10 bežných otázok na pracovnom pohovore a ako na ne odpovedať

0
10 bežných otázok na pracovnom pohovore a ako na ne odpovedať

Kto z nás by mal rád pracovný pohovor? Priznajme si však, nie každý sa dobre a zodpovedne na pohovor pripraví. A šance prajú práve pripravením. Pozrite si s nami 10 bežných otázok na pracovný pohovor spolu s návrhmi odpovedí, ktoré očaria vášho budúceho zamestnávateľa a pomôžu získať želanú pozíciu.

Mohli by ste mi povedať niečo o sebe?

Osoby, ktoré vedú pohovory, si radi vypočujú príbehy o kandidátoch. Uistite sa, že váš príbeh má skvelý začiatok, strhujúci stred a koniec, ktorý prinúti personalistu fandiť vám, aby ste prácu získali.

Porozprávajte o nejakej dôležitej udalosti, vďaka ktorej ste sa nadchli pre profesiu, ktorú chcete vykonávať, a nadviažte na ňu rozprávaním o svojom vzdelaní. Do príbehu zahrňte aj ako sa vďaka vášmu akademickému vzdelaniu a vášni pre predmet alebo odvetvie, na ktoré sa spoločnosť špecializuje, v kombinácii s vašimi pracovnými skúsenosťami výborne hodíte na danú prácu. Ak ste riadili náročný a zložitý projekt alebo ste pracovali na netradičnom návrhu, uveďte to.

Príklad: „Pochádzam z malého mesta, kde boli obmedzené možnosti. Keďže dobré školy boli vzácnosťou, začal som využívať online vzdelávanie, aby som bol v obraze s tými najlepšími. Tam som sa naučil programovať a potom som pokračoval v získavaní certifikátu počítačového programátora. Po tom, ako som získal svoju prvú prácu ako front-end kóder, som naďalej investoval čas do zvládnutia front-end aj back-end jazykov, nástrojov a frameworkov.“

Prečítajte si: 16 najväčších lží pri pohovore

Zdroj: pexels.com

Ako ste sa dozvedeli o tejto pozícii?

Zamestnávateľov zaujíma, či ste sa aktívne zaujímali o ich spoločnosť, či ste sa o tejto pozícii dozvedeli od náborového pracovníka alebo vás na ňu odporučil súčasný zamestnanec. Stručne povedané, chcú vedieť, ako ste sa k nim dostali.

Ak vás na pozíciu niekto odporučil, nezabudnite uviesť jeho meno. Nepredpokladajte, že osoba, ktorá vedie pohovor, už o odporúčaní vie. Pravdepodobne budete chcieť nadviazať aj na to, ako poznáte osobu, ktorá vás odporučila. Napríklad, ak ste s Michalom (ktorý vás odporučil) predtým pracovali spolu alebo ak ste sa s ním stretli pri káve na networkingovom podujatí, uveďte to, aby ste si dodali trochu viac dôveryhodnosti. Ak Michal pracuje v spoločnosti a navrhol vám, aby ste sa uchádzali o prácu, vysvetlite, prečo si myslí, že by ste boli ideálnou voľbou.

Ak ste si pozíciu vyhľadali sami, jasne uveďte, čo vás zaujalo – extra body navyše získate, ak dokážete zladiť svoje hodnoty so spoločnosťou a jej poslaním. Náborového manažéra chcete presvedčiť, že ste si vybrali jeho spoločnosť, namiesto všetkých ostatných spoločností, z niekoľkých konkrétnych dôvodov.

A nakoniec, ak ste boli naverbovaní, vysvetlite, prečo ste sa nechali nachytať. Zdala sa vám táto úloha vhodná? Zodpovedá smeru, ktorým sa chcete uberať vo svojej kariére? Aj keď ste organizáciu pred náborom nepoznali, buďte nadšení z toho, čo ste sa dozvedeli, a úprimne povedzte, prečo máte záujem pokračovať v procese.

