Macron vyhral prezidentské voľby vo Francúzsku, jasne porazil Le Penovú a napodobnil Chiraca

0
Macron vyhral prezidentské voľby vo Francúzsku, jasne porazil Le Penovú a napodobnil Chiraca

25.4.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 25. apríla 7:35

Francúzsky prezident Emmanuel Macron pohodlne zvíťazil v nedeľňajšom druhom kole volieb hlavy štátu a obhájil svoj post na druhé funkčné obdobie. Macron získal 58,5 percenta hlasov. Za jeho krajne pravicovú vyzývateľku Marine Le Penovú hlasovalo 41,5 percenta voličov.

Macron je prvým francúzskym prezidentom po 20 rokoch, ktorý sa hlavou štátu stal aj na druhé funkčné obdobie. Naposledy post prezidenta vo voľbách v roku 2002 obhájil Jacques Chirac.

Macron sľúbil, že opäť zjednotí krajinu, ktorá je „naplnená množstvom pochybností, množstvom deliacich čiar“. Víťazstvo Macrona je úľavou pre spojencov Francúzska, keďže Le Penová chcela zredukovať vzťahy krajiny s Európskou úniou, Severoatlantickou alianciou a Nemeckom, čo by otriaslo bezpečnostnou architektúrou Európy.

Gratulácie od lídrov Únie

Macronovi už medzičasom stihli zablahoželať k víťazstvu i poprední predstavitelia Európskej únie. „Vážený Emmanuel Macron, gratulujem k znovuzvoleniu za prezidenta republiky. Teším sa na pokračovanie našej skvelej spolupráce. Spoločne posunieme Francúzsko a Európu vpred,“ napísala na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

„Srdečne blahoželám, drahý Emmanuel Macron. V týchto turbulentných časoch potrebujeme pevnú Európu a Francúzsko, ktoré je úplne oddané suverénnejšej a strategickejšej Európskej únii. Ďalších päť rokov môžeme počítať s Francúzskom,“ nadviazal predseda Európskej rady Charles Michel.

Strana Le Penovej necíti prehru

Ku gratulantom sa pridal i britský premiér Boris Johnson. „Teším sa na ďalšiu spoluprácu na otázkach, ktoré sú pre naše dve krajiny a pre svet najdôležitejšie,“ skonštatoval.

Le Penová sa krátko po zatvorení volebných miestností prihovorila voličom a odkázala im, že nedeľňajší výsledok a jej pravdepodobná prehra v 2. kole aj tak pre jej stranu znamenajú víťazstvo. Napriek tomu, že v minulosti naznačila odchod z politiky v prípade volebného neúspechu, dodala, že bude pokračovať vo svojom boji vo francúzskej politike.

Macron a Le Penová boli súčasťou druhého kola prezidentských volieb aj pred piatimi rokmi. Macron vtedy získal 66,1 % hlasov, kým Le Penová prilákala 33,9 % voličov.

Viac k témam: Francúzsky prezident, Prezidentské voľby vo Francúzsku, Prezidentský kandidát
Zdroj: Webnoviny.sk – Macron vyhral prezidentské voľby vo Francúzsku, jasne porazil Le Penovú a napodobnil Chiraca © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu