Je vhodná kozmetika z drogérie? Čo si všímať na etiketách?

0
Je vhodná kozmetika z drogérie? Čo si všímať na etiketách?

Záujem ľudí o zdravý životný štýl a udržateľnosť dostáva čoraz viac do popredia aj záujem o prírodnú kozmetiku. Ľudia si uvedomujú, že je dôležité, čo si denne nanášajú na svoju pokožku, a že to vplýva nielen na kvalitu ich pokožky, ale celkovo na telo a zdravie.

Ako si z množstva kozmetických produktov vybrať ten správny a na čo si dať pozor? Je jedinou cestou len konvenčná kozmetika? O tom sme sa porozprávali s Andreou Janitor, zakladateľkou značky prírodnej kozmetiky MARK face and body.

Kozmetika dostupná v drogériách nemusí byť vhodná

Všetky kozmetické prípravky uvedené na trh musia byť v súlade so zákonom o ochrane verejného zdravia. Posudzuje sa bezpečnosť jednotlivých ingrediencií, ich vzájomná interakcia a vplyv na pokožku tela.

Andrea upozorňuje na tzv. kumulatívny efekt zložiek kozmetických prípravkov. „Sú látky, ktoré sú síce zdravotne nezávadné, ale majú potenciálne toxické účinky a ich použitie v produkte je obmedzené maximálnym povoleným percentom,“ varuje Andrea. Keď ženy použijú viacero kozmetických produktov, jedna takáto látka sa môže nachádzať aj v polovici z nich. A vtedy nastáva kumulatívny efekt.

Ženy použijú denne priemerne 5 až 15 kozmetických produktov

Andrea hovorí, že množstvo látok prechádza neustále testovaním a nevieme, či daná látka nebude napríklad o polroka patriť medzi regulované alebo dokonca zakázané látky. Proces stiahnutia takejto látky z obehu zvyčajne trvá aj niekoľko mesiacov.

Nie je prírodná kozmetika ako prírodná kozmetika

„My ako výrobcovia prírodnej kozmetiky sa tomuto efektu snažíme predísť. Ak vieme, že existuje riziko potenciálnych škodlivých účinkov nejakej látky, nepoužívame ju a hľadáme jej prírodné alternatívy,“ hovorí Andrea.

Ale nie je prírodná kozmetika ako prírodná kozmetika. Problémom je, že prírodná kozmetika nemá v legislatíve jasnú definíciu, čo by mal taký produkt obsahovať a čo nie.

Ako čítať etikety kozmetických produktov

„Každý kozmetický produkt má na svojom obale uvedené kompletné zloženie pod názvom ingredients. Ide o medzinárodné názvoslovie kozmetických ingrediencií. Sú uvedené v latinčine alebo v angličtine,“ hovorí Andrea.

Ak výrobca deklaruje nejakú kľúčovú zložku a túto zložku nájdeme na posledných miestach v zozname ingrediencií, tak jej v produkte pravdepodobne nebude veľa.

Medzi najrizikovejšie látky v produktoch patria konzervanty

Konzervanty majú dôležitú úlohu najmä v produktoch s vodnou zložkou, pretože zabraňujú rastu baktérií a plesní. Medzi známe konzervanty patria parabény.

Andrea hovorí, že by sme si mali všímať aj fenoxyetanol a sulfáty, ktoré sa nachádzajú takmer vo všetkých čistiacich prípravkoch, popri čistení pokožku dráždia a vysušujú. Medzi škodlivé látky patria určite aj ftaláty, ktoré sa nachádzajú takmer v každom synteticky parfumovanom výrobku.

Prínos vonných látok je nulový

Andrea Janitor

S vonnými látkami sa bežne stretávame nielen v kozmetike, ale aj v pracích práškoch, avivážach, čistiacich prostriedkoch, osviežovačoch, vonných sviečkach a mnohých iných produktoch. „Ich prínos okrem vonného efektu nie je žiaden,“ hovorí Andrea.

Pod zložkou parfum (fragrance) sa v kozmetike môžu nachádzať stovky chemických látok s rôznymi zdravotnými rizikami, no z hľadiska zdravotnej nezávadnosti týchto zložiek parfum nie je kontrolovaný. Andrea odporúča takýmto produktom sa radšej vyhnúť.

Menej je viac

Určite máme na trhu veľa dobrých kozmetických produktov. Treba však byť obozretný a pokiaľ si nie sme istí zložením, držať sa hesla menej je viac. Andrea odporúča zamerať sa na produkty s menším množstvom látok v zložení. Prízvukuje, že pozor by si mali dávať najmä ľudia s citlivou pokožkou.

„Zaujímajme sa o zloženie produktov a význam jednotlivých látok, ktoré denne používame. Nemusíme používať zbytočne množstvo produktov, denná rutina sa dá obmedziť aj na zopár účinných prípravkov. Riešením môže byť aj kozmetika s overeným certifikátom,“ dodáva Andrea.

Pri sérach rýchlo môžeme vidieť efekt

V poslednom čase sú u ľudí veľmi obľúbené séra. Séra obsahujú vysokú koncentráciu aktívnych zložiek v porovnaní s bežným kozmetickým produktom. Majú ľahkú textúru, dobre sa nanášajú a aktívne látky sa dobre vstrebávajú. Väčšinou sú zamerané na konkrétny kožný problém, napríklad hydratujú, sťahujú póry, riešia starnutie pleti, či hyperpigmentáciu. Relatívne rýchlo môžeme vidieť efekt.

Andrea by dámam odporučila MARK prebiotic HYALURONIC SERUM Age Therapy, ktoré je podľa nej najlepšou voľbou pre zachovanie mladosti a žiarivosti pleti.

Sérum zabezpečuje dôkladnú hydratáciu pokožky a vďaka ružovej vode tiež podporuje sviežosť a žiarivosť pokožky. Sérum dodáva pleti potrebné minerálne látky a vitamíny. V zložení je aj aloe vera, inulín a hodvábny proteín. Kreatín má zase revitalizačné vlastnosti a podporuje ochranu pokožky.

Andrea nedá dopustiť ani na pílingy. „Efekt pílingov som vyskúšala na vlastnej koži v zahraničí a bola som očarená ich funkčnosťou a účinkami. Neskôr som si vyrobila takýto peeling doma a po viacerých pozitívnych ohlasoch od mojich známych, ktorí ho spolu so mnou testovali, sme sa rozhodli ponúknuť tento produkt aj na náš trh. Zriadili sme si našu prvú kozmetickú výrobňu a vybavili potrebné povolenia,“ hovorí.

Viac o významoch pílingoch pre našu pokožku sa dozviete tu.

Riziko „handmade“ výrobcov kozmetiky

„Nestotožňujem sa s fenoménom neoverených domácich výrobcov, ktorí predávajú prírodnú kozmetiku výhradne cez sociálne siete. Výroba kozmetiky sa má riadiť príslušnou legislatívou. Kúpiť si takýto produkt preto nesie so sebou aj riziká – napríklad neviete, či priestor, v ktorých sa vyrába, spĺňa hygienické požiadavky. Môže sa stať, že vám takýto predajca nevedomky predá kontaminovaný výrobok,“ varuje Andrea.

Foto: archív MARK face and body

Vytvorené v spolupráci s MARK Cosmetics

žiadne príspevky na zobrazenie