Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

MAGAZÍN Správy Svet

Pápež František navštívil štát, kam ešte v histórii žiaden pápež neprišiel, a priniesol vzácny dar

Sita
Zdieľať

Pápež František v piatok pricestoval na historickú návštevu Iraku. Jej cieľom je priniesť uprostred pandémie koronavírusu posolstvo nádeje pre postupne sa zmenšujúcu kresťanskú komunitu.

Plánovanie pontifikovej cesty do Iraku trvalo niekoľko mesiacov. František sa stal prvým pápežom, ktorý navštívil tento štát. V úvode irackého pobytu sa zastaví v metropole Bagdad, kde prednesie príhovory a odslúži omše v tamojších kresťanských kostoloch. Neskôr chce navštíviť aj mestá Nadžaf, Ur, Arbíl či Mosul.

Prítomnosťou v približne 38-miliónovom Iraku chce pápež František podporiť tamojších kresťanov. Mnohí ušli z krajiny počas konfliktov, ktoré nasledovali po invázii Američanov do Iraku v roku 2003.

Pred spomenutou inváziou, ktorá zvrhla diktátora Saddáma Husajna, žilo v Iraku takmer 1,5 milióna kresťanov. V súčasnosti ich podľa odhadov cirkevných predstaviteľov zostalo už iba niekoľko stotisíc alebo dokonca menej.

Všetci sme bratia

Objevily se aj billboardy, na ktorých je vedľa pápežovej fotografie slogan „Všetci sme bratia“. Ulice zdobia iracké a vatikánské vlajky a na centrálnom námestí Tahrír bol umístený umelý strom s vatikánským štátnym znakom.

Iracký minister zahraničia Fuád Husajn uviedol, že Iráčania sú pripravení prijať pápežove posolstvo mieru a tolerancie. Návštevu označil za historické stretnutie „minaretov a zvonov“.

Zdroj: profimedia

Vzácny dar

Pápež do Iraku priviezol vzácny rukopis z 14. či 15. storočia, ktorý sa podarilo zachrániť pred IS. Knihu sa podarilo s pomocou cirkevných kruhov poslať do Talianska.

Rukopis známy pod názvom Sidra pochádza z irackého mesta Karakoš. Túto oblasť v rokoch 2014 až 2017 okupoval Islamský štát. Jeho bojovníci často ničili náboženské a umelecké predmety, ktoré podľa nich neboli v súlade s ich vierou. Pred teroristami bol rukopis zachránený miestnymi farári, ktorí ho potom odovzdali biskupovi v Mosule.

Dielo spísané v aramejčine obsahuje liturgickej modlitby. Keď dorazilo do Talianska, bolo vo veľmi zlom stave. Kniha si tak vyžiadala rozsiahle reštauračné práce expertov talianskeho ministerstva kultúry. Práce na rukopisu trvala desať mesiacov.

Zdroj: Webnoviny.sk – Pápež František prvýkrát v histórii prišiel do Iraku, počas pandémie chce podporiť kresťanov (video) © SITA Všetky práva vyhradené. Idnes.cz

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X