Najzdravšie jesenné plody a ich zužitkovanie

0
Najzdravšie jesenné plody a ich zužitkovanie

Vitamíny, minerály, antioxidanty, vláknina. Prírodná lekáreň nás zásobuje aj na jeseň. Poskytuje nám viaceré plody, ktoré sú zdravé, chutné a dajú sa zužitkovať niekoľkými spôsobmi.

Orechy

Vlašský orech obsahuje takmer všetky z najdôležitejších nutričných látok. Približne 15-20 % podiel bielkovín je porovnateľný s podielom bielkovín v mäse. V jeho zložení nechýbajú vitamíny B, C a E, sacharidy, antioxidanty a minerálne látky. Chuť surových orechov neulahodí každému, no túto nutričnú bombu si môžeme dopriať v rôznych formách, pri ktorých sa ich mierne trpká chuť neutralizuje.

Orechový koláč – V kuchárskych a cukrárskych knihách nájdeme viacero receptov na orechové koláče vrátane bezlepkových variantov. K vyhľadávaným patrí klasický závin aj jednoduché orechové rezy. Podrvené kúsky orechov sa používajú aj ako ozdobná posýpka na polevu koláčov alebo iných cukroviniek.

Orechové maslo – Orechy stačí na niekoľko hodín namočiť do vody, nechať ich vysušiť a rozmixovať v mixéri. Pri mixovaní sa začnú meniť na prášok, z ktorého vznikne konzistencia použiteľná ako maslo, resp. orechová nátierka.

Ak nemáte čas alebo možnosti pripraviť si vlastné orechové maslo, na webe Powerlogy nájdete bohatú ponuku zdravých alternatív orieškových masiel a krémov. Tieto produkty sú nielen chutné, ale aj výživovo vyvážené, obohatené o prebiotickú vlákninu na podporu zdravého mikrobiómu, či MCT tuky, ktoré poskytujú rýchlu energiu. Powerlogy ponúka širokú škálu príchutí, od pistáciového a mandľového masla až po lieskovoorieškový nugátový krém. Všetky maslá sú vyrobené z kvalitných BIO surovín, bez lepku, cukru, mlieka a umelých konzervantov, takže si môžete byť istí ich kvalitou a bezpečnosťou pre celú rodinu​.

Orechová múka – Prášok z pomletých surových orechových jadier spĺňa všetky predpoklady na to, aby nahradil klasickú múku z obilnín. Orechová múka sa dá použiť na pečenie koláčov aj pečiva.Foto: www.pixabay.com – m_krohn

Jablká

Naše najpestovanejšie ovocie čistí pokožku, zlepšuje trávenie a znižuje cholesterol. Niekoľko vitamínov a viac ako 30 minerálnych látok v jeho zložení robí z jablka zdravú surovinu, ktorá si nachádza uplatnenie v surovom aj tepelne spracovanom stave. Okrem obľúbených jablkových koláčov sa využíva aj na prípravu nápojov a ľahkých pochutín či doplnkov stravy.

Možnosti zužitkovania jabĺk:

– štrúdľa, jablkový závin
– ovocná detská výživa
– domáca jablková šťava
– kúsky sušených jabĺk

Gaštany

Tvrdé plody s tmavohnedým sfarbením sú stále nedocenené. Väčšinou sa pripravujú ako pečené gaštany podávané s teplými nápojmi. Plody obsahujúce vitamíny A a B, antioxidanty a minerálne látky fosfor, vápnik či horčík sa môžu konzumovať aj varené. V oboch formách sa hodia ku koláčom, k pudingom aj k mäsitým pokrmom, ktorým dodajú mierne sladkastú príchuť. Ich konzumácia podporí správne trávenie, činnosť mozgu aj metabolické procesy.Foto: www.pixabay.com – kasianplanbfoto

Tekvica

Neodmysliteľný symbol jesene má v našich kuchyniach stabilné miesto. Tekvica, ktorá je nutričnou bombou plnou vitamínov, minerálov a vlákniny, sa už v stredoveku konzumovala v podobe pyré alebo polievok. Dnes sa z nej pripravuje najmä krémová polievka z odrody hokkaido, tradičný tekvicový prípravok a iné obľúbené pochutiny.

Pečené tekvicové semienka – Semienka očistené od dužiny sa opláchnu vodou, vysušia a upečú v rúre. Pred vložením do rúry sa osolia a pokvapkajú trochou oleja. Pečú sa 15-20 minút, kým nenadobudnú svetlohnedé sfarbenie.

Tekvicové latte – Ak zalejeme kúsky tekvice pretlačené cez sitko mliekom a pridáme k nim cukor so škoricou a štipkou kakaa, vznikne nám jemné tekvicové mlieko. To uvaríme a zalejeme horúcim espressom. Vrch ozdobíme šľahačkou a podávame ako tekvicové latte.

Šípky

Máloktoré plody obsahujú také množstvo vitamínu C ako šípky. Ich zloženie dopĺňajú vitamíny A, B a K. Nechýba ani pestrá paleta minerálov, medzi ktorými sa objavuje kremík, horčík, železo či sodík. K dodaniu týchto látok telu stačí nazbierať šípky vo voľnej prírode a spracovať ich niektorým z osvedčených spôsobov. Vhodný čas na zber je druhá polovica jesene alebo úvodné decembrové dni po prvých nočných mrazoch.

Ako zužitkovať šípky:

– liečivý čaj
– víno a likér
– šípkový džem
– šípkový kompótFoto: www.pixabay.com – Innviertlerin

Hloh

Jesenná príroda nám poskytuje liečivé látky aj v červeno-oranžových bobuľkách, ktoré rodí hloh. Podobne ako šípky, aj tieto plody sa môžu zbierať v druhej polovici jesene. Podobné je aj ich minerálne a vitamínové zloženie. Množstvo antioxidantov v každom plode podporuje imunitu a zlepšuje krvný obeh. Okrem prípravy čaju, ktorý má sedatívne účinky a odporúča sa piť na dobrý spánok, sa z hlohu vyrábajú tinktúry aplikované pri kožných chorobách. Guľatý vitamínový zázrak je vhodný aj na lekvár, ktorý sa kombinuje so šípkami či inými liečivými plodmi z našich kríkov.

Foto na titulke: www.pixabay.com – NoName_13

žiadne príspevky na zobrazenie