Porovnanie prezidentských kandidátov – Ivan Korčok vs. Peter Pellegrini

0
Porovnanie prezidentských kandidátov – Ivan Korčok vs. Peter Pellegrini

V sobotu 23. marca sa začnú prezidentské voľby. Hoci oficiálnu kandidatúru ohlásilo až 11 kandidátov, podľa prieskumov vedú najmä dvaja z nich. Preferencie sú pri oboch veľmi tesné – podľa agentúry Focus má Peter Pellegrini 35,2% a Ivan Korčok 34%. Na treťom mieste by sa umiestnil Štefan Harabin s 11% a na štvrtom mieste je podľa prieskumov Igor Matovič s 5%.

Aj prieskumy ostatných agentúr sa zhodujú v tom, že na prvom mieste by bol po prvom kole volieb Peter Pellegrini a zhruba o 1% až 2% v závese za ním Ivan Korčok. Kto by bol lepším prezidentom? V tomto článku sa budeme snažiť porovnať oboch kandidátov.

Pripomeňme si situáciu z prezidentských volieb v roku 2019, kedy bola účasť 48,7%. V prvom kole suverénne viedla Zuzana Čaputová so 40,2%, na druhom mieste sa ocitol Maroš Šefčovič s 18,6%. Tretie miesto obsadil opäť Štefan Harabin s 14,3%. V druhom kole, kde sa zúčastnilo 41,7% obyvateľov, zvíťazila Zuzana Čaputová s 58,4% nad Marošom Šefčovičom.

Kedy by bolo prvé kolo prezidentských volieb postačujúce?

Jedno kolo volieb by stačilo len v prípade, ak by v ňom jeden z kandidátov získal nadpolovičnú väčšinu hlasov, čiže nad 50 percent. V histórii samostatného Slovenska pri priamej voľbe prezidenta sa to zatiaľ nestalo. Taktiež platí pravidlo, že druhé kolo volieb sa musí konať do 14 dní od prvého.

Porovnanie prezidentských kandidátov Korčoka a Pellegriniho

Vek

Peter Pellegrini je o 11 rokov mladší ako jeho protikandidát. Narodil sa 6. októbra 1975 v Banskej Bystrici, teda aktuálne má 49 rokov.

Ivan Korčok je tiež z Banskej Bystrice a narodil sa 4. apríla 1964, teda bude mať o dva týždne okrúhlu 60-tku.

Vzdelanie a pracovné skúsenosti

Ivan Korčok má titul PhD. a vyštudoval Vysokú školu ekonomickú v Bratislave a postgraduálne štúdium z medzinárodných vzťahov ukončil na bratislavskej Univerzite Komenského.

Ivan Korčok má dlhoročné skúsenosti aj v zahraničnej politike (už od roku 1993), pôsobil ako zástupca slovenskej misie pri NATO, bol tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a veľvyslanec v Nemecku a Spojených štátoch. V rokoch 2020 až 2022 bol ministrom zahraničných vecí SR.

Peter Pellegrini je inžinier, absolvoval Ekonomickú fakultu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, odbor financie, bankovníctvo, investovanie a tiež Ekonomickú fakultu na Technickej univerzite v Košiciach. Dlhé roky pôsobil na domácej politickej scéne, bol poslancom, predsedom vlády, neskôr podpredsedom a predsedom NR SR.

Politická príslušnosť

Prezident by mal byť nestranný a mal by byť objektívny. Ak parlament predkladá nový zákon na podpis prezidentovi, malo by byť jeho rozhodnutie najmä v súlade s prospechom občanov a nie na základe sympatií a straníckej príslušnosti.

Peter Pellegrini pôsobil v strane SMER-SD a v roku 2020 založil stranu HLAS. Ivan Korčok je nezávislý občiansky kandidát a nemá za sebou podporu žiadnej politickej strany.

Rodina

Z hľadiska hodnotenia kandidátov je zaujímavé pozrieť sa aj na ich rodinné zázemie. Hlavy štátov väčšinou reprezentujú krajinu aj so svojími polovičkami. V prípade mužov prezidentov sú to prvé dámy, ktoré často stoja po boku svojich manželov.

Ivan Korčok je ženatý od roku 1988 a jeho manželka Soňa ho plne podporuje. Majú spolu dvoch synov. Peter Pellegrini je slobodný.

Právo veta

Často sa debatuje ohľadom návrhu na zmenu základných zmlúv o EÚ, podľa ktorého by Slovensko stratilo práva veta v rôznych významných otázkach.

Ivan Korčok hovorí, že bez nášho súhlasu sa tak nikdy nestane. „Nehrozí zrušenie práva veta, ale je hrozbou, že EÚ je na svetovej šachovnici trpaslík, ktorého si nikto nevšíma,“ povedal pre denník Postoj.
Peter Pellegrini jednoznačne odmieta, aby Slovenská republika stratila právo veta. Napriek tomu hlasoval za Lisabonskú zmluvu, ktorá začala okresávať suverenitu členských štátov Európskej únie.

Názor na vojnu na Ukrajine

„Nevyhnutným predpokladom na akékoľvek rokovania o mieri je to, že ruské rakety prestanú dopadať na ukrajinské školy, škôlky a nemocnice. Dovtedy je v našom slovenskom záujme urobiť maximum pre to, aby Ukrajina mohla aj naďalej odolávať proti agresorovi, pretože čím dlhšie sa Ukrajina bráni, tým dlhšie je vojna ďalej od slovenských hraníc,“ povedal Ivan Korčok pre magazín Postoj.

Peter Pellegrini odmieta vyslanie slovenských vojakov na Ukrajinu. „Vojenská podpora Ukrajiny sa môže uskutočňovať len na komerčnej báze, nie zo skladov Ozbrojených síl SR,“ hovorí.

Vierovyznanie

Konzervatívni voliči budú možno jazýčkom na váhach. Preto sa diskutuje, nakoľko sú kandidáti konzervatívni a či sa ich hodnotové nastavenie prekrýva s niektorými hodnotami.

František Mikloško o Ivanovi Korčokovi hovorí ako o evanjelikovi, ktorý 36 rokov žije v jednom manželstve a odmieta, že by malo ísť o ultraliberála. Peter Pellegrini ešte v roku 2019 povedal, že síce pochádza z kresťanskej rodiny, ale nie je praktizujúci katolík.

Názor na LGBT

Ivan Korčok registrované partnerstvá podporuje, ale v Národnej rade za ne nehlasoval, keďže nebol poslancom.

Peter Pellegrini po teroristickom útoku pred barom na Zámockej hlasoval za „partnerské spolužitie“ z dielne SaS, čo bol de facto návrh registrovaných partnerstiev, len s iným názvom. Zákon vtedy neprešiel. Napriek tomu teraz hovorí, že on alebo strana Hlas rozhodne registrované partnerstvá nepodporovali a podporovať nebudú.

Názory na umelé prerušenie tehotenstva

Pri otázke o potratoch sa Peter Pellegrini zhoduje s Ivanom Korčokom. Obaja pokladajú za správne zachovať status quo, teda ponechať umelé potraty legálne do 12. týždňa tehotenstva.

Zdroj: https://volby.sme.sk/prezidentske-volby/2024/kandidati, https://www.postoj.sk/148400/fico-podla-korcoka-uz-ukrajinu-v-nato-odsuhlasil-kubis-brani-pravo-veta

žiadne príspevky na zobrazenie