Nový rok, nové kultúrne metropoly. V januári sa centrum európskeho umenia a kreativity presunie do ďalších miest. Titul Európske hlavné mesto kultúry 2025 získa nemecko-slovinské duo.
Trojicu miest Bad Ischl (Rakúsko), Bodo (Nórsko) a Tartu (Estónsko) čakajú na tróne európskej kultúry posledné týždne. Začiatkom roka prenechajú žezlo 2 zástupcom, ktorí si premiérovo vyskúšajú, čo prináša štatút Európske hlavné mesto kultúry. Európsky parlament a Európska komisia ho udeľujú vybraným mestám od roku 1985, do roku 1999 ako Európske mesto kultúry, následne pod súčasným názvom. V roku 2000 sa rozšíril počet miest s týmto štatútom. Každý rok ho získajú 2 alebo viac miest, ktorým sa naskytá príležitosť prezentovať miestne umenie a kultúrny život a prilákať zahraničných partnerov podporujúcich rôzne kreatívne projekty vyzdvihujúce jedinečnosť lokálnej aj európskej kultúry. V roku 2025 bude môcť túto príležitosť využiť nemecký Chemnitz a slovinská Nova Gorica.
Chemnitz (Nemecko)
O štatút Európske hlavné mesto kultúry 2025 sa uchádzalo 5 nemeckých zástupcov. Silná konkurencia Hannoveru, Hildesheimu, Norimbergu a Magdeburgu nepripravila Chemnitz o prestížny titul. Východonemecké mesto ležiace neďaleko českých hraníc presvedčilo porotu pulzujúcim kultúrnym životom, spojením umenia s priemyselným dedičstvom mesta a pripravovanými aktivitami, ktoré vyzdvihnú vplyv kreatívnych projektov na formovanie slobodnej a tolerantnej spoločnosti schopnej prispôsobiť sa kozmopolitnému nažívaniu v regióne.
Niektoré z pripravovaných projektov v Chemnitzi:
3000Garagen – Výstavy, workshopy a tvorivé dielne nepotrebujú veľké pódiá. Stovky garáží rozmiestnených po meste umožnia osobnejší kontakt tvorcov s verejnosťou. Nádvoria pred garážami poslúžia ako komunitné priestory, ktoré prepoja návštevníkov pri sledovaní koncertov a divadelných predstavení.
The Makers, Business & Arts – Chemnitz ako Európske hlavné mesto kultúry sa nebude sústreďovať len na samotnú kultúru. V rámci pripravovaných aktivít chce spojiť umenie a tvorivé činnosti s rozvojom lokálneho cestovného ruchu. Podporiť ho majú aktivity zamerané na rozvoj podnikania v oblasti turizmu, ktoré budú predstavené na viacerých seminároch a odborných prednáškach.
Rummelplatz – Jedným z hlavných bodov bohatého celoročného programu má byť premiéra opery zloženej podľa predlohy literárneho diela Rummelplatz od spisovateľa Wernera Bräuniga. Veľkolepé predstavenie sa uskutoční na jeseň. Počas víkendu, kedy sa odohrá, budú v meste prebiehať viaceré workshopy zamerané na písanie a prácu s textom.
Zapojenie regiónu
Nemecké mesto neoslovilo porotu iba pripravovanými aktivitami. Jednou z predností jeho kandidatúry bolo zapojenie regiónu do príprav. Do chystaných projektov sa zapojilo vyše 30 miest a obcí zo stredného Saska, Krušných hôr a oblasti Zwickauer Land, ktoré predstavia svoju históriu, zvyky aj priemyselné dedičstvo. Chýbať nebudú podujatia zamerané na ľudovú a industriálnu architektúru, počas ktorých sa odohrajú hudobné festivaly sprevádzané prezentáciou miestnej gastronómie.Foto: www.pixabay.com – Firstclasspixel
Nova Gorica (Slovinsko)
Chemnitz sa podelí o pomyselný trón európskej kultúry s Novou Goricou. Slovinské mesto vsadilo na zelené témy, domácu filmovú produkciu a inovácie prezentované kreatívnym spôsobom. Vyše 13-tisícové mesto má čo o inováciách a moderných riešeniach povedať. Ide o jedno z najmladších miest nielen v Slovinsku, ale na celom Balkáne. Vybudované bolo v 40. rokoch 20. storočia a dodnes je príkladom dynamického rozvoja, ku ktorému patrí rozvoj služieb, podnikania a pestrého kultúrneho života.
Cezhraničná spolupráca
Dynamickému rozvoju mesta pomáha výhodná poloha pri hranici s Talianskom. Nové sídlo postavili po tom, čo sa mesto Gorizia po určení novej hraničnej línie medzi Talianskom a Juhoslávie ocitlo u susedov. Po páde železnej opony sa obe mestá začali zbližovať a budovať cezhraničnú spoluprácu, ktorá sa po vstupe Slovinska do EÚ ešte posilnila. Práve prezentácia prínosov cezhraničnej spolupráce bola jedným z dôvodov, pre ktorý Nova Gorica získala štatút Európskeho hlavného mesta kultúry 2025. Spolu so susednou Goriziou pripravili viaceré projekty, ktoré majú celoeurópskej verejnosti ukázať, ako môžu firmy, kultúrne inštitúcie aj komunity mladých spolupracovať napriek hraničnej, národnostnej a jazykovej bariére.Foto: www.pixabay.com – mm91
Chemnitz a Nova Gorica budú podobne ako ich predchodcovia kraľovať európskej kultúre celých 12 mesiacov. Na konci decembra prenechajú štatút kultúrnej metropoly dvojici ďalších miest. Jedným z nich bude slovenský zástupca. Pozornosť kultúrnej verejnosti sa v roku 2026 presunie do Trenčína. Metropola Považia sa bude o prestížny titul deliť s fínskym Oulu.
Foto na titulke: www.pixabay.com – NakNakNak