Príklad: „O tejto pozícii som sa dozvedel prostredníctvom siete LinkedIn, keďže už nejaký čas sledujem stránku vašej spoločnosti. Práca, ktorú vykonávate v oblastiach X, Y a Z, ma veľmi zaujala, preto som sa s nadšením prihlásil. Požadované zručnosti sa dobre zhodujú so schopnosťami, ktoré mám, a zdá sa, že je to pre mňa skvelá príležitosť prispieť k vášmu poslaniu, ako aj skvelý ďalší krok v mojej kariére.“

Aký typ pracovného prostredia uprednostňujete?

Pred pohovorom si nezabudnite urobiť prieskum o organizácii a jej kultúre. Vami preferované prostredie by malo úzko súvisieť s pracovnou kultúrou spoločnosti (a ak tomu tak nie je, možno pre vás nie je vhodná). Na webovej stránke spoločnosti môžete napríklad nájsť, že má plochú organizačnú štruktúru alebo že uprednostňuje spoluprácu a samostatnosť. To sú kľúčové slová, ktoré môžete uviesť v odpovedi na túto otázku.

Ak vám osoba, ktorá vedie pohovor, povie o spoločnosti niečo, čo ste pri svojom prieskume nezistili, napríklad: „Naša kultúra sa zvonku javí ako zapätá, ale v skutočnosti je to naozaj uvoľnená komunita s malou konkurenciou medzi zamestnancami,“ skúste opísať skúsenosť, ktorú ste zažili a ktorá s tým korešponduje. Vaším cieľom je podeliť sa o to, ako sa vaša pracovná etika zhoduje s pracovnou etikou organizácie.

Príklad: „To mi pripadá skvelé. Mám rád dynamické pracovné prostredie, pretože mi dáva pocit, že sa stále učím a rozvíjam, ale naozaj sa mi darí, keď spolupracujem s členmi tímu a pomáham ľuďom dosiahnuť spoločný cieľ, na rozdiel od súťaženia. Moja posledná stáž bola v organizácii s podobnou kultúrou a táto rovnováha sa mi veľmi páčila.“

Ako sa vyrovnávate s tlakom alebo stresovými situáciami?

Zamestnávateľ chce vedieť: Vydržíte alebo sa pod tlakom zrútite? Chce sa uistiť, že sa nezrútite, keď bude tlak intenzívny a blížia sa termíny. Schopnosť zachovať pokoj pod tlakom je veľmi cenený talent.

Podeľte sa o prípad, keď ste napriek rozruchu zostali pokojní. Ak je to zručnosť, ktorú rozvíjate, priznajte to a uveďte kroky, ktoré podnikáte, aby ste v budúcnosti lepšie reagovali na tlak. Mohli by ste napríklad uviesť, že ste začali cvičiť mindfulness, ktorý vám pomôže lepšie zvládať stres.

Príklad: „Uvedomujem si, že stresové situácie sa vždy vyskytnú, a určite som sa počas svojej kariéry musel naučiť, ako sa v nich orientovať. Myslím, že sa v tom s každou novou skúsenosťou zlepšujem. Napríklad počas práce na uvedení nového produktu na trh v mojej poslednej spoločnosti sa veci s mojím tímom nevyvíjali podľa plánu. Namiesto toho, aby som ukázal prstom, mojou prvou reakciou bolo urobiť krok späť a vymyslieť nejaké stratégie, ako by sme mohli daný problém vyriešiť. Predtým by som v takejto situácii možno prešiel do paniky, takže pokoj a rozvaha boli určite krokom vpred a pomohli mi pristupovať k situácii s väčším nadhľadom.“

pixabay.com

Pracujete radšej samostatne alebo v tíme?

Vaša odpoveď by mala vychádzať z prieskumu, ktorý ste vykonali o firemnej kultúre a danej pracovnej pozícii. Napriek tomu by ste mali očakávať, že väčšina pracovných prostredí bude mať určitý tímový aspekt.

Mnohé pozície vyžadujú, aby ste denne spolupracovali s inými ľuďmi, zatiaľ čo niektoré úlohy vyžadujú, aby ste pracovali samostatne. Keď budete odpovedať na túto otázku, zdôraznite najlepšie vlastnosti svojej osobnosti a to, ako zodpovedajú požiadavkám danej pracovnej pozície. Vo vašom záujme by tiež mohlo byť odpovedať na túto otázku zdôraznením výhod a nevýhod oboch situácií.

