Regina F. Lark na konferencii TEDx: Emočná práca a mýtus „ženskej práce“

0
Regina F. Lark na konferencii TEDx: Emočná práca a mýtus „ženskej práce“

„Muž môže pracovať od východu slnka po jeho západ, ale práca ženy nie je nikdy hotová.“ Táto báseň má 125 rokov. Vo mne to vyvoláva otázky typu, čo je to skutočná práca žien? Prečo sa nikdy nedokončí? A kto rozhodol, že práca má pohlavie?

To sú slová Reginy F. Lark na konferencii TEDx. Prinášame prepis jej vystúpenia:

Ak vyslovíte pojem „mužská práca“, napadne vám pri tom vysávanie? Keď však počujete slovné spojenie „ženská práca“, zrazu okamžite všetci myslíme na toisté. Moja klientka Sylvia to však poňala inak, keď som sa jej opýtala: „Sylvia, na čo práve teraz myslíš?“

„Práve teraz myslím na to, že musím piecť koláčiky s mojím päťročným dieťaťom, naplánovať si stretnutie, vyzdvihnúť otcove lieky a nezabudnúť dať kečup na zoznam potravín. Nikdy si to nepamätám, pretože ho nepoužívam. Ďalej zbaliť dekorácie z Vianoc, dokončiť prácu v PowerPointe, ach áno, a nájsť si čas na usporiadanie nášho chaotického domu, čo môjmu manželovi ani nenapadne, takže je to všetko na mne.“

Pracovala som s mnohými profesionálnymi, úspešnými cisgender ženami, ktoré mi povedali, že sa cítia byť doma neúspešné, či neschopné splniť si základné povinnosti, ktoré by pre ne mali byť prirodzené. Viete, ako vyriešiť ten dlhý zoznam úloh, ktorý nazývame ženská práca. A to, čo preniká do ženskej práce, je duševná záťaž emocionálnej práce. A emocionálna práca je väčšinou neviditeľná. Je to spomínanie, pripomienky, plánovanie, všímanie si, predvídanie. Všetko neoceniteľné, však? Neoceniteľné, ale aj neviditeľné.

Žena často žongluje s kalendármi

Keď ste žena s rozbehnutou kariérou, s niekoľkoročnými skúsenosťami s deťmi, členkou veľkej rodiny, žonglujete s viacerými kalendármi a snažíte sa urobiť všetko. Kameň úrazu však prichádza, keď zistíme, že sa to všetko nedá robiť dokonale. Hlavou nám blúdia myšlienky, že jednoducho nespĺňame to, čo sa od žien očakáva.

Teraz chcem, aby ste sa samé seba spýtali, prečo sakra toľko neustále pracujete. Poviem vám to, čo som objavila. Na ženskej práci nie je nič neodmysliteľne ženské. Práca je práca, či už ju robíte doma, alebo v platenej kancelárii.

Rada by som skončila so starým známym a to nazývať vedenie domácnosti čisto ženskou prácou. Je načase aby sme to celé prehodnotili. Mytológia hovorí, že ženy sú jednoducho lepšie v práci v domácnosti. Je to dokonca súčasťou ich DNA. Jednoducho povedané, pri pôrode a dojčení dieťaťa má žena jednoznačne prednosť pred mužom. Ale okrem tohto konkrétneho príkladu, domáca práca, je práca, ktorá sa dá uchopiť kýmkoľvek.

Neplatená práca

Vedenie domácnosti spočíva v dvoch aspektoch: fyzická práca a emocionálna práca, ktorá je častokrát neviditeľná. Je to neplatená práca, ktorú ženy nevykonávajú len doma, ale aj na platenom pracovisku. Dopredu premýšľate o tom, čo musíte urobiť. Je to ako predvídať budúcnosť, narodeniny, školské besiedky, lístky na MHD, rodinné večere, prípravu na sviatky, dostatok toaletného papiera, alebo či vám opäť došiel kečup.

