Mrkva v hlavnej úlohe. Poznáte tieto recepty?

0
Mrkva v hlavnej úlohe. Poznáte tieto recepty?
Photo zdroj: Freepik.com

S príchodom leta sa nám veľakrát na našich tanieroch žiadajú ľahké jedlá. Múčniky, kysnuté cesto a pokrmy s mäsom veľa z nás vystrieda za zeleninové pokrmy. V dnešnom článku, bude našim hlavným aktérom práve mrkva, ktorej chuť obľubuje veľa z nás.

Okrem krásnej výraznej farby, je mrkva bohatá na vitamíny B, C, D aj E. Obsahuje pektín, ktorý slúži ako výživa pre prospešné baktérie, nachádzajúce sa v hrubom čreve, čím podporuje zároveň aj udržiavanie rovnováhy črevnej flóry.

Mrkvová polievka 

Photo zdroj: Freepik.com
Photo zdroj: Freepik.com

Zamýšlali ste sa niekedy nad tým, že okrem brokolicovej a špenátovej klasiky, ktorú odskúšal asi každý z nás, aj mrkva vie byť hlavnou zeleninou našich polievok.

Na jej prípravu budete na začiatok potrebovať jednu cibuľu, strúčik cesnaku, olivový olej a koreniny podľa chuti. K tejto zmesi, ktorú v hrnci orestujeme pridáme na kocky nakrájanú mrkvu. Budete potrebovať aj pol kila tejto zeleniny. Keď nám všetko zmäkne, rozmixujeme a do zmesi pridáme vývar. Najlepšie, ak si trošku vývaru odlejete po nedeľnom obede a necháte ho dva dni v chladničke.

Po tomto kroku, nám už zostáva iba všetko nechať krásne prevariť a degustovať. Tajným tipom, ktorý polievke dodá skvelú výraznú chuť je mletá rasca, ktorú pridáme úplne na záver. Podávame s opečeným chlebíkom alebo slnečnicovými semiačkami.

Mrkvový džem

Photo zdroj: Pexels.com
Photo zdroj: Pexels.com

Áno čítate správne, mrkvu vieme pripraviť aj na sladký spôsob. Okrem známeho mrkvového koláča, prichádzame s mrkvovým džemom. Na jeho prípravu budete potrebovať iba jedno kilo mrkvy, citrónovú šťavu a cukor podľa vašej preferencie. Pohybujeme sa približne v rozmedzí 500 až 800 gramov.

Postup je skutočne jednoduchý. Najprv si pripravíme cukrový sirup z pol litra vody a cukru, ktorý necháme roztopiť v hrnci. Nezabúdajte zmes pravidelne miešať. Následne pridáme šťavu z citróna. Na záver pridáme jemno nastrúhanú mrkvu a za občasného miešania necháme povariť aspoň 30 minút.

Keď je džem hotový, rozdelíme si ho do zaváraninových fľašiek, ktoré na pevno uzavrieme a pootáčame hore dnom. Tieto posledné kroky sú také isté, ako pri príprave akéhokoľvek iného ovocného džemu. Máme tu však jeden háčik. Našou hviezdou je práve mrkva!

Hranolky s agáve

Photo zdroj: Pexels.com
Photo zdroj: Pexels.com

Aj keď existuje niekoľko skvelých receptov s mrkvou, veľa z nich je skutočne komplikovaných. Netreba zabúdať, že aj klasická pečená mrkva je skvelá príloha k rôznym jedlám.

Najlepšie mrkvové hranolky urobíme tak, že mrkvu nakrájanú na hranolky vložíme do vriacej vody na 10 minút. Následne ju obalíme v škrobe a pridáme hrubozrnnú soľ. Takto prichystané hranolky dáme piecť do trúby na 200 stupňov.

Ak nemáte chuť experimentovať, podávajte hranolky takto. Ak by ste chceli odskúšať netradičnú chuť, pokvapkajte hranolky pred servírovaním agávovým alebo ryžovým sirupom.

žiadne príspevky na zobrazenie