Ruska Valijevová sa po tréningu rozplakala, o dopingovej kauze mladej krasokorčuliarky ešte stále nerozhodli

0
Ruska Valijevová sa po tréningu rozplakala, o dopingovej kauze mladej krasokorčuliarky ešte stále nerozhodli

12.2.2022 (Webnoviny.sk) – Ruská krasokorčuliarka Kamila Valijevová sa po sobotňajšom emotívnom tréningu na zimných olympijských hrách v Pekingu rozplakala.

Mladučká 15-ročná športovkyňa nesie veľmi ťažko svoj pozitívny test na zakázanú substanciu a o jej dopingovom prípade stále nie je rozhodnuté. Rodáčka z Kazane tak naďalej nevie, či bude môcť pokračovať v súťažiach „pod piatimi kruhmi“.

Stále nie je isté, či jej dovolia súťažiť

Valijevová mala na decembrových majstrovstvách Ruska v Petrohrade pozitívny test na trimetazidin alebo v skratke TMZ. Tento prípravok, ktorý zvyšuje prietok krvi do srdca a od roku 2014 figuruje na zozname zakázaných prostriedkov Svetovej antidopingovej agentúry (WADA).

Výsledky 15-ročnej sólistky zrejme anulujú, ale stále je možné, že nastúpi do olympijskej súťaže žien, ktorá sa v Pekingu začne v utorok 15. februára.

Definitívne o tom má rozhodnúť Športový arbitrážny súd, na ktorý sa obrátila Medzinárodná testovacia agentúra (ITA) v mene Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Rozhodovať bude v zrýchlenom konaní.

Môžu prísť o zlaté medaily zo ZOH

Ruská antidopingová agentúra (RUSADA) svojej vychádzajúcej hviezde najprv dočasne zastavila činnosť, ale po proteste jej tímu suspendáciu zrušila. Medzinárodné testovacie laboratórium vo Švédsku až tento týždeň v utorok definitívne potvrdilo doping Valijevovej, čiže deň po zisku zlatých medailí v tímovej súťaži pre Rusko v Pekingu, ku ktorým významne prispela aj 15-ročná famózna skokanka.

Zdržanie výsledkov vo Švédsku spôsobila skutočnosť, že laboratórny personál sa buď nakazil ochorením COVID-19 alebo sa nachádzal v izolácii. Organizátori z toho dôvodu zrušili slávnostný ceremoniál odovzdávania medailí a právnici momentálne posudzujú, či môžu Rusom dodatočne odobrať zlaté medaily.

Ruska má status chránenej osoby

Prípad je však zamotanejší ako sa zdá. Valijevová má iba 15 rokov, a preto sa na ňu nevzťahujú pravidlá namierené proti antidopingovým hriešnikom. Z pohľadu WADA je „chránená osoba“.

Jej trest by sa mohol zmeniť na jednoduché pokarhanie, resp. by sa preniesol na ľudí z jej okolia, čiže trénerov a tímových lekárov.

Viac k témam: Doping, Podozrenie z dopingu, RUSADA Ruská antidopingová agentúra, Zimná olympiáda v Pekingu 2022
Zdroj: Webnoviny.sk – Ruska Valijevová sa po tréningu rozplakala, o dopingovej kauze mladej krasokorčuliarky ešte stále nerozhodli © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie