Najlepšie tajné služby na svete

0
Najlepšie tajné služby na svete

Zbieranie informácií, monitorovanie protištátnej činnosti, ochrana pred bezpečnostnými hrozbami. Úloha tajných služieb je jasná. Menej jasná je ich činnosť a kroky, ku ktorým ich zamestnanci aktuálne pristupujú. Čím je tajná služba lepšia, tým o nej vieme menej.

Mosad

Prvé izraelské spravodajské služby zahájili činnosť krátko po vzniku izraelského štátu v roku 1948. Prvá arabsko-izraelská vojna a nárast napätia v regióne po jej ukončení posilnili vplyv týchto organizácií ešte viac. V roku 1949 bola zriadená centrálna inštitúcia, ktorej úlohou bola koordinácia činnosti spravodajských služieb. Mosad prešiel o 2 roky zásadnou reorganizáciou a stal sa ústrednou spravodajskou službou pracujúcou pod záštitou premiéra. V súčasnosti má oficiálne 8 oddelení s viac ako 1500 zamestnancami. Okrem zbierania informácií sa venuje aj protiteroristickým akciám.

CIA

Koordináciu činnosti tajných služieb má ako centrálny spravodajský orgán na starosti aj CIA. Americká tajná služba má najväčší rozpočet zo všetkých spravodajských organizácií na svete. Založená bola v roku 1947. Zásadnú úlohu plnila pri prevratoch v latinskoamerických štátoch, počas studenej vojny aj pri vojenských akciách v islamskom svete. Jej špionážne praktiky sú mnohými považované za kontroverzné. CIA bola opakovane podozrievaná zo zasahovania do domácej aj zahraničnej politiky. Spravodajské služby nepriateľských štátov obviňujú agentov z USA aj z prekročenia etických hraníc pri kontroverzných výskumných projektoch.Foto: www.pixabay.com – viarami

ISI

Máloktorá tajná služba sa môže pochváliť takým vysokým podielom úspešných akcií ako ISI. Celosvetový rešpekt si vybudovala v čase intervencie sovietskych vojsk v Afganistane, kedy prekazila niekoľko operácií. Pakistanskí agenti zohrali dôležitú úlohu aj pri iných vojnových alebo protiteroristických akciách v arabskom, resp. v ázijskom regióne. CIA a niektoré tajné služby zo západu údajne s ISI spolupracovali niekoľko rokov. Ich spoluprácu mala ukončiť pakistanská podpora Talibanu a Al-Káidy.

MI6

Britská tajná služba má za sebou vyše 100 rokov práce. Založená bola v roku 1909. Niektorí experti hovoria, že nebyť MI6, nacistické Nemecko by porazilo Veľkú Britániu. Jej agenti sa mali výraznou mierou podpísať aj pod zmarenie viacerých spravodajských operácií zo strany sovietskych agentov pracujúcich pre KGB. Predstavitelia „britských tajných“ pred pár rokmi priznali, že MI6 vykonáva tzv. zelenú špionáž. Jej cieľom je monitorovať, ako priemyselné krajiny a nadnárodné spoločnosti plnia svoje klimatické záväzky.Foto: www.pixabay.com – bluebudgie

FSB

V Ruskej federácii operuje niekoľko spravodajských služieb. Najznámejšou je FSB, na ktorej čelo sa v roku 1998 dostal súčasný ruský prezident. Vo funkcii dlho neostal, nakoľko koncom roka 1999 nastúpil do úradu hlavy štátu. Federálna bezpečnostná služba Ruskej federácie (FSB) pracuje pod jeho vedením a poskytuje mu najtajnejšie informácie ohľadom vnútornej aj vonkajšej bezpečnosti. V právomoci má dohľad nad vyšetrovaním trestnej činnosti aj boj proti terorizmu. Zároveň plní funkciu kontrarozviedky.

DGSE

V zozname najlepších tajných služieb nechýba francúzska DGSE. Špionáži, zberu informácií, vonkajšej bezpečnosti a boju proti terorizmu sa venuje od roku 1982. Ide o nástupnícku tajnú službu, ktorá vznikla ako výsledok reformy a reorganizácie bezpečnostnej agentúry SDECE. Agenti DGSE vykonali mnoho práce pri odhaľovaní siete sovietskych špiónov operujúcich na rôznych miestach Európy. Svoju úlohu splnili aj pri zmarení viacerých teroristických útokov, ktoré vo Francúzsku plánovali radikálne islamské skupiny.Foto: www.pixabay.com – Sammy-Sander

Úspechy pri odhaľovaní sovietskej špionáže zaradili medzi najlepšie tajné služby aj nemeckú BND. Jej agenti mali množstvo práce najmä v období studenej vojny, počas ktorej boli NSR aj NDR hlavnými dejiskami spravodajskej vojny medzi západným a východným blokom. Do elitného zoznamu sa postupne prepracovala aj čínska MSS. Tá sa vyznačuje veľkým počtom agentov aj vyspelými monitorovacími technológiami, ktoré urobili z komunistickej krajiny špionážnu veľmoc.

Foto na titulke: www.pixabay.com – kampfmonchichi

žiadne príspevky na zobrazenie