Príklad: „Mám rád kombináciu oboch. Páči sa mi, že mám tím, s ktorým môžem tvoriť stratégie, získavať rôzne názory a oslovovať ho so žiadosťou o spätnú väzbu. Ale vyhovuje mi aj prijímanie úloh, ktoré si vyžadujú, aby som pracoval samostatne. Zistil som, že najlepšie pracujem, keď sa môžem sústrediť sám v tichom priestore, ale veľmi si cením spoluprácu s kolegami z tímu, aby sme prišli s najlepšími nápadmi.“

Prečítajte si aj: Čo by ste mali robiť bezprostredne po pracovnom pohovore?

Ako si udržiavate systém, keď balansujete medzi viacerými projektmi?

Zamestnávatelia chcú vedieť, ako využívate svoj čas a energiu, aby ste zostali produktívni a efektívni. Chcú tiež pochopiť, či máte vlastný systém na udržanie si prehľadu o práci nad rámec firemných rozvrhov a plánov pracovného postupu. Nezabudnite zdôrazniť, že dodržiavate termíny a beriete ich vážne.

Porozprávajte sa o konkrétnom prípade, keď ste zostali na správnej ceste. Hovorte o dôležitosti a naliehavosti projektov, na ktorých ste pracovali, a o tom, ako ste si podľa toho rozdelili čas. Vysvetlite, ako zostávate organizovaný a sústredený na prácu, ktorú máte pred sebou.

Príklad: „V mojej súčasnej práci, kde často prechádzam medzi kódovaním jedného softvérového programu a druhého, som zvyknutý žonglovať s projektmi. Na to, aby som sa uistil, že sú všetky na dobrej ceste, používam techniku timeboxingu, pričom si v kalendári vyčleňujem čas na určité úlohy. Zistil som, že mi to naozaj pomáha určiť priority toho, čo treba urobiť ako prvé, a drží ma to pri zodpovednosti za opakujúce sa každodenné úlohy, za ktoré som zodpovedný.“

Čo ste urobili v minulom roku, aby ste si zlepšili svoje vedomosti?

Táto otázka sa môže objaviť v dôsledku pandémie. Zamestnávatelia chcú vedieť, ako ľudia využili svoj čas inak. Vedzte, že sa nemusíte báť odpovedať na túto otázku, ak ste svoj čas nevenovali zdokonaľovaniu zručností alebo absolvovaniu kurzov. Učíme sa z každej skúsenosti, ktorú máme.

Ak ste strávili čas zdokonaľovaním svojich odborných zručností, mohli by ste povedať nasledovné:

Príklad: „Čas navyše na mojom tanieri mi skutočne umožnil introspekciu v súvislosti s tým, kam chcem smerovať svoju kariéru. Čítal som veľa časopisov, aby som mal prehľad o najnovších myšlienkach v mojom odbore, a zdokonaľoval som svoje zručnosti absolvovaním niekoľkých online kurzov, ako napríklad…“ (a potom buďte konkrétny).

Ak ste sa rozhodli pracovať na svojom osobnom rozvoji, mohli by ste povedať niečo podobné:

Príklad: „Tak ako všetci ostatní, aj ja som minulý rok získal nejaký čas vďaka tomu, že som nemusel cestovať dve hodiny denne do práce a späť. Rozhodol som sa, že svoj čas budem venovať veciam, ktoré mám rád. Tak som sa vrátil k učeniu sa hrať na gitare a k písaniu denníka. Mám pocit, že ma to priblížilo k sebe samému a bolo to naozaj skvelé pre moje duševné zdravie a produktivitu.“

Aké sú vaše platové očakávania?

Ešte pred prvým pohovorom by ste mali vedieť, aký je plat na pozícii, o ktorú sa uchádzate. Informácie o platoch nájdete na webových stránkach. Môžete sa tiež opýtať ľudí z danej oblasti tak, že oslovíte svoju komunitu na sieti LinkedIn.

