19.12.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 19. decembra, 14:20
Účasť občiansko-demokratickej platformy (ODP) v hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) mala zmysel, pokiaľ sa dalo veriť, že jej desať poslancov má dosah na rozhodnutia vedenia hnutia.
Nevypočuté požiadavky
Uviedol to nezaradený poslanec a člen platformy Kristián Čekovský na pondelkovej tlačovej besede. „Platforma pripravovala svoje samostatné pôsobenie už pred odvolávaním vlády, a to z dôvodu, že naše hlavné požiadavky neboli vypočuté. To znamená, že konflikt pokračoval a smeroval k pádu vlády,” vysvetlil.
Dodal, že o zámeroch platformy informovali vedenie hnutia a povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO). „Demokratická platforma do poslednej chvíle robila pre záchranu vlády Hegera maximum, trvali sme na dohodách a zastavení rozvratu. Keďže sa tak nestalo, jediným riešením v tejto chvíli je odchod z poslaneckého klubu OĽaNO,” zdôraznil poslanec.
Občiansko-demokratická platforma v OĽaNO
Občiansko-demokratickú platformu, ktorá má predstavovať liberálne krídlo hnutia OĽaNO, založili v októbri po odchode SaS z vlády desiati poslanci. Patria do nej Kristián Čekovský, Róbert Halák, Monika Kozelová, Anna Mierna, Anna Remiášová, Jaromír Šíbl, Tomáš Šudík, Jarmila Vaňová a Vladimír Zajačik. Poslanci zatiaľ odišli len z klubu OĽaNO, a nie z koalície.
Skupiny budú spolupracovať
Poverený minister životného prostredia a člen ODP Ján Budaj na tlačovej besede uviedol, že ešte v pondelok sa platforma zúčastní na stretnutí poslaneckého klubu OĽaNO. „Toto gesto má symbolizovať, že obe skupiny budú naďalej spolupracovať a podporovať programové vyhlásenie vlády,” dodal.
Zdôraznil, že Občiansko-demokratická platforma odmieta ukončiť súčasné volebné obdobie. „Už v minulosti viedli predčasné voľby ku katastrofálnym koncom. Dnes je demokratická scéna taká zasiahnutá, že je potrebné dávať demokratov dohromady. To je aj jedna z vízií tejto skupiny,” vysvetlil Budaj.
Taktiež si myslí, že najlepším riešením by bolo vytvoriť širokú platformu, ktorá by bola hrádzou proti návratu minulosti. „Demokrati už dvadsať rokov nedokončili volebné obdobie, v ktorom vládli,” tvrdí poverený šéf rezortu životného prostredia.
Pád vlády zavinili tri hlasy
Budaj zároveň povedal, že samotný pád vlády paradoxne zavinili tri hlasy poslancov, ktorí do toho okamihu boli koaliční. Dodal, že s platformou taktiež spolupracuje nezaradený poslanec Martin Klus, ktorý prednedávnom odišiel zo strany Sloboda a Solidarita (SaS), a nezaradený poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí).
„Taktiež diskutujem s nezaradeným poslancom Miroslavom Kollárom (Spolu – občianska demokracia). Dnes môžem s potešením hovoriť, že naším kolegom je aj nezaradený poslanec Ján Mičovský,” uviedol Budaj a dodal, že ponúkol Hegerovi svoju funkciu pri prípadnej rekonštrukcii vlády.
Nezaradená poslankyňa a členka platformy Monika Kozelová uviedla, že po dvojnásobnej vražde mladých ľudí z LGBTI+ komunity presadzovali členovia ODP v hnutí rešpekt k ľuďom v tejto komunite a taktiež podľa jej slov zastavili politickú iniciatívu, ktorá približovala politiku OĽaNO k extrémistom. „Dlhodobo a úspešne obhajujeme slobodu voľby v interrupčnej legislatíve a v rámci schvaľovania rozpočtu sme presadili finančnú pomoc pre samosprávy,” dodala Kozelová.
Viac k témam: Minister životného prostredia SR, Pád menšinovej vlády Eduarda Hegera, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Platforma v OĽaNO robila pre záchranu Hegerovej vlády maximum a odmieta ukončiť súčasné volebné obdobie © SITA Všetky práva vyhradené.