Home Správy Slovensko Najčastejšie hrozí cievna mozgová príhoda šesťdesiatnikom. Ohrození sú aj mladší ľudia –...

Najčastejšie hrozí cievna mozgová príhoda šesťdesiatnikom. Ohrození sú aj mladší ľudia – ak prekonali Covid

13.9.2022 (Webnoviny.sk) – Porážka, či mŕtvica (NCMP) podľa štatistík Union zdravotnej poisťovne najčastejšie postihuje mužov vo veku 60-69 rokov. Pacientov s touto diagnózou je však len o niečo menej už vo vekovej skupine 50-59 rokov. V minulom roku to bolo spolu viac ako 7200 poistencov Unionu, pričom napríklad v roku 2019 to bolo 5900 ľudí.

Cievna mozgová príhoda sa teda zďaleka netýka „len dôchodcov“, na pozore sa musia mať aj mladšie ročníky. No a najnovšie aj tí ľudia, ktorí prekonali ochorenie Covid. „V týchto „koronových rokoch“ nám stúpli počty ľudí, ktorých mŕtvica postihla v mladšom veku. Konkrétne hovoríme o štyridsiatnikoch, pričom štatistiky sú veľmi podobné u mužov, ako i u žien,“ hovorí revízna lekárka Unionu Ingrid Dúbravová.

Dobrá správa je, že náš systém zdravotníctva už v predchádzajúcich rokoch prijal opatrenia na zníženie tzv. odvrátiteľných úmrtí a vytvoril sieť funkčných nemocničných „stroke centier“. Tie sú skoordinované so systémom záchrannej zdravotnej služby, ktorý poskytuje akútnu, život zachraňujúcu zdravotnú starostlivosť.

Ako a kde však riešiť následky NCMP po prepustení z nemocnice?

Po prepustení z nemocnice pacient a tiež jeho príbuzní riešia, ako ďalej pokračovať v liečbe či rehabilitáciách. Možností je viacero. „Kto preferuje doliečenie doma, má k dispozícii širokú sieť našich zmluvných Agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti, ktoré v spolupráci s obvodným lekárom naplánujú a poskytnú potrebnú ošetrovateľskú rehabilitáciu, alebo služby fyzioterapeuta,“ hovorí Dajana Petríková, z Nákupu ústavnej a ošetrovateľskej starostlivosti v Unione. Ako ďalej vysvetľuje, pre poistencov, ktorých zdravotný stav si vyžaduje intenzívnejší typ rehabilitácie, môže Union ZP sprostredkovať špecializovanú lôžkovú starostlivosť naprieč Slovenskom. Liečbu v takomto zariadení indikuje ošetrujúci ambulantný lekár pacienta. Žiadosť o súhlas s týmto druhom terapie zasiela do zdravotnej poisťovne priamo nemocnica, pre ktorej starostlivosť sa pacient rozhodol.

Sieť zmluvných zariadení Unionu so špičkovým materiálno-technickým vybavením a profesionálne vyškoleným a skúseným personálom tvoria:

FBLR nemocnica sv. Michala v Číži
Rehabilitačná nemocnica Hlohovec
NRC Kováčová (len NCMP liečená invazívnym zákrokom)
Vitalita Lehnice
SANOM Bratislava

„Jedine zdravotná poisťovňa Union má zmluvy so všetkými piatimi neurorehabilitačnými nemocnicami na Slovensku,“ dodáva Dajana Petríková.

Informačný servis

Viac k témam: Cievna mozgová príhoda, Mozgová príhoda, Mŕtvica, porážka, PR
Zdroj: Webnoviny.sk – Najčastejšie hrozí cievna mozgová príhoda šesťdesiatnikom. Ohrození sú aj mladší ľudia – ak prekonali Covid © SITA Všetky práva vyhradené.

NO COMMENTS

Exit mobile version