Pobaltské krajiny zakázali Rusom prekročiť ich hranice, ide o reakciu na verejnú podporu Putinovej agresie na Ukrajine

19.9.2022 (Webnoviny.sk) – Tri pobaltské krajiny, ktoré susedia s Ruskom, od pondelka uzavreli svoje hranice pre väčšinu Rusov v reakcii na širokú podporu vojny na Ukrajine zo strany ruskej verejnosti.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rusom stopli cestovanie

Rozhodnutie prijali začiatkom tohto mesiaca premiéri Litvy, Lotyšska, Estónska a Poľska a uviedli, že tento krok bude chrániť bezpečnosť pobaltských štátov.

Poľsko už skôr uplatnilo viaceré reštrikcie voči cestujúcim z Ruska, ale v pondelok sa hneď neobjavili signály ďalších obmedzení.

„Rusko je nepredvídateľný a agresívny štát. Tri štvrtiny obyvateľstva podporujú vojnu. Je neakceptovateľné, aby ľudia podporujúci vojnu mohli voľne cestovať po svete, do Litvy a EÚ,“ uviedla v pondelok litovská ministerka vnútra Agne Bilotaiteová.

Podpora vojnového stavu

„Ide aj o bezpečnostné aspekty, pretože takáto podpora vojnového stavu môže predstavovať hrozbu pre bezpečnosť našej krajiny a EÚ ako celku,“ dodala ministerka.

Na základe zákazu nemôžu Rusi do pobaltských štátov cestovať ako turisti, podnikatelia, za účelom športu alebo kultúry, hoci majú platné schengenské víza.

Výnimky platia len pre ľudí cestujúcich z humanitárnych dôvodov, pre ruských disidentov, diplomatov, zamestnancov dopravy, rodinných príslušníkov občanov EÚ a pre Rusov s povolením na pobyt alebo s dlhodobými vízami krajín schengenskej zóny.

Viac k témam: Cestovanie, Cestovný ruch, Reštrikcie, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Pobaltské krajiny zakázali Rusom prekročiť ich hranice, ide o reakciu na verejnú podporu Putinovej agresie na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.