Pomočila korán, vyhrážala sa prezidentke a ochranné liečenie odmietala. Najvyšší súd sťažnosť Sheily zamietol

0
Pomočila korán, vyhrážala sa prezidentke a ochranné liečenie odmietala. Najvyšší súd sťažnosť Sheily zamietol

7.9.2021 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd SR (NS SR) na neverejnom zasadnutí 31. augusta zamietol sťažnosť Sheily Sz. proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku z 10. augusta o uložení ochranného psychiatrického liečenia ústavnou formou. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

O uložení ochranného liečenia pritom rozhodol ŠTS ešte v apríli tohto roku. Následne začiatkom augusta samosudca ŠTS vyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry a Sheile Sz. uložil ochranné psychiatrické liečenie ústavnou formou.

Proti tomuto rozhodnutiu však Sheila Sz. podala sťažnosť, o ktorej teraz rozhodol NS SR.

Koránom si utrela zadok

Sheila Sz. čelila trestnému stíhaniu pre trestné činy výroby a rozširovania extrémistického materiálu, hanobenia rasy, národa a presvedčenia, podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti a násilia proti skupine obyvateľov.

Stíhanie voči nej súviselo s videom, na ktorom ešte v roku 2017 ukazovala knihu s nápisom The Quran, o ktorej opakovane tvrdila, že je to korán.

Na videu zverejnenom na internete z nej vytrhávala strany, hádzala ich na zem a potom ich zapálila. Jednou zo strán si pritom na videu utrela zadok a roztrhanú knihu pomočila. Zároveň vyzývala na boj proti moslimom.

Súd pôvodne v tejto veci vytýčil na začiatku tohto roku hlavné pojednávanie, neskôr však konanie zastavil.

Polícia navrhovala väzbu

Polícia Sheilu Sz. zadržala vo februári 2017, pričom v jej prípade navrhovali väzobné stíhanie. NS SR však v marci toho roku väzbu nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka.

Obžalovaná bola opätovne zadržaná v októbri 2020. Dôvodom boli obvinenia pre trestné činy hanobenia rasy a národa, prečin nebezpečného vyhrážania sa a iné skutky.

Podľa medializovaných informácií sa totiž v ďalšom videu vyhrážala prezidentke Zuzane Čaputovej.

Viac k témam: hanobenie, korán, psychiatria, súdy, vyhrážanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Pomočila korán, vyhrážala sa prezidentke a ochranné liečenie odmietala. Najvyšší súd sťažnosť Sheily zamietol © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie