Prioritou Slovenska a NATO je podľa Korčoka bezpečnosť vojakov pracujúcich na stabilizácii Afganistanu

23.3.2021 (Webnoviny.sk) – Hlavnou prioritou Slovenska aj spojencov v ďalšom pôsobení v Afganistane je ochrana a bezpečnosť vojakov pomáhajúcich stabilizovať krajinu. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS), ktorý sa v utorok 23. marca v Bruseli zúčastnil na prvom zasadnutí šéfov diplomacií členských krajín NATO od vypuknutia pandémie.

Ide o prvé zasadnutie, na ktoré pricestoval už nový minister zahraničných vecí Spojených štátov amerických (USA) Antony Blinken. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a Európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

O aktivitách v Afganistane sa ešte nerozhodlo

Korčok potvrdil, že v severoatlantickej aliancii zatiaľ nerozhodli o budúcnosti aliančných aktivít v Afganistane a ďalší postup bude závisieť od mierového procesu a vyhodnotenia plnenia podmienok v dohodách medzi USA a Talibanom. V súčasnosti pôsobí v Afganistane 25 slovenských vojakov.

„Slovensko a NATO sú v Afganistane prítomné takmer 20 rokov. Viac ako tisíc vojakov, vrátane slovenských, položilo svoj život za stabilný a bezpečný Afganistan. Nechceme, aby sa krajina opäť stala útočiskom pre teroristov. Naopak chceme, aby bola schopná poskytnúť všetkým svojim obyvateľom perspektívu lepšej budúcnosti a regiónu stabilitu,“ doplnil šéf slovenskej diplomacie.

NATO by malo pomôcť Líbyi

Spojenci diskutovali aj o bezpečnostných výzvach a hrozbách prichádzajúcich z regiónov Blízkeho východu, severnej Afriky a Sahelu, ako aj o možnostiach podpory regionálnych partnerov pri budovaní ich bezpečnostných inštitúcií. Ministri uvítali schválenie dočasnej vlády premiéra Dubajbu v Líbyi, vyjadrili podporu pre politický dialóg vedený Organizáciou spojených národov a ďalšie kroky smerujúce k národným voľbám v decembri.

„Je dôležité, aby NATO splnilo svoj sľub pomôcť Líbyi. Táto pomoc je však závislá od stabilizácie situácie a vôle líbyjskej vlády. Stabilizácia Líbye prispeje aj k stabilizácii širšieho regiónu severnej Afriky a Sahelu a pomôže nám v boji proti terorizmu a nelegálnej migrácii,“ vyhlásil minister Korčok. Fyzické rokovanie ministrov NATO sa koná po prvý raz od februára 2020.

Viac k témam: stretnutie ministrov, summit NATO, vojsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Prioritou Slovenska a NATO je podľa Korčoka bezpečnosť vojakov pracujúcich na stabilizácii Afganistanu © SITA Všetky práva vyhradené.