Je pravda, že tieto malé úlohy, je samostatne ľahké vykonať. Ako celok, sú však mimoriadne dôležité pre správne fungovanie domácnosti a štastnej rodiny. Emocionálna práca je dôvod, prečo sa práca nikdy nevykoná. Doma to vyžaduje láskyplné, starostlivé činy s neviditeľnými rozmermi duševnej záťaže a milióny konkrétnych úloh.

Na konci dňa máme zo seba zlý pocit

Späť k Sylvii. Jedného dňa povedala: „Regina, zvonku vyzerá môj život úžasne, naozaj dobre vyskladaný. Ale na konci dňa mám vždy zo seba taký zlý pocit. Rozhliadam sa po svojom neupratanom dome a uvedomujem si, že to jednoducho  všetko nestíham. Môj manžel a moje deti si robia zo mňa srandu. Som mizerná gazdiná. Nestíham s praním. A neviem, prečo je mojou úlohou vždy pamätať na to, aby som kúpila kečup. Ani ho nepoužívam.“

Tak som sa k nej otočila a povedal: „Sylvia, počúvaj, to, že máš vagínu, neznamená, že je to len tvoja práca.“ Betty Friedanová, autorka najpredávanejšej knihy z roku 1964 „The Feminine Mystique“, mohla Sylviinu sťažnosť nazvať „Problém bez mena“. Ale po vypočutí Sylvie a mnohých ďalších som presvedčená, že problém 21. storočia bez mena má meno a to meno je emocionálna práca.

Tak čo s tým urobíme? Čo keby sme sa prestali nálepkovať, súdiť a pohoršovať sa? Čo keby sme tento príbeh nahradili novým? Ako by sme to urobili?

Po prvé, je dôležité pochopiť požiadavky potrebné na vedenie domácnosti. Viete, všetko, čo ženy a niektorí muži robia v domácnosti, aby sa ľudia okolo nich cítili pohodlne a boli šťastní.

Rovnaké zručnosti sú potrebné na úspešné podnikanie aj na vedenie úspešného domova

Na vykonávanie práce na platenom pracovisku je potrebný takmer rovnaký súbor zručností ako pri vykonávaní všetkej práce doma. Jednoducho povedané, vyžaduje to prístup k vašim výkonným funkciám, časti mozgu umiestnenej v prefrontálnom kortexe. Výkonné funkcie nášho mozgu sú to, čo nás umožňuje nám zvládať emócie, dáva nám schopnosť plánovať, spracovávať a stanovovať priority.

Takže pokiaľ ide o prácu v domácnosti, zdá sa, že sme odkazovali na nesprávne časti tela. Kultúrne sa však očakáva, že práca v domácnosti pripadne ženám. A práve kvôli historickému pozadiu sú ženy v tejto práci lepšie. Ženy sú socializované na vykonávanie tejto práce.

Emocionálna práca nikdy nie je hotová

Celé sa to začína už vtedy, keď učíme naše dcéry hrať sa na domácnosť. Získavajú pocit, že keď žena spolupracuje s niekým iným, je v skutočnosti lepšia v práci. A keďže muži nie sú socializovaní tak, ako ženy, distribúcia práce začína a zostáva nerovnomerná. Desaťročia vieme, že takzvaná mužská práca je týždenná alebo mesačná a je presne definovaná a pozná konca.

Takzvaná ženská práca sa nikdy nedokončí. Fyzická práca, duševná záťaž, emocionálna práca nie je nikdy, nikdy hotová. Teraz sa možno pýtate, dúfam, že sa pýtate, čo spraviť, aby sme zlepšili chod domácnosti medzi našimi vlastnými štyrmi stenami? Podarí sa námto, keď zviditeľníme neviditeľné a staneme sa šampiónkami v delegovaní.

Zviditeľnite neviditeľné

Zamyslite sa nad zoznam všetkých neviditeľných komponentov pre každú vec, ktorú doma robíte, aby ste splnili všetko potrebné. Ako napríklad prichystať sa na pečenie koláčikov s päťročným dieťaťom. Zviditeľniť neviditeľné je neoceniteľný nástroj. Keď sa zoznam úloh rozvinie a neviditeľné sa stane zrejmejším, pokročili ste.

Keď dokážeme zaviesť rodovú rovnosť doma, budeme ju vedieť rozpoznať na platenom pracovisku.

Radikálna delegácia, ktorú vytvorila líderka Judith Kolberg, je správnou cestou vpred. Delegácia, ako ju chápeme my, hovorí, že práca je zverená osobe, ktorá sa na danú úlohu najlepšie hodí. Keďže ženy sú tradične vychovávané tak, aby vykonávali všetku prácu v domácnosti, nie je ani spravodlivé, ani nespravodlivé, že väčšina práce v domácnosti pripadá na ne. Radikálna delegácia deleguje prácu, ktorú treba urobiť, pretože ju treba urobiť.

Je to funkcia mozgu, nie človeka. Nezáleží na tom, kto je v tom lepší. Je to založené na skutočnosti, že to naozaj treba urobiť, či už ste v tom skvelí alebo nie. Čím skôr si to uvedomíme a urobíme niečo pre to, aby sme to zmenili, tým skôr sa ženy zbavia viny, frustrácie, úzkosti a hanby. Funguje to pre pestrú škálu domácností.

Rozprávajte sa o deľbe práce

Domácnosti s jedným, dvoma alebo viacerými dospelými sa môžu stať spravodlivejšími. Ide o to, že domácnosti bez ohľadu na pohlavie diskutujú o zadelení týchto úloh. Nemusí byť všetko rozdelené podľa pohlavia. Výskum ukazuje, že slobodní muži skutočne vedia vymeniť kotúč toaletného papiera, slobodné ženy olej v aute a slobodní ľudia, si bez problémov zapamätajú, kedy treba kúpiť kečup.

Ak môžu muži pracovať z generácie na generáciu, emocionálna práca vysvetľuje, prečo sa práca nikdy nevykoná. Ale ide o to, že emocionálna práca si nevyžaduje sukňu, rúž alebo podprsenku. Je to len práca. A keď neviditeľnú prácu emocionálnej práce veľmi zviditeľníme, dáme okolo nej veľkú červenú mašľu a nazveme to jednoducho bez prívlastku práca, potom máme šancu rozdeliť si ju spravodlivejšie.

Paradigmu musíme narušiť

Znovu si predstavujem svet, v ktorom muži majú zmysel pre slobodnú vôľu a majú prístup k svojim vlastným schopnostiam v domácnosti. Pri emocionálnej práci a práci v domácnosti a celej starostlivosti o ekonomiku, je to paradigma, ktorú musíme narušiť. Viem si predstaviť, aký druh kultúr by to mohlo vytvoriť. Spoločnosť bez rozvodov, pracovná úspešnosť a osobný rast.

Pretože keď dokážeme zaviesť rodovú rovnosť doma, budeme ju vedieť rozpoznať na platenom pracovisku. Slovami Eve Rodsky, vedúcej myšlienky a autorky bestsellerov knihy Fair Play z roku 2019. Potrebujeme pozvať mužov k ich plnej moci v domácnosti, aby sme mohli ženám uvoľniť ich plnú moc vo svete.

Práca domova je jednoducho práca, ktorú treba urobiť, nič viac, nič menej.

Čo robí človeka lepším alebo horším, je vecou funkcie, nie pohlavia. Keď odtiaľto dnes odídete, ako plánujete začať tento rozhovor vo svojej domácnosti? Viem, že to chcete prebrať. A keď tak urobíte, želám vám odvahu a duševnú silu, aby ste sa odvážili, vydržali a odolali strachu a neistote. Prajem vám spravodlivosť a želám vám lásku. Ďakujem miliónkrát!

https://www.youtube.com/watch?v=bJLawgDbn_E​

TRANSCRIPT: Emotional Labor and The Myth Of “Women’s Work” – Regina F. Lark

žiadne príspevky na zobrazenie