Pred parlamentom v Bratislave je protest, dav kričal „odstúpiť“ a polícia použila slzný plyn (video+foto)

0
Pred parlamentom v Bratislave je protest, dav kričal „odstúpiť“ a polícia použila slzný plyn (video+foto)

23.7.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 23. júla 12:01

Pred budovou Národnej rady SR (NR SR) protestuje dav ľudí. Kričia heslá ako „odstúpiť“ alebo „my sme tu doma“. Vo vzduchu vidieť transparenty s nápismi „Stop diskriminácii“, „Ruky preč od našich detí“ či „Slobodné Slovensko“. Protestujúci sa dostali až pred vstup do parlamentu, ktorý strážia bezpečnostné zložky.

Zasahujú aj ťažkoodenci

Policajti použili proti demonštrujúcim aj slzný plyn, a to potom, ako sa násilím snažili dostať do budovy parlamentu. Zranená mala byť aj policajtka. Bezpečnostné zložky sa snažia uvoľniť hlavný vchod do parlamentu, ktorý demonštranti zablokovali.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Protest pred parlamentom, polícia použila aj slzný plyn (fotografie)

Pomáhajú im v tom aj ťažkoodenci. Pred protestujúci dav tiež predstúpili opoziční poslanci Marian Kotleba, Peter Krupa (obaja ĽSNS), Ľuboš Blaha, Richard Takáč či Ladislav Kamenický (všetci Smer-SD), ktorí demonštrantom vyjadrili svoju podporu.

Narušenie verejného poriadku

Polícia v súvislosti s protestom zaznamenala narušenie verejného poriadku. Ako informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff, dôvodom bola snaha väčšieho počtu ľudí vniknúť do vnútorných priestorov parlamentu.

„Bratislavská polícia v tejto súvislosti prijala adekvátne opatrenia za účelom zabezpečenia verejného poriadku. Zároveň v rámci opatrenia bol využitý aj Antikonfliktný tím, a to na priamu a intenzívnu komunikáciu s účastníkmi zhromaždenia, ktorá po celý čas prebiehala a aj naďalej prebieha. Nakoľko účastníci neakceptovali tento spôsob komunikácie, bola polícia nútená pristúpiť k prijatiu adekvátnych opatrení,“ ozrejmila polícia.

Bezpečnostnú situáciu v Bratislave aj naďalej monitoruje. „V prípade ak by bol hromadne narušený verejný poriadok alebo páchaná iná protiprávna činnosť, polícia v zmysle zákona o Policajnom zbore využije všetky zákonné možnosti na zjednanie nápravy a obnovenie verejného poriadku,“ dodala polícia.

Reakcie Grendela a Remišovej

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) v reakcii na to zdôraznil, že sloboda prejavu a sloboda zhromažďovania je ústavou garantované právo každého.

„Pre aktuálne vládnuce strany to môže byť akokoľvek nepríjemné, kým sú opačné názory vyjadrené len slovami a nie fyzickými útokmi, je to v poriadku. Sedím v rokovacej sále a zdá sa mi, že všetci poslanci sú tu, a teda vo výkone mandátu im nebolo zabránené,“ uviedol Grendel na sociálnej sieti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

K situácii sa vyjadrila aj vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie  Veronika Remišová (Za ľudí), ktorá odsúdila útoky na políciu pred budovou parlamentu. Remišová rešpektuje právo občanov pokojne demonštrovať, v demokratickej spoločnosti však považuje za neprípustné, aby demonštrácie sprevádzalo násilie a porušovanie zákona.

„Demonštrácie, ktoré aktívne podnecuje aj Robert Fico sprevádza chaos, porušovanie zákona a rozdeľovanie spoločnosti. Musíme ako spoločnosť a aj ako politici dôrazne odmietnuť vyvolávanie chaosu a dokonca podnecovanie násilných a agresívnych prúdov v spoločnosti,“ napísala vicepremiérka vo svojom profile na sociálnej sieti.

Viac k témam: podpredseda Národnej rady SR (NR SR), podpredseda strany Smer-SD, predseda strany Za ľudí, protest
Zdroj: Webnoviny.sk – Pred parlamentom v Bratislave je protest, dav kričal „odstúpiť“ a polícia použila slzný plyn (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu