6 najnebezpečnejších zamestnaní na svete

Medzi najnebezpečnejšie povolania na svete patrí napríklad likvidácia bômb a vojenská služba, ale aj bodyguardi či hlbokomorskí rybári. Pre ich extrémne vysoké riziko úrazu je poistenie invalidity pre tieto profesie pomerne náročné a nevyhnutné. Rovnako dôležité je tiež dodržiavanie bezpečnostných noriem a pravidiel.

Ktoré povolania patria medzi tie najnebezpečnejšie a sú vhodné len pre tých najodolnejších?

Profesionáli na zneškodňovanie bômb

Napriek vašej akčnej povahe a adrenalínu v krvi zrejme v tomto povolaní uplatnenie hľadať nebudete, to ale neznamená, že je bezvýznamné. V dnešnej dobe naberá na svojom význame dvojnásobne. Technici na zneškodňovanie bômb, známi aj ako demolační experti, zabezpečujú, aby boli trosky rozobraté skôr, ako niekomu ublížia. Zatiaľ čo sa oblasť z veľkej časti evakuuje, títo ľudia musia v nej naopak fungovať, čo asi nie je povolanie pre slabé povahy!

Prečítajte si: Rebríček najnebezpečnejších zvierat na svete

Čistenie okien a práce vo výškach

Keď premýšľate o nebezpečných prácach, nemusí vám nevyhnutne prísť na myseľ umývanie okien. Ak sa však nad tým zamyslíte bližšie, je jasné, prečo je táto práca jednoznačne jednou z najnebezpečnejších oblastí činnosti: čističi okien čistia fasády obrovských mrakodrapov v závratných výškach bez ohľadu na počasie. Ako „platení pavúčí muži alebo ženy“ zabezpečujú čistý výhľad. Podobné rizikové pracovné podmienky platia aj pre lešenie a iné práce vo výškach, na ktoré sa musia pracovníci vybaviť nielen odvahou, ale aj profesionálnymi ochrannými pracovnými pomôckami.

Hasiči

Hasiči sú hrdinami nášho každodenného života. Vždy, keď ide do tuhého, nastúpi na scénu hasičský zbor. Zachraňuje ľudí z horiacich domov, milovaných domácich miláčikov z núdzových situácií a vždy rýchlo pomôže. Zatiaľ čo odvážni hasiči zachraňujú iných, nie je nezvyčajné, že riskujú svoj vlastný život. Aj v tomto prípade je vhodné riadiť sa dodržiavaním dôležitých ISO 45001 noriem, ktoré bezpečnosť akejkoľvek práce zvyšujú.

pixabay.com

Piloti

Hoci sa lietanie považuje za najbezpečnejší spôsob dopravy, piloti nesú piate najvyššie riziko úmrtia spomedzi všetkých povolaní. Aj keď pracovné úrazy v iných oblastiach činnosti bývajú neškodné, pre pilotov sa zvyčajne končia smrteľne v dôsledku leteckých nešťastí. Okrem toho je tu obrovská zodpovednosť, ktorú nesie profesionálna skupina za svojich cestujúcich.

Policajti

Ak vás láka práca v policajnom zbore, dobre si svoje rozhodnutie premyslite. Policajti zabezpečujú zákon a poriadok na celom svete a často sa stretávajú s ľuďmi v extrémnych situáciách. Nie je nezvyčajné, že sú strážcovia zákona pri výkone svojej práce urážaní. Zaobchádzanie so zločincami a inými páchateľmi zahŕňa množstvo rizík a nebezpečenstiev, ktorým sa policajti vystavujú, aby vytvorili bezpečnosť pre zvyšok obyvateľstva.

Drevorubači

To, čo spočiatku znie ako čerstvý vzduch a uvoľnená práca v prírode, sa môže rýchlo stať nebezpečným. Medzi hlavné riziká patria padajúce stromy a ťažké motorové píly. Zdravé telo a dostatok svalovej sily sú preto základnými požiadavkami na túto nebezpečnú prácu.

Takže, aj keď sa o fungovanie našej spoločnosti bez minimálneho dopadu na životné prostredie starajú profesionálne EMAS systémy, ešte vždy je tu potreba ľudskej sily a adekvátna ochrana človeka v nebezpečnej práci, ktorú môžu bezproblémov vykonávať aj silné ženy.

Zdroj obrázka: VAKS-Stock Agency/Shutterstock.com