Ktoré sú najviac znečistené mestá na svete?

0
Ktoré sú najviac znečistené mestá na svete?

Kvalitu života a bývania v mestách po celom svete hodnotia viaceré rebríčky. Jedným z kritérií, ktoré radí vybrané lokality na čelné pozície, je aj čistota, zdravá mikroklíma a celkový ohľad na životné prostredie. Práve kvôli týmto faktorom sa mnohým mestám dlhodobo nedarí dostať z posledných priečok.

Bandar Seri Begawan (Brunej)

Metropola krajiny, ktorej počet obyvateľov je porovnateľný s Bratislavou, mala vďaka polohe na ostrove Borneo patriť medzi dovolenkové raje. Túto šancu však prepásla kvôli ťažbe ropy a zemného plynu. Tá by nemusela mať katastrofálne dôsledky na tamojšie životné prostredie, ak by predstavitelia ťažobných spoločností viac dbali o ťažbu s nižšími dopadmi na prírodu.

Foto: www.pixabay.com

Al Jubail (Saudská Arábia)

Ťažba a spracovanie ropy dáva zabrať životnému prostrediu aj v Saudskej Arábii. V prípade mesta Al Jubail to platí dvojnásobne, nakoľko v jednom z najväčších priemyselných centier na celom Blízkom východe sídli jeden z najväčších svetových spracovateľov čierneho zlata. Situáciu ešte zhoršujú púštne búrky, ktoré rozširujú prach, dym a iné škodliviny vypúšťané z fabrík.

Jakarta (Indonézia)

Na Borneu ešte ostaneme, pretože okrem brunejskej metropoly sa v týchto rebríčkoch začala objavovať aj tá indonézska. V minulosti v nich figurovať nezvykla, no rýchly nárast populácie spojený s výstavbou a kolabujúcou dopravou zvyšuje environmentálne riziká. Metropola trpí hlavne znečistením vodných zdrojov a rýchlym odlesňovaním v okolitých lokalitách.

Dillí (India)

Vodné zdroje sú vystavované obrovskej záťaži aj v Indii . Svoje o tom vedia najmä obyvatelia Dillí, ktoré v posledných rokoch trpí aj dosť vysokými hodnotami škodlivín v ovzduší. Druhé najväčšie mesto v krajine však zďaleka nie je jediné, ktoré čelí takýmto problémom. Podobná situácia je v mestách Ágra, Kanpúr alebo Čennaí, ktoré environmentálne indexy opakovane radia medzi 20 najohrozenejších miest na svete.

Foto: www.pixabay.com

Pao-Ting (Čína)

Po Indii má najviac lokalít v zoznamoch najznečistenejších miest planéty Čína. Tá dopláca na kombináciu extrémne rýchlej industrializácie a vysokej hustoty zaľudnenia. Príkladom je Pao-Ting, ktoré každý rok „zaboduje“ v rebríčkoch miest s najvyššou koncentráciou poletujúcich  prachových častíc (PM2,5) v ovzduší.

Sing-tchaj (Čína)

Z čínskych miest patrí medzi lídrov v hodnotách PM2,5 aj mesto Sing-tchaj, ktoré nájdeme v rovnakej provincii Che-pej. Tá je známa množstvom fabrík a výrobných závodov, ktorých časť sa nachádza práve v tejto lokalite. Problémom nie je veľká priemyselná štvrť, skôr staré uhoľné bane a elektrárne s nevyhovujúcim stavom. Navyše, v meste nechýbajú ani veľké oceliarne a petrochemická spoločnosť.

Bamenda (Kamerun)

Zhruba polmiliónové kamerunské mesto je údajne najznečistenejším v Afrike. Tento štatút si získalo kvôli nevhodnému nakladaniu s odpadmi produkovanými miestnymi fabrikami. Tie sa zameriavajú hlavne na poľnohospodársku produkciu, ktorá však nedbá o kvalitu životného prostredia. Výsledkom sú nadmerne znečistené vodné a pôdne zdroje.

Káhira (Egypt)

Problémy egyptského veľkomesta s ochranou prírody a životného prostredia siahajú až do ďalekej histórie. Už staroveké historické pramene opisovali znečisťovanie Nílu a okolitých oblastí. V súčasnosti je problémom nadpriemerná koncentrácia svetelného smogu. Navyše, Káhira patrí medzi lídrov v rebríčku miest, ktoré sú najviac znečistené hlučnosťou, čo je nové kritérium zohľadňované pri sledovaní kvality života v jednotlivých mestách.

Foto: www.pixabay.com

Nebyť nepostačujúcej ochrany životného prostredia, väčšina z najviac znečistených miest by bola celkom dobrým miestom na bývanie. Ich obyvatelia sa nemôžu sťažovať na nedostatok služieb, nezamestnanosť ani kriminalitu. Problémom sú len environmentálne riziká, pre ktoré tieto lokality v rebríčkoch najlepších miest na bývanie opakovane obsadzujú spodné priečky.

Pozn. na záver: Uvedený zoznam miest nie je oficiálnym rebríčkom. Ide o výber lokalít, ktoré dlhodobo patria medzi najviac znečistené veľkomestá vo viacerých rebríčkoch zostavovaných na základe rôznych faktorov určujúcich mieru environmentálnych rizík.

Prečítajte si aj: Najväčšie mestá duchov, ktoré zívajú desivou prázdnotou

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie