Nová štúdia hovorí, že polovica pacientov s koronavírusom urobila túto jednu veľkú chybu

0
Nová štúdia hovorí, že polovica pacientov s koronavírusom urobila túto jednu veľkú chybu
pixabay.com

S postupujúcim vývojom pandémie COVID-19 použili zdravotníci niekoľko rôznych metód na spomalenie šírenia vírusu. Doteraz sa nosenie rúška, dodržiavanie spoločenskej vzdialenosti a pravidelné umývanie rúk stali prakticky druhou prirodzenosťou.

Použitie ďalšieho potenciálne účinného preventívneho opatrenia však zasiahlo v USA významné medzery: sledovanie kontaktov. Jedna nová štúdia v skutočnosti zistila, že polovica pacientov s COVID po pozitívnom testovaní neuviedla svoje blízke kontakty.

Výskum v Severnej Karolíne

Výskum, ktorý bol publikovaný v správe o mortalite Centers for Disease Control and Prevention (CDC), sa zameral na skupinu pacientov infikovaných COVID-19 v Severnej Karolíne v období „vysokého výskytu“ choroby v júni a júl, počas ktorých sa prípady zvýšili o 183 percent. Výsledky zistili, že 48 percent z tých, ktorí mali pozitívny test v Mecklenburgskej župe, neuviedlo vôbec žiadne kontakty a že 25 percent z tých, ktorí boli nahlásení, nebolo možné zastihnúť.

Štúdia tiež citovala ďalšie dôležité zistenie: Medián časového intervalu medzi pacientmi, ktorí mali prvé pozitívne testy a úspešným oznámením pacientom, s ktorými boli v kontakte, bol šesť dní.

Neschopnosť implementovať správne sledovanie kontaktov sa neobmedzuje iba na jeden štát. Vedci tiež poukazujú na to, že v Marylande a New Jersey 50 percent hlásených prípadov neuviedlo žiadne kontakty.


„Napriek úsiliu zdravotníckych oddelení veľa pacientov s COVID-19 nehlási kontakty a mnoho kontaktov sa nedá dosiahnuť,“ uzavreli autori štúdie. „Na zníženie prenosu SARS-CoV-2 je potrebné zlepšiť včasnosť sledovania kontaktov, zapojenie komunity a zmierňovanie v celej komunite.“

Sledovanie kontaktov ako užitočný nástroj

Vedci nie sú jediní, ktorí veria, že rýchlosť a efektívnosť sú kľúčom k tomu, aby sa sledovanie kontaktov stalo užitočným nástrojom. Štúdia publikovaná v lekárskom časopise The Lancet v júli analyzovala účinnosť sledovania kontaktov a doby obratu pri varovaní potenciálne infikovaných pacientov. Vedci zistili, že „optimalizácia pokrytia testovaním a sledovaním a minimalizácia oneskorenia sledovania, napríklad pomocou technológie založenej na aplikáciách, ďalej zvýšila účinnosť sledovania kontaktov s potenciálom zabrániť až 80 percentám všetkých prenosov.“

Záleží vám na zdraví? Príďte na online konferenciu Pre zdravie ženy už 10.10!

koronavirus
pixabay.com

Aký software použiť?

Celosvetová vlna experimentov v oblasti používania inteligentných telefónov na boj proti šíreniu nového koronavírusu narazila na obavy týkajúce sa ochrany súkromia, bezpečnostných nedostatkov a pomalého zavádzania programov. Desiatky iniciatív, a to aj v USA, zostali bez úspechu.

Používanie sledovania kontaktov pomocou aplikácií narazilo v USA na vlnu prekážok. Opätovné vydanie softvéru známeho ako Exposure Notification Express od spoločností Apple a Google bolo zavedené do používania úradníkmi verejného zdravotníctva v Marylande, Nevade vo Virgínii a vo Washingtone DC.

„Povedal by som, že ide o vylepšenie,“ Jeffrey Kahn, riaditeľ bioetického ústavu Johna Hopkinsa Bermana pre denník The Washington Post. „Stále to pravdepodobne nebude slúžiť všetkým záujmom, ktoré by verejné zdravotníctvo chcelo, ale je to lepšie ako nič.“

Problémom je väčšinou obyčajná nedôvera alebo nezáujem. Mnoho vedcov tvrdí, že je potrebné, aby aplikáciu používali asi dve tretiny obyvateľov štátu alebo národa. Potom má nahlásenie počtu kontaktov medzi infikovanými a neinfikovanými ľuďmi skutočne nejaký význam. Len málo štátov presvedčilo viac ako 1 z 5 obyvateľov, aby si aplikáciu stiahli, hoci niektorí vedci tvrdia, že aj malé percento môže mať určitú hodnotu.

Štatistiky úspešnosti

Ani krajiny, ktoré sa môžu pochváliť miliónmi stiahnutí, sa nepriblížili k dvojtretinovému štandardu: Írsko hlásilo 1,3 milióna stiahnutí, z takmer 5 miliónov obyvateľov je miera 26 percent a 2 milióny Švajčiarska z 8,5 milióna obyvateľov je len niečo cez 23 percent. Ale vo väčšine krajín používajúcich softvér Google-Apple sú percentá nižšie.

Napríklad, za prvé tri týždne po spustení francúzskej aplikácie StopCovid iba 68 ľudí pomocou nej nahlásilo pozitívny test na koronavírus. Prišli do kontaktu iba s 14 ďalšími, ktorí aplikáciu používali. Miera francúzskej infekcie koronavírusmi sa za posledný mesiac zvýšila; v nedeľu informovala agentúra verejného zdravotníctva v krajine druhý deň po sebe s viac ako 3 000 novými prípadmi.

Prečítajte si aj: Najväčšie zaujímavosti o ľudskom tele, o ktorých ste ani netušili

Podľa Julie Grimesovej, referentky pre verejné informácie na ministerstve zdravotníctva vo Virgínii, bola aplikácia stiahnutá 356 777 krát, čo je o niečo viac ako 8 percent obyvateľov od 18 do 65 rokov so smartfónom. Celkový počet obyvateľov Virgínie je 8,6 milióna.

Sledovanie kontaktov mohlo prísť vhod najmä na tých miestach, kde prípady COVID prudko stúpajú.

Zdroj: bestlifeonline.com, www.washingtonpost.com, pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu