Obvinený podnikateľ Kvietik zostáva na slobode, najvyšší súd zamietol sťažnosť prokurátora

23.3.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 23. marca 15:47

Najvyšší súd SR (NS SR) v utorok obvineného finančníka Martina Kvietika ponechal na slobode. Potvrdil tak rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu z pondelka 15. marca. Rozhodnutie NS SR je právoplatné. Martin Kvietik je obvinený z trestného činu prijímania úplatku, pričom skutok sa údajne stal v roku 2017.

Argumentovali opätovnou väzbou

Prokuratúra pre obvineného žiadala väzbu z dôvodu obavy z ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti. Skutok, pre ktorý je Martin Kvietik obvinený, je podľa prokuratúry síce súčasťou trestného konania, pre ktoré už bol väzobne stíhaný (kauza Dobytkár, pozn. SITA), avšak podľa Úradu špeciálnej prokuratúry ide o samostatný skutok.

Ako v utorok na verejnom zasadnutí uviedol špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorý zastupoval dozorujúceho prokurátora, obvinený Martin Kvietik mal na Pôdohospodárskej platobnej agentúra „viaceré vetvy”, prostredníctvom ktorých preberal úplatky. Obhajoba naopak argumentovala, že keďže bol Martin Kvietik v rámci kauzy Dobytkár začiatkom marca z väzby prepustený, išlo by o opätovnú väzbu v tej istej veci.

Nové väzobné dôvody

Podľa utorkového verdiktu NS SR je väzbu možné žiadať aj za nový skutok v rámci toho istého trestného konania, je však potrebné uviesť nové väzobné dôvody. Súd ich podľa predsedu senátu Petra Paludu v tomto prípade nezistil. Podľa medializovaných informácií malo ísť o prijatie úplatku vo výške 180-tisíc eur za sprostredkovanie agrodotácií.

Kauza Dobytkár súvisí s podozreniami na korupciu v prostredí Poľnohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Polícia hodnotu poskytnutých úplatkov v rámci tejto kauzy vyčíslila na 10,5 milióna eur. V skupine osôb obvinených z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti sú napríklad exšéf PPA Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, bývalý generálny riaditeľ sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve pôdohospodárstva Marek Kodada, finančník Martin Kvietik či podnikatelia Bödör a Peter Kuba. Medzi ďalšími obvinenými sú aj advokáti či veterinár.

Viac k témam: akcia “Dobytkár”, obvinenie, úplatok, väzba
Zdroj: Webnoviny.sk – Obvinený podnikateľ Kvietik zostáva na slobode, najvyšší súd zamietol sťažnosť prokurátora © SITA Všetky práva vyhradené.