Monika Hodásová: Mnohé ženy sú presýtené strachmi, nepoznajú vlastné potreby a túžby

1
Monika Hodásová: Mnohé ženy sú presýtené strachmi, nepoznajú vlastné potreby a túžby

Jej semináre do slova a do písmena menia životy mnohých žien. Pomáha im vstávať, dodáva krídla, ukazuje silu žiť, nielen prežívať. Reč je o Monike Hodásovej, holistickej terapeutke, sprievodkyni ženských seminárov, výživovej poradkyni a inštruktorky jógy. Hoci nemá svoje deti, je matkou pre mnohých. Ponúka svoje srdce naplnené láskou, porozumením, súcitom, empatiou. Sprevádza na ceste poznania. V rozhovore nám Monika Hodásová prezradila:

  • čo znamená byť vedomou ženou,
  • prečo sú jej semináre také úspešné,
  • čo zmeniť, ak sme neustále unavené a bez energie,
  • ako sa sexuálna energia prenáša do nášho každodenného života.

Pracujete ako holistická sprievodkyňa ľudí, najmä žien. Čo si pod tým máme predstaviť?

Holistický prístup znamená prístup celistvý, to znamená, že na človeka sa pozerám ako na celok, nie iba na jednotlivé časti. Ak napríklad príde za mnou žena s gynekologickými zápalmi, upravíme jej stravu, ukážeme si cviky, ktorými si vie pomôcť, nahliadneme a preliečime jej partnerské vzťahy a jej vzťah samej k sebe. Holistický prístup vnímam ako nevyhnutnosť pri liečení fyzického či duševného tela. Všetko so všetkým súvisí a nikdy to nie je iba o strave, iba o emóciách, iba o vzťahoch… Preto častokrát keď napríklad táto žena zmení iba svoje stravovacie návyky, nemusí to byť postačujúce a zápaly sa jej budú naďalej objavovať.

Ako sprievodkyňa pomáhate ženám na ceste ich životmi. S akými problémami sa boria ženy najčastejšie? Čo ich najviac trápi?

Uff, tých tém je veľmi veľa. Z fyzických ochorení to býva narušené trávenie, urogenitálne zdravie, kožné problémy a časté migrény. Z duševného zase panické ataky, úzkosti, depresie. Mnohé ženy sú „presýtené“ strachmi, nepoznajú vlastné potreby, vlastné túžby. Žijú v nefunkčných partnerských vzťahoch, častokrát až násilných. Sú pripútané k roli obete či kontrolórky, uviaznuté v emóciách starých aj 20 rokov. Spoločnými silami pomaličky tieto zranenia odstraňujeme a ženy sa vracajú späť do svojej plnej sily a krásy.

Používate pojem vedomá žena. Ako by ste charakterizovali vedomú ženu? Čím sa vyznačuje?

Žena, ktorá žije v pravde sama k sebe a k svojmu okoliu. Žena, ktorá žije svoju autenticitu. Žena, ktorá pozná svoje tiene, priznáva ich, prijíma ich a pracuje s nimi. Žena, ktorá pozná aj svoje dary a vďaka nim je tvorkyňou svojho života. Žena, ktorá sa nebojí prevziať zodpovednosť za svoj život, za svoje rozhodnutia. Žena, ktorá žije samú seba, nie život niekoho iného.

Napísali ste aj knihu Vedomá cesta za zdravím. Prečo by sme si ju mali prečítať?

V prvej časti knihy je vyrozprávaný môj vlastný príbeh, ktorý môže byť pre mnohých inšpiráciou začať meniť svoj život. Ukazuje čitateľovi, že všetko, čo sa mu v živote deje, to ako sa cíti, je v jeho rukách a iba on to môže zmeniť. A ako to má urobiť, o tom hovorí druhá časť knihy. Nájdete v nej jednoduchý návod k základnej samodiagnostike, rady a tipy k zdravému vareniu, inšpiratívne recepty, cviky na každý deň, no takisto časť o emočnom a duševnom zdraví.

Prečítajte si aj: Inštruktorka sebaobrany: Dajme násiliu jasné STOP a postavme sa za seba

Vaše semináre ženy hodnotia ako transformačný zážitok. V čom spočíva ich úspech?

To by bola asi skôr otázka na ženy, ktoré ho absolvovali (úsmev). No ja tieto moje semináre vnímam ako vlastné dieťa. Dlho som ho tvorila a venujem mu veľa energie. Starám sa o neho s veľkou láskou a to si myslím, že účastníčky cítia. Sama sa staviam pred nich v svojej “nahote”, v svojej zraniteľnosti a autenticite, čo si myslím, že im pomáha otvoriť sa tej ich. Okrem toho je seminár čisto zážitkový, nie je tam žiadna teória. Ženy teda vidia a cítia účinok okamžite. Sila ženského kruhu, pocit bezpečia, ktorý pre ne vytváram, rôznorodosť cvičení a terapií, ktorými si prechádzajú, moja otvorenosť a priamosť, to všetko asi stojí za ich úspechom. I keď, čo vlastne definujeme za úspech? (úsmev).

Čo ženy objavia prostredníctvom vašich seminárov?

Každá žena na nich objaví presne to, čo má objaviť. No jedno majú spoločné – vracajú sa Domov. Zistia kým nie sú a kým naopak, skutočné sú. Vracajú sa spať k sebe, do svojej podstaty, do svojej ženskej esencie. Z hlavy sa vracajú späť do svojho tela. Vnímajú ho, vnímajú seba, prebúdzajú sa do vedomejšieho života.

Viete nám povedať príklady, čo sa v ich životoch zmenilo?

Veľmi rada rozprávam príbeh Ivky, ktorá keď ku mne prvýkrát prišla, užívala niekoľko rokov antidepresíva a trpela panickými atakmi a úzkosťami. Bola to čierna myška, ktorá mala problém sa pozrieť ľuďom do očí. Po ulici kráčala so sklopenou hlavou. Dnes lieky neužíva a stala sa z nej podnikateľka. Objavila svoje poslanie, svoje dary a naplno si ich užíva. Dnes môže ona inšpirovať mnohých iných ľudí.

Mnohé ženy, ktoré ku mne na seminár prišli, nemohli roky otehotnieť. Dnes už máme niekoľko „seminárových“ detí. Viacerým účastníčkam sa vyriešil vzťah s rodičmi či ten partnerský. Keďže pracujeme aj s vedomou sexualitou, zmenil sa im aj ich intímny život a vzťah k ich vlastnému telu. Tých príbehov je veľa a ja sa teším každému jednému z nich.

Prečítajte si aj rozhovor s majiteľkou DONEE the Label: V zásadných rozhodnutiach sa nechávame viesť srdcom a intuíciou

Čo sa stáva, ak žena, ktorá doteraz robila všetko preto, aby boli ostatní spokojní, zrazu začne „žiť“ a nielen prežívať? Aké sú reakcie okolia?

Tých scenárov môže byť niekoľko. Prvá reakcia okolia je väčšinou strach. Strach zo zmeny, zo straty niečoho poznaného. No a z tohto strachu začnú posudzovať, hodnotiť, odmietať, bojovať… Ak však táto žena zostane v svojej sile a nepodľahne emóciám svojich blízkych, tieto vzťahy sa častokrát výrazne utužia a preliečia. Ak je ten druhý čo i len trochu vedomý, začne vnímať pozitívne zmeny na tejto žene a bude sa prirodzene rozvíjať s ňou.

Nemusí to tak byť ale vždy. Ak žena bude naďalej na sebe pracovať, začne naozaj žiť svoj život, nie život svojich rodičov, partnera, či detí, no okolie to neprijme, vzťah sa môže ukončiť. Nebudú si mať už ďalej čo odovzdávať. Ale aj to je v poriadku.

Samozrejme môže nastať aj scenár, keď si žena svoju silu neudrží a vráti sa späť k nezdravým vzorcom správania. Bude si ich už síce uvedomovať, no ešte nebude pripravená ich úplne prepustiť. To však neznamená, že urobila niečo zlé alebo že je menejcenná. Toto je jej cesta, jej duša si vybrala takéto tempo transformácie a jediné čo treba urobiť v tom momente je prijať to.

