Medzinárodná konferencia Equal Pay Day sa tento rok v apríli uskutoční už po pätnásty raz

0
Medzinárodná konferencia Equal Pay Day sa tento rok v apríli uskutoční už po pätnásty raz
EPD 2022 den druhý foto: Miroslav Lepeška @miroslav-lepeska

Hlavnou témou dvojdňovej akcie poukazujúca na rozdiel v odmeňovaní a postavení žien v spoločnosti bude Príležitosť.

V dňoch 11. a 12. apríla 2024 sa v Prahe už po 15. raz uskutoční medzinárodná konferencia na tému rovnakých príležitostí a nerovného odmeňovania Equal Pay Day (EPD), ktorá je najväčšia svojho druhu v Európe a jedinou v Českej republike. V tejto oblasti stále Česká republika patrí medzi najhoršie na európskom kontinente – ženy dostávajú v priemere o 17,7 % nižšiu mzdu ako muži.

Je potrebné túto celospoločenskú tému neustále pripomínať

Dvojdňová akcia predstaví desiatky českých i zahraničných vystupujúcich z radov expertiek a expertov, top manažmentu firiem, HR manažérok a manažérov i osobností z verejnej sféry a diplomacie. Každoročne priláka stovky žien a mužov. Sprievodkyňou tohto ročníka s témou Príležitosť bude Barbora Kroužková.

Konferenciu organizuje verejnoprospešná organizácia Business & Professional Women CR (BPWCR), ktorá od roku 2010 podporuje ekonomickú nezávislosť žien a vedie celoročnú kampaň a osvetu k tematike rovnakého odmeňovania a postavenia žien a mužov v spoločnosti.

Ženy sú minorita v politike a v médiách

Podľa mnohých národných i medzinárodných ukazovateľov v ČR stále nevedia naplno využiť potenciál a talent žien, a preto tam zostáva príležitosť na zmenu. Ženy nie sú minorita, aj keď to tak na niektorých pozíciách, v médiách či politike vyzerá. Spoločnosť sa voči ženám spravidla správa iným spôsobom ako k mužom. Ide o to odpovedať si na otázku, či a ako táto situácia spoločnosti a ekonomike prospieva. Napríklad podľa štúdie spoločnosti McKinsey z roku 2021 by mohlo lepšie využitie ekonomického potenciálu žien do roku 2030 navýšiť HDP Česka (a Slovenska) zhruba o 8 %.

„Za posledných 15 rokov sa situácia vo férovom odmeňovaní zlepšila, ale ostatné krajiny EÚ sa s týmto problémom vysporiadajú oveľa rýchlejšie, preto zostávame na zadných priečkach v medzinárodných porovnaniach. Príčin tohto stavu je mnoho, ale to, že u nás máme tak málo žien v rozhodovacích pozíciách, je faktor veľmi významný a treba mu venovať pozornosť. Konferencia je platformou, ktorá dáva priestor na diskusie o ďalších krokoch k budúcnosti, kde každý bude mať možnosť realizovať svoj talent bez prekážok. Poskytuje príležitosť na odbúravanie stereotypov, ktoré nás obmedzujú, príležitosť zmeniť náš pohľad na vec, príležitosť hovoriť otvorene o skúsenostiach s vytváraním podmienok pre rovnaké príležitosti pre ženy a mužov,“ hovorí Lenka Šťastná, prezidentka BPWCR. Dobrou správou podľa nej je, že počet firiem, ktoré idú príkladom a zmenu iniciujú, rastie.

Partnerom eventu bol Philip Morris

Generálnym partnerom tohto ročníka EPD sa stala spoločnosť Philip Morris ČR, ktorá patrí medzi top zamestnávateľov v regióne zamestnávajúcich takmer 1 300 osôb. Je držiteľom radu ocenení ako napríklad označenie Top Employer alebo prestížna certifikácia EQUAL-SALARY, ktorá potvrdzuje rovný prístup k odmeňovaniu. Viac ako tridsať rokov významne podporuje charitatívne projekty naprieč širokým spektrom organizácií i zamerania.

„V našej DNA je otvorené pracovné prostredie ponúkajúce rovnaké príležitosti a férový prístup, atraktívne pracovné príležitosti, alebo možnosť rozvoja kariéry doma aj v zahraničí, rovnako ako unikátny prístup k podpore rodičovstva. Vieme, že úspech nášho podnikania záleží aj na tom, ako dokážeme využiť potenciál rôznorodých ľudí, žien, mužov, ľudí z rôznych kultúr, rôzneho veku. Vnímame, že ako silná firma, líder na trhu, máme možnosť a prostriedky na to, aby sme menili veci správnym smerom a inšpirovali tým ostatných. Preto je pre nás prirodzené spojiť sa v našich snahách so silným partnerom, akým je projekt Equal Pay Day,“ hovorí Joseph Gruber, P&C riaditeľ CZ, SK, HU z Philip Morris.

Rovné príležitosti a spravodlivé odmeňovanie sú pre nás zásadné

Hlavným mediálnym partnerom je už 12. rokom televízia Nova, pre ktorú sú rozmanitosť a inkluzivita kľúčovými piliermi firemnej kultúry. „Sme radi, že môžeme byť mediálnym partnerom konferencie Equal Pay Day, ktorú dlhodobo podporujeme. Rovné príležitosti a spravodlivé odmeňovanie sú pre nás zásadné, a veríme, že spoločným úsilím môžeme prispieť k rozvoju spoločnosti postavenej na férovosti a spravodlivosti, a zároveň k lepšej budúcnosti, kde má každý šancu na úspech,“ zhŕňa motiváciu televízie riaditeľ sekcie riadenia ľudských zdrojov TV Nova Matěj Šemšej, ktorý na minulom ročníku konferencie tiež vystupoval.

Moderovanie konferencie sa ujme novinárka Barbora Kroužková, pôsobiaca v súčasnej dobe ako moderátorka hlavného spravodajského programu ČT24 Udalosti a tiež Udalosti, komentáre. Je známa aj svojou angažovanosťou v oblasti verejnoprospešných aktivít a v minulom roku dostala Cenu Fóra darcov pre novinárov za prínos pre filantropiu.

Ženy majú stále na mnohých pozíciách nižšie platy ako muži

„Ženy u nás stále na mnohých pozíciách majú nižšie platy ako muži. Je neprijateľné, aby ženy museli pracovať o 60 dní dlhšie, aby dosiahli rovnaký výsledok. Táto nerovnosť má mnoho príčin a je potrebné ich odhaľovať, pomenovávať a odstraňovať. Aj preto som s radosťou prijala ponuku moderovať tohtoročný 15. ročník konferencie Equal Pay Day. Je to veľmi dôležitá tému, ktorú by mal riešiť štát, určite aj každý zamestnávateľ a samozrejme každá z nás,“ hovorí Barbora Kroužková.

Autorom hlavného vizuálu tohtoročnej kampane je kreatívna agentúra VML. Vychádza z loga Equal Pay Day s dominantnou červenou farbou, ktorou sú označované ekonomické straty, v tomto prípade v ženských peňaženkách.

žiadne príspevky na zobrazenie