Rodové stereotypy sa v súčastnoti nachádzajú takmer v každej krajine. Ovplyvňujú to, ako sú ženy a muži vnímaní a ako sa s nimi zaobchádza. Na Slovensku tradičné názory stále nepriamo určujú úlohy doma aj v práci. Muži sú často vnímaní ako živitelia rodiny, zatiaľ čo od žien sa očakáva, že budú zvládať domáce povinnosti. Bohužiaľ, ženy čelia rôznym stereotypom, ako je rodová diskriminácia, nedostatočné zabezpečenie rovnakých príležitostí pre mužov a ženy, ťažké úlohy spojené s materstvom a podobne.
Skúmaním týchto rozdielov sa snažíme poukázať na dosiahnutý progres a podstúpiť tie správne kroky, ktoré sú potrebné na dosiahnutie skutočnej rovnosti medzi mužmi a ženami. Mali sme príležitosť diskutovať na túto tému s veľvyslankyňou Cyperskej ambasády na Slovensku, Paraskevi Tsaparidou.
Existujú vo vašej krajine nejaké rodové stereotypy? Stretli ste sa s nejakými na Slovensku?
Rodové stereotypy existujú vo všetkých krajinách, tá moja nie je výnimkou. Často sú tak hlboko zakorenené v povedomí spoločnosti, že si ich ani neuvedomujeme. Na Cypre, aj keď v posledných rokoch došlo k viditeľnému pokroku, stále čelíme stereotypom týkajúcim sa ženských a mužských povolaní. Rola žien v domácnosti a celková rovnosť medzi pohlaviami je tiež niečo, čo sa v priebehu rokov zmenilo len veľmi matne.
V tomto zmysle je Cyprus, podobne ako Slovensko, stále veľmi tradičný, kde je muž vnímaný a prijímaný ako živiteľ rodiny a žena ako opatrovateľka rodiny. Na Slovensku, za krátky čas, čo som tu, som si všimla veľa žien pracujúcich napríklad v logistike ako taxikárky a v verejnej doprave, čo nie je na Cypre také bežné. Tiež ma zaujalo, že mnoho žien, ktoré patria k jednej, dvom alebo dokonca trom predchádzajúcim generáciám, má vysokoškolské vzdelanie.
Konflikt s Tureckom
Jeden z aspektov, ktorý veľmi odlišuje naše krajiny je spôsob, akým ženy na Cypre zasiahla turecká vojenská invázia v roku 1974. Táto trauma je uchovaná v kolektívnej pamäti cyperských žien. Vývoj spoločnosti a sociálnych noriem bol tiež veľmi prepojený s dôsledkami ekonomického a sociálneho teroru. Tretina obyvateľstva bola vyhostená a prišla o všetko, čo dovtedy vlastnila.