Zamestnávatelia sa vždy budú pýtať túto otázku, pretože každá pozícia má stanovený rozpočet a pred tým, ako postúpia ďalej, sa chcú uistiť, že vaše očakávania sú v súlade s týmto rozpočtom.

Nezabudnite, že počas pohovoru je často lepšie diskutovať o platovom rozpätí než o konkrétnom čísle a nechať si priestor na vyjednávanie. Je tiež lepšie byť opatrný a uviesť o niečo vyššie číslo, pretože je ľahšie vyjednávať o znížení ako o zvýšení. Ako všeobecné pravidlo odporúčam, aby ste otázky o platoch nekládli, kým ich nekladie váš partner na pohovore, alebo aby ste ich nekládli príliš skoro.

Príklad: „Na základe mojich zručností a skúseností a súčasných sadzieb v odvetví očakávam plat okolo ____“ (potom doplňte požadované platové rozpätie a zdôvodnenie).

marketer
pexels.com

Uchádzate sa o iné pracovné miesta?

Personalisti chcú vedieť, či máte o túto pozíciu skutočný záujem, alebo je to len jedna z vašich mnohých možností. Jednoducho chcú vedieť, či ste ich najlepšou voľbou. Úprimnosť je najlepšia politika. Ak sa uchádzate aj o iné pracovné miesta, povedzte to. Nemusíte nutne povedať, kde sa uchádzate, pokiaľ nemáte inú ponuku. Ale možno budú chcieť vedieť, v akej fáze náborového procesu sa nachádzate v iných spoločnostiach. Môžete tiež spomenúť, že si aktívne hľadáte ponuky, ak sa vás na to personalista opýta.

Príklad: „Uchádzal som sa o niekoľko ďalších firiem, ale táto pozícia ma teraz najviac zaujíma, pretože…“

Z vášho životopisu vyplýva, že ste si dali ročnú prestávku. Chceli by ste nám povedať, prečo to tak bolo?

V niektorých kultúrach sú roky prestávky populárnejšie ako v iných. V niektorých profesiách môže mať ročná prestávka negatívnu konotáciu (odvetvie sa vyvíja príliš rýchlo a vy nestíhate).

Dajte svojmu respondentovi najavo, že vaša ročná prestávka nebola o odkladaní prechodu z detstva do dospelosti, ale že bola pridanou hodnotou pre sebavedomého profesionála, ktorým ste sa stali. Podľa toho, v ktorej časti sveta sa nachádzate a aké sú tieto pobyty bežné, zamestnávatelia pravdepodobne chcú počuť príbehy o tom, čo ste robili a ako vám vaše skúsenosti pomohli a pripravili vás na túto pozíciu.

Poskytnite krátke vysvetlenie, prečo ste sa rozhodli absolvovať rok prestávky, a potom sa zamerajte na to, čo z neho vyplynulo a čo pozitívne zmenilo vašu budúcnosť.

Príklad: „Počas posledného ročníka strednej školy som sa necítil pripravený vybrať si svoju vzdelávaciu cestu, preto som sa na niekoľko mesiacov zúčastnil kurzu v divočine, aby som si urovnal svoje životné ciele. Môže sa to zdať trochu náhodné, ale čas, ktorý som strávil, mi v skutočnosti pomohol rozvinúť mnoho nových zručností – v oblasti vedenia, komunikácie, (atď…). Počas tohto času som si uvedomil, že chcem získať titul v odbore (uveďte svoj titul), ktorý bude v súlade s mojou vášňou (povedzte, čo to je).“

Ak chcete urobiť víťazný dojem, musíte na každú otázku odpovedať s nadhľadom a zanietením. Najskôr si to však poriadne precvičte. Dôkladná príprava vám umožní pôsobiť sebavedomo a kontrolovane, čo vám pomôže získať pozíciu ideálneho kandidáta v ťažkej konkurencii.

Zdroj: Harvard Business Review

Zdroj foto: www.freepik.com

žiadne príspevky na zobrazenie