Hľadanie ikigai, alebo dôvodu, prečo ráno vstávate z postele. Ide o japonský koncept a jedná sa o osobnú cestu, ktorá spája našu vášeň, poslanie, profesiu a povolanie. Tento celostný prístup pomáha nielen nájsť svoje profesijne poslanie. Pomôže Vám predovšetkým v dosahovaní celkovej životnej spokojnosti.
Objaviť svoje životné poslanie, je dlhodobý proces. V tomto článku nájdete krok za krokom ako nato.
1. Sebapoznanie
Začnite introspekciou. Hľadajte otázky vo svojom vnútri, neriešte vonkajšie faktory, okolnosti či názory spoločnosti. Nezameriavajte sa nato, čo je správne alebo nesprávne, možné či nemožné. Zamyslite sa nad tým, čo vám prináša radosť a čo vás vášnivo zaujíma. Uvažujte o aktivitách, pri ktorých strácate pojem o čase alebo tých, ktoré vám prinášajú pocit naplnenia. Kedy ste vo svojom flow? Pri akých činnostiach zabúdate na čas?
Odpovedzte na tieto otázky:
- Čo by ste robili radi, aj keby ste za to neboli platení?
- Kedy cítite najväčšie uspokojenie alebo šťastie?
- Aké sú spoločné témy v aktivitách, pri ktorých ste vo svojom flow?
2. Identifikácia vašich zručností
Čo vám ide dobre? Spíšte si na všetky vaše silné stránky, schopnosti, vzdelanie, záujmy, svoje kompetencie. Zamerajte sa na svoj život, ako na celok. Neoddeľujte profesijní a osobný život, zvoľte holistický prístup. Spíšte si všetky aktivity, ktoré vám idú ako keby od ruky.
Otázky na zváženie, pri identifikácií svojich zručností:
- Za aké zručnosti vás ľudia často chvália?
- Sú nejaké úlohy alebo aktivity v práci alebo doma, pri ktorých vynikáte aj bez veľkého úsilia?
3. Porozumenie tomu, čo svet potrebuje
Zamyslite sa nad tým, čo podľa vás svetu chýba, alebo čo by ho mohlo urobiť lepším. Môže to súvisieť s vašimi osobnostnými preferenciami ale aj s väčšími spoločenskými potrebami.
- Aké problémy máte pocit, že je potrebné riešiť? V akej oblasti?
- Je tu nejaká kauza alebo problém, ktorý vo vás osobitne rezonuje?
4. Ekonomická životaschopnosť
Zvážte akým spôsobom môžete zarobiť peniaze na križovatke vašich vášní, zručností a spoločenských potrieb. Nemusí to nevyhnutne znamenať, že sa pustíte do podnikania. Najprv sa sústreďte nato, ako môžete niečo zlepšiť. Premýšľajte nad niečím, čím dokážete prispieť v aktuálnom zamestnaní. Zamyslite sa nad tým, ako efektívne pracujete, koľko máte voľného času a čo ste ochotní obetovať pre svoje ikigai.
Zvážte nasledovné otázky:
- Je záujem o to, čo chcete robiť?
- Môžete identifikovať nejaké medzery na trhu, ktoré by ste mohli vyplniť?
5. Experimentovanie
V tomto bode otestujte svoju teóriu. Nebojte sa experimentovať, položte si otázku čo najhoršie sa môže stať ak to nevyjde? Čo môžete stratiť?
Spomeňte si na staré známe príslovie: Na konci života budeme najviac ľutovať to, čo sme neurobili. Tak prečo neskúsiť niečo netradičné? Neznamená to nevyhnutne prekopať svoj život či obrátiť ho hore nohami alebo dať výpoveď. Experimentujte vo svojom voľnom čase, prostredníctvom dobrovoľníctva, ak máte priestor, skúste zamestnanie na čiastočný úväzok, alebo si vymyslite vedľajší projekt. Testujte, skúšajte.
Neviete kde a ako začať? Skúste odpovedať na tieto otázky:
- Môžete otestovať svoj nápad prostredníctvom malého projektu? Zvážte prácou v neziskovke, dobrovoľníctvom.
- A ako zistíte, či je to to pravé pre vás? Položte si tieto otázky:
- Ako sa cítite pri experimentovaní?
- Prináša vám to radosť?
- Máte viac energie a ste motivovanejší?
6. Spätná väzba
Hovorte o svojich nápadoch, nikdy neviete koho tým oslovíte a kde nájdete spoluprácu. Diskutujte o rôznych možnostiach s ostatnými, či už s priateľmi, rodinou, mentormi alebo rôznymi odborníkmi na danú oblasť. Spätná väzba vám poskytne iný uhoľ pohľadu, zistíte či idete správnou cestou alebo potrebujete svoj smer upraviť.
Zamyslite sa nad týmito otázkami:
- Čo si ostatní myslia o vašich plánoch?
- Ako ľudia reagujú, keď zdieľate svoju víziu?
7. Celoživotné vzdelávanie sa
Keď ste identifikovali svoje ikigai, tak sa sústreďte na jeho dosiahnutie. Definujte si ciele a vydajte sa na cestu.
Identifikujte si kroky, ktoré potrebujete podniknúť, aby ste sa priblížili k svojmu cieľu.
Ak je potrebné vzdelávajte sa, zmeňte svoju prácu, založte neziskovku alebo začnite podnikať. Buďte pripravení sa neustále vzdelávať, učiť sa a prispôsobovať sa. Vaše ikigai sa bude vyvíjať v čase, na základe skúsenosti, ktoré na svojej ceste získate. Preto buďte otvorení a flexibilní.
Objavovanie vášho ikigai nie je nevyhnutne rýchly proces – môže byť zložitý a často vyžadujúci úpravy po ceste. Dôležité je si túto cestu objavovania užiť, byť si vedomý rovnováhy medzi vašou osobnou spokojnosťou a tým, čo je praktické vo vašom živote.