Pre zdravie ženy: Migrénu nepochopí človek, ktorý ju nikdy nemal

0
Pre zdravie ženy: Migrénu nepochopí človek, ktorý ju nikdy nemal

Téma migrény a intímneho zdravia žien je dlhé roky veľmi vážnou a otvorenou témou. Sú to problémy, ktoré nás dlhodobo trápia. A aj preto sa podujatie v utorok 17. októbra 2023 nieslo v duchu týchto tém za účasti akčných žien a odborníkov – lekárov.

„Zakladateľka Akčných žien Martina Novotná prišla pred niekoľkými rokmi s myšlienkou vytvoriť konferenciu a aj vďaka tomu vieme,  že ženské zdravie je veľmi krehké. Aj dnes vďaka našim partnerom sa môžeme rozprávať o témach, ktoré sú mimoriadne aktuálne aj v tejto dobe,“ uviedla na začiatok moderátorka eventu Martina Beňová.

Vieme, čo je migréna?

Pozvanie prijal neurológ MUDr. Oto Petrík, ktorý pracuje v Galante. Nie každá bolesť hlavy je migréna, čo neznamená, že samotná choroba – migréna, nie je závažná. MUDr. Petrík uviedol, že okrem toho, že migréna bolí, má nesmierny vplyv aj na náš osobný a pracovný život. Viac ako 50% pacientov trpí viac ako 20 rokov, čiže je to niečo, čo nás celý život ťahá s nami. Preto je dôležité o migréne hovoriť a riešiť ju.

Znaky migrény:

  • opakujúca sa bolesť hlavy, ktorá trvá 4 – 72 hodín
  • mala by byť na jednej strane hlavy, pulzovať,
  • zhoršuje sa pri fyzickej aktivite
  • pocit na zvracanie, samotné zvracanie, zvukoplachosť, svetloplachosť

Kritéria sa zdajú byť jednoduché, žiaľ aj mnohí neurológovia to nevedia. MUDr. Petrík sa nebál povedať aj do vlastných radov. Tým, že lekári nepočúvajú svojich pacientov, vyrábajú problém.

Približne 12% populácie trpí migrénou, čo je na Slovensku 600 000 ľudí.

Nehádžme migrénu za hlavu

Okrem bolesti je strašné to, že ľudia sú obmedzení vo fungovaní. Nie je to len o tom, že človeka štyri hodiny bolí hlava, ale migréna má vplyv ešte ďalšie tri dni. Ak to človek necháva na seba a dáva si len tabletky, stav sa nezlepší a ani si človek reálne nepomôže. V prípade, ak sú záchvaty neefektívne riešené, do budúcnosti hrozí, že sa vyvinie chronická migréna.

Viac ako polovica pacientov stále nenašla účinnú liečbu. Ľudia trpiaci migrénou  neradi chodia do nemocnice, všeobecne nemajú radi lekárov, pritom si neuvedomujú, že každý atak migrény by mal byť liečený. Veľmi dôležitou súčasťou neurologického vyšetrenia je aj samotný rozhovor lekára s pacientom, ktorý by mal trvať cca 45 minút, a od neho sa vyvíja následná liečba. Lekár správne cielenými otázkami vie veľmi dobre a ľahko diagnostikovať migrénu.

Prečítajte si: Bodytalk alebo ako komunikovať s vlastným telom

Migréna očami psychológa

Psychologička Dr. Petra Ferenčíková uviedla pár konkrétnych príkladov ako o migréne rozprávať v práci, so šéfom, ale aj doma, v rodine. Migrénu nepochopí človek, ktorý ju nikdy nemal. Nakoľko sa nejedná len o akútnu bolesť hlavy, ktorá o chvíľu odznie, ale naozaj jej „nežiaduce“ účinky sú niekoľko ďalších hodín, prípadne dní, je veľmi dôležité správne odkomunikovať svoje prežívanie. Povedať, ako sa cítime, aby si to ľudia aspoň približne vedeli predstaviť. Napríklad „cítim sa akoby mi niekto búchal kladivom do hlavy“, „tak veľmi ma bolí hlava, že už tri hodiny mám pocit na zvracanie“ a podobne.

