Poľský šprintér žiada otestovanie striebornej šprintérky z olympiády, má skôr parametre chlapca ako dievčaťa

Niekdajší poľský šprintér Marcin Urbas si myslí, že namíbijská bežkyňa Christine Mbomová má vďaka zvýšenej hladine testosterónu nespravodlivú výhodu oproti súperkám v šprinte.

Iba 18-ročná športovkyňa sa na olympijských hrách v Tokiu predstavila v behu na 200 m. Utorňajšie finále zabehla vo svetovom juniorskom rekorde 21,81 s a skončila na striebornej pozícii za Jamajčankou Elaine Thompsonovou-Herahovou.

Testosterónová výhoda

„Chcel by som požiadať o dôkladné otestovanie Mbomovej, aby sa zistilo, či je to skutočne žena. Jej testosterónová výhoda oproti iným účastníčkam je viditeľná aj voľným okom, a to v stavbe tela, pohybe, technike, rýchlosti i vytrvalosti,“ povedal 44-ročný Krakovčan podľa webu denníka Marca.

Podľa Urbasa má Namíbijčanka parametre skôr 18-ročného chlapca ako dievčaťa. „V jej veku som mal najlepší čas 22,01 s. Ona v Tokiu zabehla 21,97 s,“ pripomenul Mbomovej semifinálový čas na dvojstovke, ktorý neskôr vo finále ešte vylepšila o ďalších 18 stotín sekundy.

Christine vľavo, AP Photo/Charlie Riedel

Drzá nespravodlivosť voči ženám

Halový majster Európy na 200 m z roku 2002 sa domnieva, že s testosterónovou výhodou Mbomová čoskoro na 200 m zdolá hranicu 21 sekúnd a 400 m zabehne pod 47 sekúnd.

„Všetci si budeme ďalej myslieť, že je to spravodlivé a rovnocenné, no je to jasná a drzá nespravodlivosť voči ženám, ktoré sú skutočné ženy,“ skonštatoval 2-násobný účastník OH a šampión na 200 m na univerziáde v Pekingu spred dvoch dekád.

Šprintérkam nepovolili štart na 400 m

Zaujímavé je, že nielen osemnásťročnej Mbomovej, ale aj Beatrice Masilingiovej z Namíbie nedovolili štart na OH v Tokiu na 400 metrov, ale len na 200 metrov, pretože testy ukázali príliš vysokú hladinu prirodzeného testosterónu v ich telách.

Svetová atletika (WA) v roku 2018 zaviedla limity na hladinu testosterónu pre behy žien od 400 m až po jednu míľu. Ak atlétky nespĺňajú predpísanú normu, nesmú súťažiť. Rovnaký dôvod stojí aj za absenciou dvojnásobnej olympijskej šampiónky na 800 m Caster Semenyovej z Juhoafrickej republiky.

Polemiky sa viedli aj o transgender športovcovi Laurelovi Hubbardovi, ktorý sa preoperoval na ženu

Zdroj: Webnoviny.sk – Poliak Urbas žiada otestovanie striebornej šprintérky Mbomovej z olympiády v Tokiu, má mať parametre 18-ročného chlapca. © SITA Všetky práva vyhradené.