Home Správy Prezidentka Čaputová ostro odsúdila agresiu Ruska. Hovorí o útoku na slabšieho, ktorý...

Prezidentka Čaputová ostro odsúdila agresiu Ruska. Hovorí o útoku na slabšieho, ktorý sa snažil žiť v mieri (video)

24.2.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 24. februára 11:38

Ruské ozbrojené sily zasahujú ciele na celom území nášho suseda. Nádeje tých, ktorí si mysleli, že Kremeľ sa uspokojí s okupáciou častí Doneckej a Luhanskej oblasti sa stali ilúziou. Prezidentka Zuzana Čaputová to povedala po štvrtkovom mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR.

„Prezident Putin sa rozhodol presadiť svoje neprijateľné teritoriálne a politické ambície cestou priamej vojenskej agresie. Zaútočil na slabšieho, ktorého jediným previnením je to, že chcel žiť mierumilovne podľa svojich predstáv ako ostatné zvrchované národy,“ povedala hlava štátu s tým, že toto konanie sa nedá ospravedlniť.

Obete prezidenta Putina

Prezidentka skonštatovala, že všetky obete, ktoré vojna na Ukrajine prinesie, budú obeťami prezidenta Putina a bude niesť plnú zodpovednosť pred tvárou svetovej verejnosti. „Veriť tomu, že k vojenskému útoku Rusko vyprovokovala ukrajinská armáda, nemôžu ani samotní šíritelia týchto dezinformácií,“ doplnila.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Podľa Čaputovej má dnes Ukrajina plné právo sa brániť. „Brániť svoje právo existovať ako štát a slobodne rozhodovať o svojom osude. My sami by sme v takejto situácii nekonali inak. Slovenská republika ostro odsudzuje ruskú agresiu a stojí pri trpiacom ukrajinskom ľude,“ vyhlásila.

Nastolenie mieru je prioritou

Čaputová dodala, že spolu so spojencami v NATO a Európskej únii je ochotná Ukrajine poskytnúť pomoc pri ukončení konfliktu a na ochranu ľudských životov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Aktuálna situácia na Ukrajine (fotografie)

„Nastolenie mieru je absolútnou prioritou. Situácia, ktorú dnes zažívame, je dôvodom na ostražitosť, pretože bezpečnostná situácia v Európe sa po dnešnej noci dramaticky zmenila,“ vyhlásila prezidentka. Vyzvala ale aj na zachovanie pokoja. Slovenská bezpečnosť a územná celistvosť nie je podľa nej v priamom ohrození. „Naša sloboda a zvrchovanosť je chránená našimi spojencami,“ uzavrela.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

V rannom príspevku na sociálnej sieti prezidentka informovala, že ruské ozbrojené sily zasiahli aj zvyšok východnej Ukrajiny. Podľa nej sa nádej tých, ktorí si mysleli, že Rusko sa uspokojí s vojenskou okupáciou častí Doneckej a Luhanskej oblasti sa ukázala byť ilúziou. „Ostro odsudzujem protiprávnu agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine. Ukrajinskému ľudu ako aj vedeniu krajiny a prezidentovi Zelenskému vyjadrujem plnú podporu a solidaritu,“ napísala Čaputová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Prezident SR, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová ostro odsúdila agresiu Ruska. Hovorí o útoku na slabšieho, ktorý sa snažil žiť v mieri (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

NO COMMENTS

Exit mobile version