Samosprávne kraje požadujú viac kompetencií pri riešení rómskych otázok

10.6.2021 (Webnoviny.sk) – Odstránenie úzkeho rezortizmu, nacielenie témy aj postavenie leadershipu v prípade riešenia rómskej problematiky budú od vlády požadovať samosprávne kraje. Zhodli sa na tom ich predsedovia počas dnešného zasadnutia Združenia samosprávnych krajov (SK8) v podtatranskej obci Ždiar.

Podľa jeho predsedu, Jozefa Viskupiča, zároveň predsedu Trnavského samosprávneho kraja, vedia samosprávne kraje vždy prevziať zodpovednosť, ak si vypýtajú nejaké kompetencie. Ako príklad uviedol fungovanie veľkokapacitných očkovacích centier.

Dlhodobo sme svedkami toho, že pri rómskej téme či práci s marginalizovanými komunitami je príliš úzky rezortizmus na centrálnej úrovni. Riešenia, ktoré prichádzajú takpovediac zdola nahor, vždy narazia na nejaký typ úzkeho rezortizmu a ak to pôjde takto ďalej, jednoducho sa v komplexnej téme, to znamená v zmene vzorcov správania, zmene jednotlivého regionálneho pôsobenia, nikam nepohneme,“ skonštatoval Viskupič.

Samosprávy sa preto podľa jeho slov uchádzajú o veľkú porciu kompetencie. „Vieme lepšie zacieliť pomoc, lepšie spolupracovať na úrovni regiónov s mestami a obcami a tým pádom aj manažment otázky bude omnoho účinnejší a lepší,“ dodal. Na riešenie tejto otázky je podľa jeho slov potrebné nazerať z pohľadu jednotlivých častí Slovenska.

Viac k témam: pomoc, rómske komunity, Trnavský kraj, Združenie samosprávnych krajov SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Samosprávne kraje požadujú viac kompetencií pri riešení rómskych otázok © SITA Všetky práva vyhradené.