Nórsko zažilo najsilnejšiu búrku za posledných 30 rokov, hlási zaplavené oblasti a obrovské škody (video)

0
Nórsko zažilo najsilnejšiu búrku za posledných 30 rokov, hlási zaplavené oblasti a obrovské škody (video)

1.2.2024 (SITA.sk) – Obyvatelia centrálnej časti Nórska sa vo štvrtok po najsilnejšej búrke v krajine za viac ako tri desaťročia prebudili zväčša v domoch bez elektriny do zmätku. Vietor o sile hurikánu zasiahol časti škandinávskej krajiny s rýchlosťou až 180 kilometrov za hodinu.

Neďaleko Laerdalu, malého malebného mestečka severovýchodne od druhého najväčšieho mesta Nórska Bergen, zmiatlo z cesty autobus so 14 cestujúcimi. Podľa polície však neboli hlásené žiadne zranenia.

Zaplavené oblasti

Niektoré oblasti boli zaplavené a letecké spoločnosti a prevádzkovatelia trajektov dočasne pozastavili premávku. V stredu aj vo štvrtok sa objavili správy o zatvorených školách, cestách, tuneloch a mostoch.

Walking in the Wind: People blown over in streets as Storm Ivar hits Norway!
[📹euronews] pic.twitter.com/EFVRKkAnJs
— LearnLeadRise (@LearnLeadRise) January 28, 2024

Nárazy o sile hurikánu hlásili v noci aj vo Švédsku. Švédsky meteorologický a hydrologický ústav vydal červenú výstrahu pre západnú časť okresu Norrbottens, ktorý hraničí s Nórskom.

Búrka, ktorú nórski meteorológovia pomenovali Ingunn, udrela v strednom Nórsku v stredu popoludní a vo štvrtok sa presunula na sever. Meteorologický ústav vydal pre arktickú oblasť najvyššiu červenú výstrahu.

Uzavreli centrum mesta

Polícia uviedla, že v hoteli v Bodö, veľkom meste v okrese Nordland, vietor rozbil niekoľko okien. Centrum mesta neskôr uzavreli z dôvodu ohrozenia životov a zdravia ľudí.

Gusts at 120knots hit north Norway this evening causing huge waves and high stormsurge into this petrol station. #Weather #norway #hurricane #waves #wind #storm #northnorway pic.twitter.com/XloogBgopk
— weather reporter (@weathernews1964) January 29, 2024

Sigmund Clementz z IF Insurance povedal nórskemu denníku VG, že je príliš skoro na odhad výšky škôd spôsobených búrkou.

Búrka zasiahla rovnakú oblasť Nórska ako novoročný hurikán v roku 1992, ktorý bol jednou z najsilnejších búrok v nórskej histórii, napísali noviny VG.

Viac k témam: Búrka, Hurikán, Materiálne škody, Záplavy
Zdroj: SITA.sk – Nórsko zažilo najsilnejšiu búrku za posledných 30 rokov, hlási zaplavené oblasti a obrovské škody (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie