Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

TECHNIKA TECHNOLÓGIE TLAČOVÁ SPRÁVA

Niekoľko slov na tému tranzistor

Zdieľať

Tranzistor je jedným z najdôležitejších vynálezov v histórii ľudstva. Viedla k vytvoreniu počítačov a bez nej by moderná spoločnosť neexistovala tak, ako ju poznáme dnes. Tranzistory sa nachádzajú prakticky vo všetkých obvodoch, ktoré si viete predstaviť; umožňujú používať najrôznejšie technológie, ktoré ľudia používajú každý deň, napríklad mobilné telefóny a televízory.

Dostupnosť tranzistorov

Keďže tranzistor je na trhu už tak dlho, existuje mnoho rôznych typov. V tomto článku sa budeme venovať dvom najbežnejším typom tranzistorov – bipolárnym a poľom riadeným tranzistorom – a ich rozdielom. Po prečítaní tohto príspevku by ste mali mať dostatok informácií na to, aby ste pochopili, ako tranzistor funguje, a mohli si medzi nimi vybrať vo svojom ďalšom projekte!

Typy tranzistorov

Bipolárne a poľom riadené tranzistory: aké sú rozdiely medzi bipolárnymi a poľom riadenými tranzistormi?

V našom prvom príklade sa pozrieme na dva typy tranzistorov, ktoré tvoria základ takmer všetkých elektronických obvodov: bipolárne a unipolárne (s efektom poľa). Na začiatok sa pozrime na idealizovanú verziu, ktorá je jednoducho známa ako “bipolárny tranzistor” alebo len “bipolárny tranzistor”.

Bipolárny tranzistor

V prvom prípade polovodičové vrstvy tvoria bázu, emitor a kolektor a riadiaci prúd tečie medzi bázou a emitorom. Druhý, unipolárny, sa skladá z emitora, kolektora a hradla a riadiacu funkciu vykonáva termostat (hradlo).

Unipolárny tranzistor

V tomto rozdelení je potrebné spomenúť aj transformátory IGBT , ktoré sa vyznačujú izolovaným hradlom a určitým spôsobom kombinujú vlastnosti tranzistora s maticou a bipolárneho tranzistora. To z nich robí zaujímavú alternatívu k typom MOSFET a dobre fungujú vo frekvenčných meničoch alebo invertoroch (rýchle spínanie, nízke napätie).

Tranzistor IGBT

Jedným z ďalších typov je tranzistor IGBT, ktorý možno použiť v obvodoch vyžadujúcich vysokú spínaciu frekvenciu a tam, kde nie sú prípustné straty výkonu. To z nich robí zaujímavú alternatívu k tranzistoru MOSFET, pretože sú vhodné pre frekvenčné meniče alebo invertory (rýchle spínanie, nízke napätie). Jedinou nevýhodou je ich relatívne obmedzená schopnosť blokovať prúdy, čo je však kompenzované ich lepšími vlastnosťami z hľadiska rýchlosti spúšťania.

REDAKCIA

Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár

X