Podporte Montessori školu v Prešove. Každý podpis sa počíta

1

Nie som montessori odborník a neviem, aké možnosti vzdelávania sú v Banskej Bystrici či v Bratislave. Som mama dvojročného Šimona a po mnohých rokoch strávených v zahraničí som sa v dobrej vôli vrátila do rodného mesta. Do Prešova.

Na posadenie syna do školskej lavice si ešte chvíľu počkám, ale už teraz uvažujem nad tým, aká škola bude pre neho vhodná. Vďaka rozhovorom s Prešovčanmi si uvedomujem, že v našom meste chýba akékoľvek alternatívne vzdelávanie pre tých rodičov, ktorí zvažujú, že svoje dieťa umiestnia do inej školy ako do tej, do ktorej chodili oni pred viac než 15 rokmi.

Preto chcem tento článok venovať iniciatíve, ktorá sa snaží o to, aby naše deti mali nové príležitosti na vzdelávanie. Ide o iniciatívu oz Montessori cesta, ktorej cieľom je založiť plne akreditovanú základnú Montessori školu v Prešove. Tvoria ju samé akčné mamy, ktoré sa snažia nazbierať čo najviac podpisov, aby ukázali, že v Prešove si takáto škola nájde svoje miesto.

Ak viac vedieť nepotrebujete, iniciatívu môžete podporiť tu. Budem však rada, ak si nájdete pár minút, aby ste si prečítali, prečo je váš podpis dôležitý a prečo by ste sa mali zapojiť, aj keď nebývate priamo v Prešove alebo aj v prípade, že nie ste montessori nadšenec.

Montessori_foto_1-df5f25fb

Prečo práve montessori škola?

Som presvedčená o tom, že sa medzi vami nájdu mnohí, pre ktorých je montessori len niekoľkokrát omieľaný buzzword. Sama mám pocit, že toto slovo na detských ihriskách polarizuje mamičkovský svet. Stačí sa pozrieť na deti s plastovými a na deti s drevenými autíčkami. Hneď viete, kto kam “patrí”.

Tiež som si niekedy myslela, že môjmu synovi nekúpim inú ako drevenú hračku a že sa budem celý život riadiť len montessori pravidlami. Dnes už viem, že montessori nie je o extrémoch a o nálepkách, čo je a čo nie je montessori. Myslím, že samotné slovo občas úplne zbytočne stresuje a vytvára na rodičov tlak.

Ak však porovnám princípy vzdelávania podľa Márie Montessori a náš tradičný slovenský prístup vzdelávania, mám jasno v tom, ktorá z týchto dvoch možnosti mi je bližšia.

Veď sa len pozrite, čo môže jedna základná škola ponúknuť aj vašim deťom:

  • Každé dieťa má špecifické potreby a tak by sa k nemu malo aj pristupovať. Individuálne a s rešpektom.
  • Učiteľ je partner dieťaťa. Nie jeho nadriadený.
  • Nielen učiteľ, ale aj rodičia podporujú dieťa, aby bolo pri vlastnom vzdelávaní samostatné a zodpovedné.
  • Dieťa sa učí pomocou praxe v súvislostiach. Poučky a diktované poznámky tu nemajú priestor.
  • Dieťa sa hodnotí individuálne.
  • Škola má dieťa baviť a rozvíjať jeho vnútornú motiváciu. Zo spoznávania nových vecí by malo mať radosť. Vedeli ste, že v súčasnosti baví škola len približne 5% detí?

To je len pár príkladov toho, ako môže alternatívne vzdelávanie rozvíjať potenciál vášho dieťaťa a ukázať mu, že škola je vlastne super. Učiť sa je super.

Osobne na tomto type vzdelávania oceňujem to, že sa deti venujú tomu, v čom sú dobré a nie naopak. Pamätáte sa, ako ste chodili na doučovanie z predmetov, z ktorých ste mali zlé známky? Čo by bolo podľa vás vo vašom živote inak, ak by vás naopak poslali na doučovanie z predmetov, v ktorých ste excelovali?

Jedna montessori škola otvára ďalšie možnosti

Ak vás montessori vzdelávanie neoslovilo, vôbec to nevadí. Nemá osloviť všetkých. Pointou je, aby v Prešove, ale vlastne aj na Slovensku, vôbec mali rodičia viac možností rozhodnúť sa, ktorý typ školy je pre ich detí vhodný. Jedna alternatívna škola inšpiruje otvoriť ďalšiu. A tá ďalšiu. Alternatívna škola v Prešove môže podporiť vznik novej školy v Michalovciach či Bardejove. A takto by sme mohli pokračovať.