A je už len na tej druhej strane, či to bude chcieť pochopiť, akceptovať a vyjsť nám v ústrety. Odporúča úprimnosť aj na pracovisku, ak je možné, poprosiť šéfa o „day off“, prípadne homeoffice. Nie vždy a pri každom zamestnaní je to však možné. Preto je veľmi dôležité neodkladať vyšetrenie u lekára a naozaj to riešiť s odborníkom. Viac ako jedna tretina migrenikov má problém nájsť si prácu alebo si ju udržať.

Viac ako 50% pacientov trpí migrénou viac ako 20 rokov.

Intímne zdravie žien

Tému intímneho zdravia žien priblížili hostia MUDr. Jozef Španka (gynekológ a pôrodník)  a MUDr. Peter Širola, ktorý založil vlastnú farmaceutickú spoločnosť, ktorá prináša výživové portfólio a výživové doplnky určené ženám na liečenie gynekologických a intímnych problémov ako sú Gyminun Intim, Dual a Rapid a Fytofem Control a PMX, ale aj Blokurima a Janell. gynimun.sk (vaginálne antiseptikum, probiotikum, výživový doplnok) a fytofem.sk (doplnky k menštruácii/menopauze).

Intímne zdravie ženy začína už od detstva, od batoľaťa, kde významnými míľnikmi je prvá hormonálna búrka, kedy má žena prvú menštruáciu a neskôr prvý pohlavný styk. Pod intímnym zdravím ženy rozumieme fyzické zdravie, aby bola žena plodná, fertilná, funkčne zdravá, aby jej fungovali žľazy s vnútorným vylučovaním, ale aj samotné intímne zdravie (zdravé pošvové a vaginálne prostredie).

Doplnky pre každého

Obaja lekári uviedli, že aj portfólio doplnkov sa postupne vyvíjalo. Dnes sú všetky tieto produkty voľno predajné a dostupné pre každého. „Snažíme sa poskytnúť ženám vysoko kvalitné produkty, mnohé sú najpredávanejšie v Európe, ktoré si žena môže v lekárni zakúpiť pre seba, aj keď to nie sú lieky, ale výživové doplnky alebo zdravotnícke pomôcky,“ hovoria obaja lekári a pokračujú „Je veľmi dôležité, aby vždy pri poklese imunity alebo pri hocijakej chrípke bola súčasťou liečby aj probiotická liečba aj v intímnej oblasti zdravia.“

Prečítajte si rozhovor s riaditeľkou Ligy proti rakovine Evou Kováčovou: Našou snahou je pomáhať ľuďom tak, ako by sme pomáhali rodine

Čo ženy najviac trápi?

Veľmi časté je pomnoženie baktérií vaginálnej flóry, či už pri ľahkej poruche imunity, pri užívaní antibiotík, pri cukrovke, pri rôznych imunodeficitných stavoch alebo pri astme. Je strašne veľa ochorení a stavov, do ktorých sa žena dostane (môže to byť aj veľmi silný emočný stres), ktoré sú spojené s veľkým spádom hormónov, čo má vplyv aj na vaginálnu flóru.

Rovnováha v pošve je niekedy veľmi krehká a veľmi ľahko sa môže narušiť už aj užívaním bežných antibiotík, ktoré aj prirodzene zničia prirodzenú vaginálnu flóru, ktorú potrebujeme a pomnožia sa mikróby, ktoré sú nežiaduce. Potrebujeme však predísť týmto situáciám, aby k nim vôbec nedošlo. Akonáhle teda užívame antibiotiká, mala by byť nutne zahájená aj probiotická liečba.

Na záver

Ďakujeme partnerom eventu Aloris Vital a Pfizer. K dispozícii bol aj stánok Ligy proti rakovine, kde si účastníci mohli nahmatať prsník/hrčky, prípadne zakúpiť výživové doplnky pre ženy. Počas celej akcie bola možnosť zapojiť sa do diskusie, či už priamou otázkou alebo anonymnou otázkou cez Slido, čo účastníčky v hojnej miere využili. Každá účastníčka si na záver so sebou odniesla malý darček.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu