Schengenský priestor je najnavštevovanejšou destináciou na svete, pricestovalo sem pol miliardy ľudí

0
Schengenský priestor je najnavštevovanejšou destináciou na svete, pricestovalo sem pol miliardy ľudí

21.4.2024 (SITA.sk) – V roku 2023 zostal schengenský priestor najnavštevovanejšou destináciou na svete. Ako uviedla Európska komisia, vlani bolo vydaných viac ako 10 miliónov schengenských víz, pričom schengenský priestor navštívilo viac ako pol miliardy cestujúcich, čo zodpovedá 92 % návštevnosti v porovnaní s obdobím pred pandémiou COVID-19.

„To výrazne prispelo k hospodárstvu EÚ, keďže cestovný ruch tvorí takmer 10 % jej hrubého domáceho produktu a poskytuje pracovné miesta pre približne 22,6 milióna ľudí,“ uviedla Komisia.

Nevyhnutný pre konkurencieschopnosť

Podotkla, že schengenský priestor je nevyhnutný pre konkurencieschopnosť Európskej únie, pričom zaručuje plynulé a bezpečné cestovanie pre takmer 450 miliónov ľudí.

V správe o stave Schengenu Európska komisia tiež poukázala na úspechy, výzvy a vývoj v schengenskom priestore v rokoch 2023 – 2024. Zo správy vyplýva, že schengenské pravidlá sa uplatňujú dobre, hoci existujú určité nedostatky vo vykonávaní.

Historický míľnik

Medzi takéto plusy patrí napríklad posilnený legislatívny rámec, integrovaný rámec správy schengenského priestoru a historický míľnik pri dokončení schengenského priestoru s Bulharskom a Rumunskom, počnúc zrušením kontrol na vzdušných a námorných hraniciach od 31. marca 2024.

Komisia zdôraznila, že na zrušenie kontrol na vnútorných pozemných hraniciach s Bulharskom a Rumunskom je potrebné ďalšie rozhodnutie Rady.

Viac k témam: Cestovanie, Cestovný ruch, COVID-19, Schengen, Víza
Zdroj: SITA.sk – Schengenský priestor je najnavštevovanejšou destináciou na svete, pricestovalo sem pol miliardy ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie