Rusko chce rozdeliť spojencov v Európskej únii a NATO, varuje švédsky minister obrany

0
Rusko chce rozdeliť spojencov v Európskej únii a NATO, varuje švédsky minister obrany

30.6.2024 (SITA.sk) – Rusko má podľa švédskeho ministra obrany stále za cieľ rozdeliť spojencov v Európskej únii (EÚ) a Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). Pål Jonson to povedal nemeckému denníku Bild, informuje web Ukrajinská pravda.

Jonson sa vyjadril, že sa domnieva, že ruský útok na územie NATO „nie je nevyhnutný“, avšak Kremeľ je „pripravený podstúpiť veľké politické a vojenské riziko“ a „má veľké ambície reorganizovať svoje ozbrojené sily“.

Najlepšie pre zachovanie mieru v Európe je „posilniť NATO a zamerať sa na odstrašovanie a obranu“, poznamenal. Zdôraznil tiež, že cieľom NATO nie je vyhrať možnú vojnu v Európe, ale zabrániť jej.

„Myslím si, že Kremeľ a samotný (ruský vodca Vladimir, pozn. red.) Putin si uvedomujú, že túto vojnu prehrajú. Ale myslím si, že Rusko má veľký záujem o to, aby nás politicky rozdelilo, tak v rámci EÚ, ako aj v NATO,“ uzavrel Jonson.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Rusko chce rozdeliť spojencov v Európskej únii a NATO, varuje švédsky minister obrany © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie