Najlepší recept na domáce šišky alebo donuty

0
Najlepší recept na domáce šišky alebo donuty

Blíži sa Veľká noc a to býva čas, kedy rozmýšľame, čo dobrého upiecť alebo navariť. Čo tak pripraviť niečo nové? Skúšali ste už šišky?

Ja som mala pred týmto receptom veľký rešpekt. Často som robievala moravské koláče a tvarohovú bábovku, ale na šisky som si netrúfla. Potom som našla jeden recept, ktorý som vyskúšala a celkom sa podaril. Skúste ho aj vy!

Ingrediencie

  • 500 g hladkej múky
  • 25 g droždia
  • 50 g kryštálového cukru
  • 50 g masla
  • 2 žltka
  • 1 celé vajíčko
  • 250 ml mlieka
  • 1 PL rumu
  • štipka soli

Aby bli šišiky nadáchané, je dobré pripraviť si suroviny tak, aby mali všetky izbovú teplotu, čiže si ich dajte von z chladničky aspoň pol hodinu pred pečením.

Príprava cesta na šišky

Ako si pripraviť kvások

Najprv si pripravíte kvások – do šálky vložíte droždie, zalejete vlažným mliekom, pridáte lyžičku cukru a necháte aspoň pol hodinku stáť, kým vám droždie nezačne stúpať nahor.

Ako zamiesiť cesto na šišky

Na dosku si pripravíte múku, zmäknuté maslo, vajíčka a trošku soli. Keď je kvások hotový, prilejete ho a môžete sa pustiť do vypracovania cesta.

Cesto mieste, kým nedostanete mäkkú a elastickú hmotu. Malo by byť vláčne. Ak sa vám lepí, skúste odolať pokušeniu pridávať múku. Čím bude cesto tuhšie, tým budú šišky tvrdšie. Ak mám pocit, že je tuhé, pridám trošku mlieka alebo masla.

Cesto položte do misky a zakryte ho, aby ste zabránili kontaktu so vzduchom. Nechajte dobre vykysnúť cca hodinu.

Vykrajovanie šišiek

Asi po hodine cesto vyvaľkajte na múkou vysypanej doske na plát hrubý asi pol až jeden centimeter.

Vykrajovanie šišiek

Ak nemáte vykrajovač na šišky, vezmite si pohár a vykrájujte toľko koliesok, koľko sa dá. Priemer koliesok je cca 8 cm.

Cesto, ktoré vám ostane po vykrajovaní, už nebude po opätovnom miesení také dobré, zvyšky môžete opiecť na záver ako malú pochúťku. Alebo ho použite na testovanie oleja, či je už dostatočne horuci.

Donuty alebo šišky?

Ak si chcete spraviť donuty, vykrojte aj stred. Mne sa robili zle, cesto sa mi dosť lepilo a keď som ich išla vyprážať, ich tvar sa mi pokazil. Ak chcete mať na vrchu lekvár, urobte hore malú jamku, napríklad štamprlíkom alebo hrdlom fľaše.

Ak chcete mať vnútri plené šišky lekvárom alebo nutellou, spravte to tak, že na vykrojené koliesko dáte džem a prikryjete druhým kolieskom a spojíte ich. Alebo ich napňte po vyprážaní – zdobiacím piestom alebo vreckom naplňte šišku z boku cca 20 g až 50 g plnky – džemu alebo nutelly.

Vyprážanie šišiek

Hotové šišky plnené džemom

Do menšieho kastróla (aby ste ušetrili olej) nalejte olej tak, aby v ňom šišky plávali, čiže do výšky asi 5 cm. Poriadne ho nechajte zohriať, ak máte merač teploty, mal by mať max. 170 stupňov. Keď bude horúcejší, zvonku sa vám šišky opečú, ale vnútri ostanú surové, ak ale bude olej málo zohriaty, napijú sa vám tukom.

Ja mám indukčnú varnú dosku, čiže táto teplota zodpovedá stupňu 6 až 7 z desiatich. Na takejto teplote robievam aj palacinky.

Keď budete vkladať šišky, nemali by sa navzájom dotýkať. Opečte ich asi jednu-dve minúty, potom ich obracajte. Ak sú dobre opečené, budú mať v strede biely pásik.

Hotové šišky položte na papierový obrúsok alebo kuchynský papier, aby nasal zvyšný tuk. Povrch pocukrujte práškovým cukrom.

Dobrú chuť!

žiadne príspevky na zobrazenie