Najlepší spôsob čistenia a údržby dreveného záhradného nábytku

0
Najlepší spôsob čistenia a údržby dreveného záhradného nábytku

Záhradný nábytok vyrobený z dreva, na ktorom si užívate relax a pohodlie pod holým nebom, je nadčasovo krásny a nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Pravidelné čistenie má však zmysel! Ošetrenie s kvalitným olejom pomáha proti šediveniu a predčasnému znehodnoteniu z dôvodu vplyvu čoraz extrémnejších podmienok.

Záhradný nábytok sa kedysi vyrábal z lakovaného ihličnatého dreva ako borovica, smrek alebo buk a musel sa pravidelne brúsiť a lakovať. Keďže to bolo ale časovo náročné, mnohí majitelia záhrad sa uchýlili k menej atraktívnemu plastovému nábytku.

Dnes sa záhradný – exteriérový nábytok opäť vyrába z odolných drevín, ktoré samé o sebe obsahujú esenciálne oleje, poskytujúce drevu prirodzenú ochranu. Špeciálne ošetrenie preto nie je až tak často potrebné, čo však neznamená, že by ste mali nechať tieto doplnky záhrady dlhodobo bez povšimnutia.

Čistenie mydlovou vodou a ošetrenie tesniacim tmelom

Napriek výborným vlastnostiam dreva a jeho vysokej odolnosti, je vhodné nábytok občas vyčistiť. Najlepšie na začiatku a na konci záhradkárskej sezóny – ideálne mydlovým roztokom z prírodného mydla. Prírodné mydlá obsahujú rastlinné oleje, ktoré majú nielen čistiaci účinok, ale zaisťujú aj určitú úroveň hydratácie.

Na čistenie nepoužívajte utierky z mikrovlákna, pretože dobre sajú a môžu dôležitý olej z dreva odstrániť. Jednoduchá bavlnená handra, kefa alebo špongia vám poslúži lepšie. Po vyčistení utrite suchou handričkou, aby na dreve nezostala mydlová voda.

pixabay.com

Ak sa vplyvom vysokých teplôt objavili v spojoch nábytku výrazné medzery, ktoré ohrozujú statiku stoličky alebo stola, nebojte sa použiť na jednoduché utesnenie a vyplnenie medzier kvalitný tesniaci tmel.

Oleje impregnujú a chránia pred stratou krásnej farby a štruktúry dreva

Ak nečistoty, ako sú zvyšky jedla a nápojov, sa už nedajú zmyť bez zanechania stôp, oplatí sa ich ošetriť špeciálnym olejom. Ak chcete zabrániť vyblednutiu vášho záhradného nábytku, mali by ste ho použiť nielen na jar, ale dvakrát až trikrát do roka. Existujú bezfarebné a farebné (pigmentované) oleje. Profesionálny olej na drevo sa o prinavrátenie krásy a pevnosti dreveného záhradného nábytku bez problémov postará.

Oleje (v závislosti od zvoleného typu) poskytujú drevu aj UV ochranu, teda ochranu proti slnečným lúčom a vyblednutiu. Ošetrovacie oleje by mali byť vždy bez rozpúšťadiel, aby bola zachovaná prirodzená ochrana dreva. Olej je najlepšie nanášať štetcom, tampónom alebo bavlnenou handričkou. Nechajte ho niekoľko hodín vyschnúť v tieni. Leštenie po ošetrení zvyšuje impregnačný účinok.

Dôležité upozornenie ešte je, že ak chcete nábytok ošetrovať ošetrujúcimi olejmi alebo rovnako kvalitnými farbami na drevo, určite ho vopred vyčistite, pretože špina a ošetrujúci olej či farba sa bez predbežnej úpravy zlepia, čo znamená, že sa nábytok rýchlejšie opäť zašpiní a efekt údržby bude minimálny.

Zdroj obrázka: bubutu/Shutterstock.com

Predošlý 6 najnebezpečnejších zamestnaní na svete
Pokračovať Odlíšte sa reklamnou správou a posolstvom v pohybe
Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu