Pápež František odsúdil rasizmus. Je to podľa neho vírus, ktorý rýchlo mutuje, ukrýva sa a číha

21.3.2021 (Webnoviny.sk) – Pápež František odsúdil rasizmus a prirovnal ho k vírusu. Vyjadrenie zverejnil v nedeľu na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter pri príležitosti Medzinárodného dňa boja za odstránenie rasovej diskriminácie.

Ako napísal, rasizmus je podľa neho “vírus, ktorý rýchlo mutuje a na miesto toho, aby zmizol, ukrýva sa a číha”. “Prípady rasizmu nás naďalej zahanbujú. Ukazujú, že náš sociálny pokrok v skutočnosti nie je taký, ako si myslíme,” dodal.

Výročie tragickej demonštrácie

Zároveň pridal hashtagy odkazujúce na boj proti rasizmu a encykliku Fratelli Tutti, ktorú vydal vlani počas pandémie COVID-19 a vyzýval v nej k solidarite, bratstvu a ochrane životného prostredia.

Pápež v príspevku nezverejnil žiaden konkrétny príklad rasizmu. Počas svojho pôsobenia v úrade však podporuje práva ľudí z marginalizovaných skupín, ako napríklad migrantov.

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (OSN) stanovilo Medzinárodný deň boja za odstránenie rasovej diskriminácie na 21. marec, keďže v tento deň v roku 1960 polícia zastrelila počas mierovej demonštrácie proti apartheidu v juhoafrickom meste Sharpeville 69 ľudí.

Prístup k pitnej vode

Svätý otec tiež v nedeľu vyzval k lepšiemu prístupu ľudí na Zemi k pitnej vode, ktorú by sme nemali považovať za “dobrý obchodný artikel, ale za prameň života a zdravia”. Zároveň sa poďakoval všetkým, ktorí sa snažia o zlepšenie situácie. Spomenul aj úsilie v jeho rodnej Argentíne.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že dve miliardy ľudí na svete využívajú zdroje pitnej vody, ktoré sú kontaminované výkalmi.

Viac k témam: Medzinárodný deň boja za odstránenie rasovej diskriminácie, rasizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Pápež František odsúdil rasizmus. Je to podľa neho vírus, ktorý rýchlo mutuje, ukrýva sa a číha © SITA Všetky práva vyhradené.