Odborníci za Sputnik V čelia vyhrážkam a nenávistným prejavom, premiér Heger dostal výzvu

0
Odborníci za Sputnik V čelia vyhrážkam a nenávistným prejavom, premiér Heger dostal výzvu

10.4.2021 (Webnoviny.sk) – Zástupcovia občianskej spoločnosti vyzývajú predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) a vládu SR k odsúdeniu nenávistných prejavov a iniciovaniu prešetrenia vyhrážok voči pracovníkom a pracovníčkam Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV).

Zástupcovia občianskej spoločnosti upozornili, že ide o zamestnancov štátnych inštitúcií, ktorí si robia svoju prácu, a v dôsledku verejných vyjadrení politikov dostávajú nebezpečné vyhrážky adresované im a ich rodinám. Informovala o tom koordinátorka platformy Nie v našom meste Martina Strmeňová.

Terč útokov a nebezpečných vyhrážok

Bezpečnosť vakcín, ktorú garantujú inštitúcie ako ŠÚKL a EMA, je pre nás občanov a občianky na prvom mieste, a považujeme za správne a nevyhnutné testovať všetky vakcíny, vrátane Sputnika V,“ uviedli zástupcovia občianskej spoločnosti, s tým, že po tlačovej konferencii ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) bola nielen znevážená autorita ŠÚKL, ale boli označení a obvinení aj konkrétni ľudia, ktorí profesionálne vykonávajú svoju prácu, a tým sa stali terčom útokov a nebezpečných vyhrážok.

Spôsob Matovičovej komunikácie považujú za neakceptovateľný, pretože podľa nich zavádza verejnosť a vytvára z vedeckej obce a slovenských inštitúcií vinníkov či dokonca nepriateľov.

Zástupcovia občianskej spoločnosti doplnili, že stoja za odbornými inštitúciami, ktorých poslaním je chrániť zdravie občanov a občianok SR. Zároveň sú proti politickému zneužívaniu a neadekvátnemu spochybňovaniu ich expertných rozhodnutí.

Žiadajú zverejnenie okolností

Zástupcovia občianskej spoločnosti zároveň vyzvali Hegera, aby zverejnil okolnosti a zmluvné záväzky, za ktorých došlo k nákupu a testovaniu vakcíny Sputnik V, a zabránil tak ďalším útokom na pracovníkov a pracovníčky ŠÚKL ako aj pracovníkov a pracovníčky Biomedicínskeho centra SAV. „Vyzývame Vás ako predsedu vlády SR, aby ste sa verejne zastali a podporili štátne inštitúcie a expertné stanoviská odborníkov, ktorí v týchto inštitúciách pracujú,“ doplnili iniciátori výzvy.

Matovič vo svojom vyhlásení v piatok 9. apríla uviedol, že ruská strana sa „cíti byť dotknutá tým, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zveril posúdenie vakcíny Sputnik V do rúk neregistrovanému laboratóriu, ktorého výsledky narušili reputáciu vakcíny po celom svete“.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Sputnik V, vláda
Zdroj: Webnoviny.sk – Odborníci za Sputnik V čelia vyhrážkam a nenávistným prejavom, premiér Heger dostal výzvu © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu