva? Ak áno, aké ďalšie kulinárske výtvory najradšej vyrábate?

Môj život sa aktuálne točí len okolo medovníkového cesta (úsmev).

Za zmienku možno stojí pečenie medovníkových tortičiek. Ako pláty používam upečené veľké medovníky v tvare srdca alebo iných tvarov, ktoré prekladám vanilkovým pudingovým krémom a slivkovým lekvárom. Spojenie týchto chutí je naozaj vynikajúce.

Aké sú vaše najbližšie ciele a plány?

V najbližšej dobe by som sa chcela zdokonaľovať a špecializovať na naše ľudové ornamenty a vzory. Čoraz častejšie mi pribúdajú objednávky, hlavne našich rodákov, zo zahraničia, kde je veľký dopyt po našej ľudovej ornamentike a tvorivosti.

V budúcnosti by som rada svoje skúsenosti odovzdala na kurzoch a osobných stretnutiach.

Aké tri rady by ste dali našim čitateľkám, ktoré by sa chceli vybrať na cestu za svojím snom?

Obrniť sa veľkou dávkou trpezlivosti, nevzdávať sa pri zdanlivo neprekonateľných prekážkach a byť milý a pozorný k ľuďom, lebo to čo dávaš, to dostávaš (úsmev).

Andreu môžete sledovať na instagramovom profile @adina_medovniky alebo na jej webstránke.

žiadne príspevky na zobrazenie