Požiar na covidovom oddelení v meste Násiríja neprežili desiatky ľudí, zrejme vybuchla kyslikova bomba

13.7.2021 (Webnoviny.sk) – Počet obetí hrozivého požiaru, ktorý vypukol v pondelok na covidovom oddelení nemocnice v južnom Iraku, stúpol na 64. V utorok o tom informovali zástupcovia tamojších zdravotníckych úradov.

Pri požiari, ktorý v pondelok zachvátil oddelenie pre pacientov s koronavírusom nemocnice v meste Násiríja aj ďalších viac ako sto ľudí utrpelo zranenia.

Horelo nové oddelenie

Úrady najprv informovali, že požiar vypukol v dôsledku elektrického skratu, no neposkytli ďalšie podrobnosti. Neskôr sa iný predstaviteľ vyjadril, že ho spôsobil výbuch kyslíkovej bomby.

Viac o téme: Koronavírus

Nové oddelenie, ktoré otvorili len pred troma mesiacmi, malo 70 lôžok.

Zatknutie šéfa zdravotníctva

Premiér Mustafá Kázimí, ktorý po tragickom požiari predsedal krízovému štábu, nariadil suspendovanie a zatknutie šéfa zdravotníctva v guvernoráte Dhíkár a tiež riaditeľa nemocnice a riaditeľa civilnej ochrany v meste. Zároveň tiež vláda spustila vyšetrovanie.

Tragédia je už druhým tohtoročným požiarom na irackom covidovom oddelení. V apríli zahynulo najmenej 82 ľudí, keď výbuch kyslíkovej bomby spôsobil požiar v bagdadskej nemocnici Ibn al-Chatíba.

V Iraku sa rozmáha ďalšia vlna

Irak je v súčasnosti uprostred ďalšej vlny pandémie COVID-19. Minulý týždeň dosiahli denné prírastky nových prípadov 9 000.

Dosiaľ v krajine potvrdili viac ako 1,4 milióna prípadov nákazy a viac ako 17-tisíc súvisiacich úmrtí. Iracké zdravotníctvo, sužované desiatkami rokov vojny a sankcií, má veľké problémy dostať vírus pod kontrolu.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk – Požiar na covidovom oddelení v meste Násiríja neprežili desiatky ľudí, zrejme vybuchla kyslikova bomba © SITA Všetky práva vyhradené.