Spomínali ste, že pracujete s vedomou sexualitou. Viete nám k tomu povedať niečo viac?

Dnes je sexualita vnímaná podľa mňa veľmi nezdravo. Sex sa používa ako nástroj na uvoľnenie stresu, tlaku či napätia (prevažne muži), na manipuláciu so svojím partnerom (prevažne ženy), na získanie moci či sily. Ženy sa častokrát milujú s mužmi aj keď nechcú, len aby „bol pokoj“. Muži sa ženú za naplnením určitého cieľu (uspokojenie seba, v lepšom prípade aj uspokojenie svojej partnerky). Vytráca sa skutočná intimita, zraniteľnosť, otvorenosť, láska. Z milovania sa stáva päť minútový zážitok pri zhasnutých svetlách, častokrát s myšlienkami na niečo (niekoho) iné. Ja učím na seminári ženy (a pri individuálnych terapiách aj mužov), ako milovať svoje telo, ako si ho vážiť. Ako otvorene rozprávať o tom, čo potrebujú, čo cítia. Ako sa starať o svoj intímny poklad nie len na fyzickej úrovni, no aj na energetickej a duševnej. Ukazujem im cestu k vedomému milovaniu, kde neexistuje cieľ a výsledok, kde je iba cesta plná odovzdania a plynutia. Vediem páry k tomu, že milovanie nie je iba o trení dvoch orgánov, že milovanie má oveľa hlbšiu úroveň a že cez vedomú intimitu a sexualitu môžu spolu obrovsky duchovne rásť.

Okrem terapeutickej praxe sa venujete aj výživovému poradenstvu. Viete nám povedať, kde robíme chybu pri stravovaní v prípade chronickej únavy?

Chronická únava býva podľa čínskej medicíny spojená s oslabenou funkciou sleziny. Nemusíte mať fyzický prejav na tomto orgáne, no energeticky už môže byť na pokraji. V svojej praxi som sa ešte nestretla s osobou, ktorá by mala slezinu silnú. Je to práve tým, že ju ovplyvňuje veľmi výrazne strava, ktorú prijímame, no a priznajme si, že na Slovensku je to stále dosť veľká bieda. Slezina nemá rada z potravín nič, čo prináša do tela tzv. vlhko. To môžu byť napríklad mliečne výrobky, cukor a rôzne sladidlá, múčne výrobky, či príliš mastné jedlá. Vyskúšajte ich na určitú dobu obmedziť, prípadne úplne vylúčiť a uvidíte, čo sa bude diať s telom.

Nedá mi však nenapísať, že chronická únava nemusí vzniknúť iba kvôli nevhodnej strave. Ak sa napr. snažíme mať stále veci pod kontrolou, sme perfekcionisti, veľmi výrazne nás to môže vyčerpávať aj na fyzickej úrovni. Takisto neustála potreba vyhovieť niekomu, či práca, ktorú nemáme radi.

Na čo by v strave nemala zabúdať žiadna žena?

Strava je veľmi individuálna záležitosť. Ako ja rada hovorím: “pre niekoho je šalát liekom, no pre niekoho jedom”. Takže napísať niečo univerzálne z potravín nie je také ľahké. No určite si myslím, že by žiadna žena nemala hladovať, mala by myslieť na to, že raňajky sú najdôležitejší pokrm dňa a že by mala papať v pokoji, bez naháňania sa. A hlavne by nemala zabúdať na to, že všetko čo do seba príjme, sa bude transformovať na energiu, ktorou vyživuje svoje celé telo. Takže si dobre zvážte, čo bude výstupom vášho vstupu.

Ak by ste mohli vysloviť tri priania zlatej rybky pre ženy, aké by boli?

  • Aby sa milovali také, aké sú.
  • Aby sa navzájom podporovali a vyživovali.
  • Aby mali svojej srdcia stále otvorené a nasledovali volanie svojej duše.

Ďakujem pekne za rozhovor.

https://svetzeny.sk/henrieta-kundratova-staci-otvorit-oci-srdce-a-bude-nam-ponuknute/

 

žiadne príspevky na zobrazenie

1 komentár