Výhodou možnej budúcej základnej Montessori školy v Prešove je aj to, že na východe Slovenska vznikne tréningové centrum pre študentov a pedagógov, ktorých tento prístup zaujíma. A znova. Viac trénovaných ľudí otvára nové možností ďalším montessori a alternatívnym školám na Slovensku.

Montessori_foto_3-4c9e378b

Kto stojí za touto iniciatívou?

Oz Montessori cesta tvoria samé akčné ženy.

Marta Fudalyová, ktorá má akreditované montessori vzdelanie, 10 rokov skúsenosti s prácou s deťmi a v súčasnosti je riaditeľkou a učiteľkou súkromnej materskej školy Montessori cesta v Prešove.

Papierovačky, peniaze a chod škôlky má v rukách Mária Hamráčková.

S iniciatívou pomáhajú aj tri skvelé mamy, ktorých detí navštevujú prešovskú Montessori škôlku a ktoré po večeroch (hneď potom ako uspia deti) ešte pracujú na tom, aby do Prešova dostali aj novú základnú školu. Týmito mamami sú psychologička Tatiana Dlugošová, výtvarníčka a učiteľka Zuzana Šimoňáková a lekárka Zdenka Maňkošová.

Veľká vďaka, ženy, že na tom robíte.

Prvý cieľ splnený

Mamy z oz Montessori cesta mali pôvodný cieľ vyzbierať 1000 hlasov. Cieľ sa im splnil neuveriteľne rýchlo. Už po pár dňoch boli povzbudené myšlienkou, že záujem o alternatívne vzdelávanie v Prešove je väčší než čakali.

Práve preto zber hlasov pokračuje. Čím viac ich bude, tým väčšiu šancu má škola vzniknúť. Ono totiž založiť novú školu nie je až také ľahké. Iniciátorky petície by vám o tom mohli rozprávať. Viac si môžete prečítať na ich stránke dopresova.sk a pokojne im aj napísať, ak by ste sa chceli k tomu ešte niečo spýtať.

Pár slov na záver

Raz mi niekto povedal, že nemám ani premýšľať nad tým, že dám syna do Montessori škôlky. Vraj si potom nezvykne v normálnej škole. A potom som od kamošky počula o tejto iniciatíve a prvé čo si vravím je: „To je pecka! Aspoň už nebudem musieť počúvať ako ma niekto od alternatívneho vzdelávania odhovára.“ Zabezpečiť kontinuálne montessori vzdelávanie v Prešove je aj jedným z hlavných bodov vízie tejto iniciatívy.

cvernovka, stretnutie, coworking, openspace,
Montessori hračky. Zdroj Cvernovka

Aj keď už montessori našťastie neberiem do extrémov (ako kedysi), denne sa snažím riadiť týmito dvoma heslami:

Pomôž mi, aby som to dokázal sám.”

Tento citát mi už niekoľko mesiacov vyskakuje na Facebooku Montessori v Prešove. Manžel sa ma raz pýta, čo ten citát vlastne znamená v praxi. Odpovedám mu príkladnými slovami kamarátky Táni Dlugošovej: „Keď si bude chcieť Šimon sám rozipsovať bundu, len mu ju pridrž, aby mu to ľahšie išlo. Zvyšok nechaj naňho.”

 

Umožni mi robiť to, čo ma baví.”

Jedna z najdôležitejších vecí, ktorú som sa z Montessori kníh dozvedela a ktorá mi začala všetky princípy dávať viac do kontextu, bolo toto: Vaše dieťa bude mať obdobie, kedy si bude chcieť prelievať vodu z pohára do pohára. Je to obdobie. Vy mu to nemáte zakazovať len preto, že budete mať vodu všade po podlahe. Vy mu to máte nejakým spôsobom umožniť.

Úprimne dúfam, že aj tento článok pomôže získať niekoľko nových podpisov. Opakujem. Akýkoľvek záujem sa počíta. Koniec koncov, Montessori škola bude síce super pre naše deti, ale takisto pre nás rodičov. Aj my budeme mať vlastnú komunitu tých, ktorých alternatívne vzdelávanie zaujíma a budeme mať okolo seba rodičov, ktorí majú podobný pohľad na výchovu a svet okolo nás.

Tento článok pre vás pripravila Gabka Koščová. Freelancerka, marketérka a mama.

žiadne príspevky na zobrazenie

1 komentár